Odpowiedzialne koszulki marki Patagonia
Branża

Odpowiedzialne koszulki marki Patagonia

Redakcja skalnik.pl / 15 sierpnia 2019

O ile powyższy tytuł jest nieco żartobliwy, to temat kondycji środowiska naturalnego naszej planety nie jest tematem do żartów. Postępujące w rekordowym tempie ocieplenie klimatu, zanieczyszczenie wody, susze, ogromne ilości plastikowych śmieci.

Taki stan rzeczy wymaga zdecydowanych działań na każdej płaszczyźnie, która ma wpływ na środowisko. Amerykański producent ubrań Patagonia od wielu lat jest znany z proekologicznej postawy, wdrażając często nowatorskie rozwiązania na rynek outdoorowy. Od 1996 roku, jako pierwsza firma na świecie, sprzedaje produkty wykonane wyłącznie z bawełny organicznej. Oznacza to nie używanie szkodliwych związków chemicznych, mniejsze zużycie wody i ochronę gleby. Teraz, z linią produktów o wdzięcznej nazwie Responsibili-Tee, poszła o krok dalej.

Koszulki Responsibili-Tee

Koszulki Responsibili-Tee czyli odzież, która nie ma nic do ukrycia. Na każdej takiej koszulce Patagonii znajdziesz informację o tym jakie surowce były potrzebne do produkcji koszulki i jak wiele trzeba było zużyć wody (fot. Patagonia)

 

Koszulki Patagonia Responsibili-Tee

Responsibili-Tee to koszulki wykonane z materiału, będącego połączeniem bawełny i poliestru. Co jest ciekawe, oba surowce użyte do produkcji, w całości pochodzą z odzysku. Recyklingowany poliester zawarty w jednej koszulce, to ekwiwalent prawie pięciu plastikowych butelek, natomiast bawełna pochodzi ze skrawków materiału pozostających po produkcji. Połączenie tych materiałów sprawia, że odzież oddycha i schnie szybciej, pozostając miła w dotyku. Wydaje się to niewiarygodne, ale taki proces produkcji, w porównaniu z wykonaniem tradycyjnej koszulki bawełnianej, pozwala zaoszczędzić 248 litrów wody na każdej sztuce.

Materiał ten posiada certyfikat bluesign®. Jest to gwarancja, że produkt z niego wykonany powstał w sposób minimalizujący negatywne oddziaływanie na ludzi i przyrodę. Do wykonania grafiki na koszulkach wykorzystano barwniki nie zawierające polichlorku winylu i szkodliwych ftalanów.

organic cotton

Bawełna organiczna jest wytrzymalsza i uprawia się ją w ekologiczny sposób (fot. Patagonia)

 

Produkcja Fair Trade Certified™

Drugim, nie mniej znaczącym certyfikatem jest Fair Trade Certified™. Fair Trade to program zapewniający pracownikom godne i zdrowe warunki pracy. Co więcej, część zysku ze sprzedaży każdego produktu posiadającego taki certyfikat, wędruje prosto do ludzi, którzy go stworzyli, zasilając specjalny fundusz pracowniczy. To oni decydują, jak zostaną wykorzystane te pieniądze. Mogą one trafić do ich kieszeni, ale często służą one całej społeczności, np. pokrywając koszty budowy przedszkoli czy szpitali.

Ponieważ Patagonia stawia na transparentność swoich działań, dzięki programowi The Footprint Chronicles® łatwo możemy się nawet dowiedzieć, dokładnie w jakiej fabryce dana rzecz powstała. Koszulki Responsibili-Tee powstają w Vertical Knits w Meksyku. Co ciekawe, część budynków fabryki zasilana jest przez panele słoneczne.

 

Koszulki Responsibili-Tee i sposób w jaki są wytwarzane, nawiązują do idei zmniejszenia piętna, jakie odciskamy na naszej planecie. Oczywiście nie rozwiązuje to problemu, ale zdecydowanie jest to krok w dobrym kierunku, a działania te mogą służyć jako przykład dla innych producentów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.