Spotkania z Górami – dla pasjonatów gór i podróżowania
góry
Spotkania z górami

Spotkania z Górami – dla pasjonatów gór i podróżowania

07 sierpnia 2020

Spotkania z Górami to kultowe, cykliczne wydarzenie dla miłośników gór, pasjonatów przygód, podróżników. Mogą się tutaj dzielić swoją pasją, opowiadać o swoich przygodach i posłuchać relacji innych. Kilkuset prelegentów, kilka tysięcy słuchaczy, kilkadziesiąt godzin prelekcji – tak w bardzo wielkim uproszczeniu podsumować można dotychczasowe Spotkania z Górami, które już od 1994 r. odbywają się we Wrocławiu. Gospodarzami wydarzenia są sklepy górskie Skalnik i DKF Politechnika Wrocławska, a udział w Spotkaniach jest bezpłatny.

logo DKFRaz w miesiącu na Polibudzie

Podczas roku akademickiego raz w miesiącu (od października do czerwca) do Wrocławia zapraszani są podróżnicy, himalaiści, fotografowie, by podczas Spotkań z górami podzielić się z publicznością doświadczeniami, opowiedzieć o swojej pasji, a czasem także udzielić rad. Miejscem spotkania jest sala DKF (329) w gmachu głównym (A-1) Politechniki Wrocławskiej, a porą – najczęściej wtorkowy wieczór.

Od pagórków po himalajskie kolosy

Nie ma jednej obowiązującej podczas Spotkań z Górami tematyki – bo góry są tutaj tylko swego rodzaju wytrychem. Chodzi o ciekawe spotkania z podróżnikami, eksploratorami, obieżyświatami. Znajdują się wśród nich zarówno najbardziej znani zdobywcy ośmiotysięczników, jak i samotni podróżnicy przemierzający najdalsze zakątki świata. Co więcej – każdy, kto tylko czuje, że chciałby opowiedzieć o swoich podróżach jest zawsze mile widziany i może zgłosić swój pomysł na prelekcję. Każde ze spotkań jest inne – inna tematyka, inni prowadzący, inna publiczność. Niekiedy sala audytoryjna pęka w szwach i nie jest w stanie pomieścić wszystkich chętnych, czasem zbiera się kameralne, kilkudziesięcioosobowe grono słuchaczy. Wszystkie Spotkania z górami łączą jednak dwa elementy. Prowadzący, który chce się podzielić kawałkiem swojego życia i słuchacze ciekawi opowiadanych historii, przejechanych kilometrów, przeżytych przygód, obrazów, będących ilustracją dla słów.

Goście spotkań

Wśród osób, które prowadziły prelekcję w trakcie Spotkań z Górami są gwiazdy wielkiego formatu. Gościli tutaj najbardziej znani himalaiści (na czele z legendarnym Liderem – Andrzejem Zawadą): Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik, Kinga Baranowska oraz podróżnicy: Marek Kamiński, Marek Arcimowicz, Wojciech i Lech Flaczyńscy, Jacek Teler. Także wspinacze, lekarze, autorzy książek i blogów. Trudno wszystkich wymienić, bo przez ponad 20 lat historii Spotkań z Górami prelegentów było w sumie kilkuset (a niektórzy pojawili się przed wrocławską publiką kilkukrotnie).

Organizatorzy są otwarci i zapraszają do poprowadzenia prelekcji każdego, kogo kręci podróżowanie, zdobywanie szczytów i odkrywanie nowych miejsc. Każdego, kto o swoich przygodach chciałby opowiedzieć zgromadzonej publiczności.

spotkania z góramiPokorni słuchacze

Każdy kto już żyje górską i turystyczną pasją, a także ten, kto dopiero zaczyna odkrywać zamiłowanie do wypadów z plecakiem, znajdzie tu coś dla siebie. Egzotyczne podróże po najbardziej odległych zakątkach naszej planety i te bliskie wyprawy prawie na wyciągnięcie ręki. Fajne zdjęcia i gawędziarski styl wystarczą, by okiełznać publikę. Podczas Spotkań z Górami nie ma zagłuszających rozmów, przerywników w postaci odbieranych telefonów, bo każdy przychodzi na te prelekcje, by coś ciekawego z nich wynieść dla siebie. A po oficjalnej części zwykle jest szansa, by z gościem spotkania zamienić parę zdań, pstryknąć fotkę czy poprosić o autograf.

Gdzie szukać informacji

Terminarz spotkań znany jest najczęściej z miesięcznym wyprzedzeniem – na początku każdej prelekcji podawana jest data kolejnego Spotkania z górami. Informację możesz znaleźć na stronie głównej skalnik.pl lub w newsletterze. Jest też strona facebookowa, na której pojawiają się zapowiedzi najbliższych spotkań. Po dołączeniu do grona „lubisiów” informacja o żadnych Spotkaniach z górami nie przyjdzie za późno.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.