„Premiere” – pierwszeństwo zmienia wszystko
Spotkania z górami

„Premiere” – pierwszeństwo zmienia wszystko

155537280005 kwietnia 2019

TEMAT:

„Premiere” – pierwszeństwo zmienia wszystko

PRELEGENCI: 

Alpine Wall Tour – Łukasz Dudek i Jacek Matuszek

MIEJSCE:

Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Politechnika Wrocławska, budynek A1, sala 329

DATA:

16.04.2019, godz. 19:00

O prelekcji:

Najbliższe Spotkania z Górami pobudzą wspinaczkowe zmysły wszystkim lubiącym śledzić zmagania ludzi w skalnych wyzwaniach. Naszymi gośćmi we wtorek 16 kwietnia będą Łukasz Dudek i Jacek Matuszek, znani w środowisku jako Alpine Wall Tour. Opowiedzą nam, co w praktyce oznacza zestawienie mały człowiek kontra wielka ściana. Latem 2018 roku dokończyli pracę nad wytyczeniem nowej drogi na Cima Grande w Dolomitach. Nazwali ją „Premiere”.

450 metrów, 12 wyciągów, trudności na poziomie 7b i piękno włoskich Dolomitów roztaczające się wokół. Tak można w skrócie podsumować czas, który spędzili na żmudnym procesie, jakim jest otworzenie własnej linii wielowyciągowej w górach. Prace nad drogą zajęły im 14 dni, rozłożone na 2 następujące po sobie sezony wspinaczkowe. Zanim do tego doszło Łukasz Dudek i Jacek Matuszek musieli się solidnie przygotować. Na spotkaniu dowiemy się, jak wyglądały przygotowania i czym zaskoczyła ich bigwallowa przygoda. Nie zabraknie również pięknych, a czasem ekstremalnych relacji.

Cima Grande to najwyższy wierzchołek z trzech popularnych i niezwykle charakterystycznych szczytów, które tworzą masyw Tre Cime di Lavaredo. Dla wspinaczy to nie tylko symbol Dolomitów, ale także pięknej, klasycznej wspinaczki w jego ścianach. Wytyczenie swojej własnej drogi było marzeniem chłopaków z Alpine Wall Tour. Ich wspólna przygoda wspinaczkowa od początku podąża za odkrywaniem nowości. Ambitnie realizują zakładane sobie cele, za każdym razem szukają tego, czego w górach jeszcze nie robili, chcą spróbować wszystkiego. Od kiedy załapali bakcyla na wspinanie wielowyciągowe, wiedzieli jedno: chcą się sprawdzić w roli prekursorów. Cel padł na Dolomity – ich ulubiony region i idealne skalne ściany.

Swoje predyspozycje i zdolności wspinacze pokazali już wcześniej, kompletując przejścia trzech najtrudniejszych dróg w Alpach: End of Silence 8b+ (350 metrów), Des Kaiser Neue Kleider 8b+ (300 metrów) i Silbergeier 8b+ (200 metrów). Dzięki tym wejściom stali się pierwszymi Polakami, którzy zdobyli w całości Alpejską Trylogię. Jeszcze więcej o swoich dokonaniach z pewnością opowiedzą nam sami. To będzie prelekcja pełna emocji, która zainteresuje zarówno skalnych wyjadaczy, jak i miłośników górskich przygód, gdzie liczy się determinacja i odwaga.

 

O prelegentach:

Łukasz Dudek wytyczył najtrudniejsze sportowe drogi wspinaczkowe w Polsce – na poziomie 9a oraz 8b+. Był także pierwszym Polakiem, który przebił magiczną barierę i pokonał drogę o trudności 9a. Zdobywał medale na zawodach Pucharu Polski na prowadzenie i był członkiem naszej wspinaczkowej Kadry Narodowej. Na swoim koncie ma 13 dróg o wycenie 9a, co czyni go jednym z wspinaczy skalnych ze światowej czołówki.

Jacek Matuszek to nie tylko wybitny wspinacz, ale także, paralotniarz, filmowiec i fotograf. W 2017 roku zdobył wicemistrzostwo Polski w Boulderingu. Był także laureatem nagrody im. Andrzeja Zawady za pomysł samotnego trawersu Dolomitów – wspinaczkowo-paralotniarski projekt SOLO.

Oprócz pokonania dróg z Trylogii Alpejskiej wspinacze jako pierwsi dokonali powtórzenia bardzo trudnej i prawie kilometrowej drogi Brento Centro o trudności 8b w dolinie Sarca we Włoszech. Oboje za swoją drogę Premiere zostali wyróżnieni na festiwalu Kolosów w kategorii Alpinizm w 2019 roku „za konsekwencję w wyszukiwaniu celów i wytyczenie nowej drogi „Premiere” na Cima Grande w Dolomitach”.

Sponsorzy

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.