Spotkania z górami

Kross The Himalaya

154267200007 listopada 2018

TEMAT:

Kross The Himalaya – rowerem przez najwyższe przełęcze świata

PRELEGENT:

Marcin Korzonek

MIEJSCE:

Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Politechnika Wrocławska, budynek A1, sala 329

DATA:

20.11.2018, godz. 19:00

O prelekcji:

Gościem listopadowych Spotkań z Górami będzie Marcin Korzonek, który opowie o zakończonej niedawno samotnej wyprawie rowerowej „Kross The Himalaya”. Jej celem był Ladakh w Himalajach indyjskich. To region najwyższych przełęczy świata zwany także Małym Tybetem.

Samo spojrzenie na liczby daje pojęcie, jak trudnego wyzwania podjął się Marcin. Jego trasa wiodła z Srinagaru do Leh oraz z Leh do Manali. Podczas 24 dni przejechał 1300 km, pokonując w sumie 18 km przewyższenia. Dodatkową trudność w trakcie wyprawy stanowiła wysokość. W sumie pokonał 10 przełęczy, których wysokość przekraczała 3000 m n.p.m., cztery z nich są położone powyżej 5000 m n.p.m. Jedną z nich była słynna Khardong La (5360 m n.p.m.), która do niedawna uznawana była za najwyższą przejezdną przełęcz na świecie. Droga, którą się poruszał została utworzona przez indyjską armię i jest otwarta tylko kilka miesięcy w roku. Poruszają się nią zarówno ciężarówki i autobusy, jak i rowerzyści z całego świata.

Marcin Korzonek był niemal w całości samowystarczalny. Do Kaszmiru przywiózł ze sobą nie tylko rower, ale także 30 kg bagażu. W sakwach wiózł prawie wszystko, co było mu potrzebne przez miesiąc wyprawy. Namiot, śpiwór, ubrania, jedzenie, lekarstwa i oczywiście narzędzia oraz części zamienne do roweru. Te ostatnie przydały się, gdy trzykrotnie „złapał gumę”.

Wysokość 5368 m n.p.m.

Ze względu na wysokości, po których się poruszał, bardzo dbał o dobrą aklimatyzację. Miał bowiem świadomość, że bez niej, grozi mu choroba wysokościowa. Ta zaś na pewno przekreśliłaby plany podróżnika i oznaczałaby zakończenie wyprawy. Na szczęście stopniowe przyzwyczajanie organizmu do coraz większej wysokości zaprocentowało dobrą aklimatyzacją. Pozostawały zatem mozolne podjazdy i zjazdy, powtarzane wielokrotnie, bo tak przebiega ta górska droga. Dziennie podróżnik przemierzał ok. 56 km, na noc rozbijał namiot, by rankiem z powrotem wsiąść na rower i zacząć wszystko od nowa.

Kiedy wybierał miejsce swojej podróży wiedział, że czeka go pustynny krajobraz i suche drogi. Trafił jednak w środek anomalii pogodowych. Miał więc do czynienia z błotnistymi drogami, wezbranymi potokami i deszczem padającym całe dni. Cóż było robić – pozostawało jechać wciąż przed siebie we wcześniej obranym kierunku.

Podczas prelekcji podróżnik opowie zarówno o przygotowaniach, jak i samej podróży. O trudach i radościach samotnego podróżowania, a także formalnościach, jakie trzeba załatwić. Opowieści zilustrują zapierające dech widoki uwiecznione na zdjęciach.

O wyprawie „Kross The Himalaya” Marcin Korzonek opowiadał w programie Dzień Dobry TVN oraz na antenie Radia RAM.

Marcin Korzonek

ma 20 lat doświadczenia w wyprawach rowerowych. Jest instruktorem turystyki rowerowej, dziennikarzem i informatykiem. Za sobą ma kilka ciekawych projektów rowerowych m.in. Polska Prosto Rowerem 2016, kiedy to przejechał Polskę „na krechę” – w linii prostej z południa na północ. Do wyprawy Kross The Himalaya przygotowywał się przez około rok, stawiając przede wszystkim na trening wytrzymałościowy. Prowadzi serwisy www.wRower.pl oraz www.korzonek.info.

Sponsorzy:

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.