Kuchenki MSR – który model wybrać
Branża

Kuchenki MSR – który model wybrać

Dominik Marzec / 16 czerwca 2021

Biwaki w różnorakich formach wpisane są w naturę szeroko pojętego outdooru. Z jednej strony mogą być planowane, a nawet być celem wyjazdu samym w sobie, bądź codziennym przerywnikiem podczas wielodniowego trekkingu z plecakiem. Z drugiej strony te awaryjne, podczas których będziemy chcieli jedynie przetrwać noc czy nagłe załamanie pogody w wysokich górach. Niezależnie od formy, aby taki biwak spędzić we względnym komforcie, dobrze będzie się wyspać oraz najeść. Dziś zajmiemy się drugim z tych punktów, czyli jedzeniem. A może konkretniej – gotowaniem. Do tego niezbędny nam będzie palnik turystyczny. Jednym z wiodących producentów znakomitej jakości kuchenek jest amerykańska marka MSR, której to sprzęt postaramy się tu nieco przybliżyć.

MSR – co to za marka?

MSR, czyli Mountain Safety Research to firma założona w 1969 roku przez inżyniera i doświadczonego człowieka gór o nazwisku Penberthy. Jak wiele kultowych dziś marek outdoorowych, również MSR rozpoczęło podbój górskiego świata od produkcji sprzętu wspinaczkowego. W tamtych latach powstało hasło, albo raczej myśl przewodnia, która po dziś dzień przyświeca marce, a brzmi ona w wolnym tłumaczeniu tak:

Lepszy, bezpieczniejszy i bardziej niezawodny sprzęt,
jest kluczem otwierającym drogę do wspaniałych przygód!

Trudno nie przyznać racji tym słowom, trudno też nie przyznać, że produkty spod znaku MSR to absolutnie najwyższa półka, a wiele innowacyjnych rozwiązań w nich zastosowanych wręcz zrewolucjonizowało świat outdooru.

namioty msr
Od lat produkty marki MSR cieszą się doskonałą renomą, a logo producenta jest rozpoznawalne na całym świecie. (fot. Glen Jackson, Unsplash)

Nie mogło być inaczej, gdy za sukcesem marki stoi grupa pasjonatów, dla których równie ważne jak projektowanie, testowanie i wprowadzanie do sprzedaży nowych elementów wyposażenia są takie aspekty jak odpowiedzialność społeczna, czy minimalizacja wpływu produkcji i dystrybucji na środowisko naturalne.

Na przestrzeni lat sprzęt MSR zaczął być doceniany we wszystkich zakątkach świata, a charakterystyczna bryła namiotu Hubba zaczęła być widywana nie tylko na kempingach i w górach Hiszpanii czy Francji, ale również w Polsce. Namioty, filtry do wody, akcesoria biwakowe, w tym kuchenki właśnie, stały się chętnie używane i rozpoznawalne ze względu na wyjątkowo wysoką jakość i ciekawe rozwiązania techniczne. Zanim jednak przejdziemy do technikaliów, kilka słów o sytuacjach, w których sprawdzi się gazowy palnik turystyczny, nie tylko MSR.

Poznaj wszystkie produkty marki MSR – kliknij tutaj.

Kiedy przyda się kuchenka turystyczna?

Oczywiście, puszka konserwy turystycznej z pomidorem i pajdą chleba potrafi smakować na szlaku jak najbardziej wykwintny lunch z gwiazdkowej restauracji Michelin. Przychodzi jednak taki moment, że zapragniemy zjeść coś konkretnego i ciepłego. W wersji minimum, gazowa kuchenka turystyczna pozwoli zagotować w menażce wodę na herbatę, kawę, bądź zalanie liofilizatu czy innego dania instant. W realiach bardziej wypasionego biwaku, przenośna kuchnia turystyczna może posłużyć do przyrządzenia kilkudaniowego obiadu, makaronu, zupy, jajecznicy i czego tylko zapragniemy.

Mowa nie tylko o trekkingach z noclegiem, czasem warto spakować do plecaka sprzęt do gotowania nawet na jednodniową wycieczkę, czy szybką mikrowyprawę do lasu we wtorkowe popołudnie. Ciepły napój zawsze możemy nalać do termosu przed wyjściem z domu, ale każdy kawosz wie, że nic tak nie smakuje na szlaku jak świeżo przygotowany napar.

kieszonkowy palnik turystycznt
Niektóre kuchenki MSR są tak minimalistyczne, że zawsze możesz mieć je przy sobie. (fot. MSR)

Mini kuchenka turystyczna sprawdzi się również wszędzie tam, gdzie nie możemy bądź nie mamy czasu na rozpalenie ogniska. W parkach narodowych, w wyższych partiach gór, czy podczas wspinu – nie tylko w ścianie, ale i pod nią. Zimą i podczas załamania pogody nieoceniona jest możliwość odpalenia kuchenki w przedsionku, czy nawet wewnątrz namiotu. Zestaw palnik plus kartusz gazowy zajmuje i waży niewiele, a może być przydatny w niezliczonej ilości sytuacji.

Kuchenka gazowa turystyczna MSR – którą wybrać?

Palniki MSR różnią się budową, wagą, rodzajem zasilania i wieloma innymi detalami. Żeby jednak nie rozbolała was głowa podczas czytania opisów i porównywania konkretnych modeli, krótko opisaliśmy poszczególne kuchenki turystyczne MSR, aby ułatwić poruszanie się wśród różnorodnej oferty tego producenta.

Warto dodać, że wszystkie kuchenki na kartusze z katalogu MSR (a znajdziemy w nim również modele wielopaliwowe, o których później) są gwintowane, będą więc do nich pasować najpowszechniejsze obecnie na rynku i najbardziej praktyczne kartusze gazowe z gwintem. Takie kartusze znajdziemy w ofercie większości producentów sprzętu turystycznego na świecie.

Zobacz ofertę na kuchenki MSR w naszym sklepie.

Kuchenka Pocket Rocket Deluxe

To prawdziwy szlagier wśród palników MSR, ten minimalistyczny i najpopularniejszy model waży niecałe 100 gramów i potrafi zagotować litr wody w około 3,5 minuty. Co ważne, kuchenka Pocket Rocket nie traci mocy wraz z ubytkiem paliwa, posiada wygodny zapalnik piezoelektryczny i po złożeniu podstawek zajmuje naprawdę niewiele miejsca w plecaku. To bardzo uniwersalny palnik dla każdego miłośnika outdooru, który sprawdzi się zarówno na jednodniowych wypadach za miasto, jak i na długich wyrypach.

msr pocket rocket kuchenka msr

Kuchenka Windburner 1L

Bardzo skuteczny zestaw składający się z palnika Windboiler oraz dedykowanego garnka z radiatorem oraz izolacyjną osłoną. Specjalna budowa pozwala na ochronę przed wiatrem i minimalizację strat ciepła, co przekłada się na możliwość błyskawicznego zagotowania wody lub przygotowania posiłku wprost w garnku. Windburner to idealny wybór dla bardziej wymagających użytkowników takich jak wspinacze lub górołazi nie bojący się biwaków w niesprzyjającym terenie.

msr kuchenka windburner

Kuchenka Reactor 2.5L

To istny kombajn wyprawowy, który dzięki sporej pojemności pozwoli na przygotowanie posiłku dla całego zespołu podczas akcji górskiej. Zastosowanie osłon oraz radiatora oznacza maksymalne wykorzystanie energii płomienia i umożliwia zagotowanie 0,5 l wody już w 1,5 minuty. Całości dopełniają przydatne dodatki takie jak szczelna, przezroczysta pokrywka czy składany uchwyt. Reactor jest dostępny również w nieco mniejszej i lżejszej wersji o pojemności 1.7 litra.

msr kuchenka reactor

Kuchenka wielopaliwowa Whisperlite International V2

Whisperlite to tak zwana kuchenka wielopaliwowa, która w przeciwieństwie do modeli na kartusze na gaz, posiada możliwość zasilania paliwem płynnym takim jak benzyna, nafta czy olej napędowy. Taka kuchenka to idealny kompan wyprawowy dla podróżników odwiedzających najbardziej dzikie części świata, gdzie może być kłopot z dostępem do klasycznych kartuszy. Stalowe nóżki pozwalają na stabilne ustawienie kuchenki obciążonej nawet sporej wielkości garnkiem, a wersja V2 charakteryzuje się poprawioną konstrukcją, zredukowaną wagą oraz poprawioną wydajnością.

kuchenka benzynowa msr

Kuchenka Ekspedycyjna MSR XGK EX

Na koniec prawdziwa legenda. Model XGK-EX to kolejny przedstawiciel rodziny palników wielopaliwowych, dedykowanych dla najbardziej wymagających użytkowników. Jest to spadkobierca kultowej kuchenki MSR Model 9 z lat siedemdziesiątych i co ciekawe – zasada działania kuchenki i jej główna konstrukcja nie zmieniły się. XGK dzielnie spełnia swoją rolę w najcięższych górskich warunkach gotując wodę, posiłki i topiąc śnieg dla członków wypraw. Charakteryzuje się dużą mocą, wysoką niezawodnością oraz tolerancją na różne rodzaje płynnych paliw, również tych kiepskiej jakości. Zastosowanie technologii Shaker Jet pozwala na łatwe utrzymanie dyszy w czystości.

kuchenka wielopaliwowa msr

Jak widać całkiem szeroka oferta palników MSR pozwala wybrać coś na każdą okazję. Marka MSR postarała się aby trafić do różnego rodzaju odbiorców. Nieważne czy chce się jedynie zaparzyć ciepłą herbatkę podczas spaceru nad rzeką, czy przemierza kilkusetkilometrowy górski szlak, czy zdobywa zimą siedmiotysięcznik w Hindukuszu – MSR będzie bardzo dobrym wyborem.

***

Zainteresowała Cię marka MSR? Przeczytaj nasze inne artykuły, w których na warsztat bierzemy inne produkty amerykańskiej marki:
MSR – ultralekkie namioty
Filtry do wody MSR

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.