Jak prać kurtkę puchową
Jak prać kurtkę puchową
Porady

Jak prać kurtkę puchową

Redakcja skalnik.pl / 04 lipca 2019

Wiele osób zastanawia się, czy pranie kurtek puchowych jest dla nich bezpieczne. Czy należy je prać, a jeśli tak to jak często? Dostajemy też pytania o to, czy po wypraniu kurtki puchowej może ona utracić część swoich właściwości. Pytania są słuszne, bo przecież kurtka puchowa może nam w górach uratować zdrowie, a czasem i życie. Dodatkowo najwyższej jakości kurtki puchowe są drogie a wypełniający je puch jest ekstremalnie delikatny.

Kurtki i kombinezony puchowe można bezpiecznie prać, a co ciekawe często wyprane mają lepsze właściwości termoizolacyjne niż brudne. Dzieje się tak dlatego, że pot wydzielany w dużych ilościach podczas aktywności górskiej zwyczajnie skleja puch zmniejszając jego sprężystość. Prawidłowe wypranie i wysuszenie kurtki spowoduje, że puch zostanie oczyszczony i odzyska swoją pełną sprężystość.

 

Jak wyprać kurtkę puchową

Możliwości są trzy. Oddajemy ją do specjalistycznej pralni, pierzemy ręcznie lub w pralce. Oddanie kurtki do pralni ma wiele zalet. Prawdopodobnie usługa zostanie wykonana sprawnie i dobrze. Nie jest też przesadnie droga, kosztuje około 50 złotych. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest to, że nie mamy żadnej kontroli nad tym procesem, nie wiemy w czym kurtka będzie wyprana i jak wysuszona. Istnieje więc niewielka szansa na to, że nasza kurtka już nie będzie tak ciepła jak kiedyś.

Jeśli zdecydujesz się wyprać kurtkę puchową samemu możesz to zrobić ręcznie lub w pralce. Decyzję powinno się podjąć po analizie przepisu prania na metce. Jeżeli znajdziesz tam informacje, że produkt można prać w pralce, to będzie to najdokładniejsza i najwygodniejsza metoda. W rękach pierzemy tylko, jeżeli producent tak zaleca. Przy okazji, korzystając z tego samego przepisu prania, ustalamy czy kurtkę można suszyć w suszarce bębnowej. Jeżeli masz dostęp do takiego urządzenia jest ono bardzo przydatne.

 

W czym prać kurtkę puchową

Kurtkę pierzemy wyłącznie w specjalistycznych środkach, dedykowanych do prania puchu. Najłatwiej nabyć je w specjalistycznych sklepach turystycznych i sportowych. Do prania puchu zalecamy środki marki Grangers. Współpracujemy z tą firmą od wielu lat i nigdy nie było żadnych zastrzeżeń co do jakości i parametrów oferowanych przez nich środków.

Możemy użyć trzech preparatów:

  • Do kurtki puchowej bez membrany, czyli takiej, w której materiał zewnętrzny przemaka optymalny będzie Grangers Down Wash
  • Jeżeli kurtka jest nieprzemakalna to po praniu trzeba będzie jeszcze odtworzyć warstwę odpychającą wodę. Do tego użyjemy dodatkowo środka Grangers Performance Repel. Najkorzystniej wtedy jest zakupić zestaw obu powyższych środków, który nazywa się Down Wash + Performance Repel.
  • Jeżeli macie możliwość wysuszenia kurki w suszarce bębnowej lub pralko – suszarce pomocne będą specjalne piłki do rozbijania puchu. Najlepiej zakupić je w komplecie ze środkiem do prania czyli jako Down Wash Kit.
Grangers kurtki puchowe piłki

Zestaw do prania i suszenia kurtek puchowych (źródło: Granger’s)

 

Pranie kurtki puchowej ręcznie

Jeżeli producent nie zaleca pralki musimy wyprać kurtkę ręcznie. Sprawdzamy na metce temperaturę wody i wlewamy ją do dużej miski lub wanny. Najczęściej woda będzie miała 30 stopni, co oznacza że ma być chłodna. Ustalamy ile mniej więcej jest wody w naczyniu i dolewamy odpowiednią ilość płynu do prania Grangersa.

Jeżeli kurtka ma plamy na materiale zewnętrznym najpierw delikatnie próbujemy je usunąć przy pomocy gąbki. Następnie ściskamy kurtkę w jak najmniejszą kulkę i zanurzamy pod wodę. Dzięki temu od razu usuniemy z wnętrza puchu nadmiar powietrza, co ułatwi pranie. Delikatnie wygniatamy wodę, o ile to możliwe unikamy tarcia. Pamiętajmy że najgorszym wrogiem puchu jest tłuszcz z naszego potu, a on da się wypłukać dlatego nie należy się nad kurtką nadmiernie znęcać.

Jeżeli kurtka wydaje się być wyprana, zmieniamy wodę na czystą i płuczemy delikatnie wygniatając kurtkę. Operację powtarzamy aż woda przestanie się pienić, czyli w skrajnych przypadkach nawet kilkanaście razy. Następnie należy kurtkę delikatnie odcisnąć. Nie wykręcamy jej tylko delikatnie zwijamy w rulon, żeby pozbyć się części wody ze środka i zaczynamy suszenie.

 

Jak wysuszyć kurtkę puchową

Jeżeli kurki nie można było prać w pralce to najczęściej nie można jej suszyć w suszarce i musisz poradzić sobie metodą tradycyjną. Będzie nam potrzebna do tego zwykła druciana suszarka do prania i jakieś trzy dni. Suszarkę rozstawiamy w ciepłym i przewiewnym miejscu. Kurtkę rozkładamy na płasko i czekamy. Na początku będzie z niej solidnie kapać i to dobry objaw, oznacza, że nie przesadziliśmy z odciskaniem wody. Po kilku godzinach delikatnie oklepujemy całą kurtkę, w celu wstępnego rozbicia zbryleń puchu. Następnie przewracamy kurtkę na lewą stronę i po kilku godzinach operację powtarzamy aż do całkowitego wyschnięcia. Kurtkę suszymy rozpiętą i z rozpiętymi kieszeniami, zawsze na płasko, nigdy w pozycji wiszącej, z dala od źródeł ciepła jak np. grzejniki.

Jeżeli kurtka już wstępnie przeschnie oprócz rozklepywania zbryleń puchu, należy też zacząć rozcierać miejsca gdzie zbił się w kulki. Kurtkę oklepujemy i rozcieramy aż do pełnego wyschnięcia, co może potrwać nawet 3 dni.

 

Jak zaimpregnować kurtkę puchową

Jeżeli kurtka jest już sucha, a jej materiał wierzchni jest membranowy, dodatkowo należy odtworzyć warstwę ochronną, powodującą że woda zbiera się na powierzchni materiału w kroplach i nie wsiąka do niego od razu. Rozwieszamy kurtkę na wieszaku i dokładnie spryskujemy środkiem Grangers Performance Repel. Środek jest przyjazny środowisku, a jego największą zaletą jest stosowanie na zimno. Środek do pełnej aktywacji powłoki hydrofobowej nie wymaga wygrzewania. Nanosimy cienką, równomierną warstwę i czekamy do pełnego wyschnięcia. Kurtka jest zaimpregnowana i gotowa do użycia.

Grangers - performance repel

Impregnat Performance Repel (źródło: Granger’s)

 

Jak prać kurtki puchowe w pralce

Jak już wspominałem pranie kurtki puchowej w pralce jest lepszym rozwiązaniem niż ręczne. Nie angażuje tak dużo czasu i zapewnia dokładne wypłukanie oraz delikatne odwirowanie. Na początek, jak zawsze, sprawdzamy co producent zaleca na wszywce ze sposobem prania. Z reguły będzie to program delikatny i temperatura 30°C z najmniejszą możliwą prędkością wirowania. Zapinamy w kurtce wszystkie kieszenie oraz zamek główny. Następnie moczymy kurtkę w misce z wodą, tak aby usunąć z niej nadmiar powietrza i umieszczamy ją w pralce. Zabieg ten pozwala też oszukać nowoczesne pralki, które nie chcą startować lub pobierają za mało wody, kiedy zawartość bębna jest za lekka. Pojemnik na detergent trzeba wyczyścić z pozostałości proszku i wlać zgodną z instrukcją ilość środka Grangers Down Wash. Reszta dzieje się sama. Po wypraniu należy kurtkę wysuszyć ręczni i zaimpregnować, co zostało opisane powyżej lub wysuszyć w suszarce lub pralko – suszarce.

 

Jak wysuszyć kurtkę puchową w suszarce

Użycie suszarki bębnowej nie tylko oszczędza czas ale też minimalizuje ryzyko stęchnięcia puchu podczas suszenia. Przekładamy kurtkę do suszarki, dorzucamy do środka specjalne piłki z zestawu Grangers Down Wash Kit, nastawiamy program delikatny na godzinę i uruchamiamy urządzenie. Zamiast piłek Grangersa można użyć zwykłych piłek tenisowych, które należy wcześniej wyprać żeby nie zafarbowały kurtki. Nie będą tak skuteczne jak kolczaste Grangersy, ale też dadzą radę.

Po godzinie kurtkę wyciągamy z suszarki, rozklepujemy i suszymy kolejną godzinę. Jeżeli kurtka jest już prawie sucha sprawdzamy palcami wszystkie komory w poszukiwaniu zbitych grudek. Jeżeli takie znajdziemy rozcieramy je delikatnie, a potem rozklepujemy i suszymy dalej aż do całkowitego wyschnięcia. Potem ewentualnie impregnujemy według powyższej instrukcji i kurtka jest gotowa do użycia.

Pranie kurtki puchowej jest bezpieczne, wymaga jednak zachowania staranności podczas suszenia. Każde zaniedbanie może spowodować zbrylenie puchu lub jego stęchnięcie. Jeżeli jednak będziecie się trzymać tej instrukcji powinno pójść bez problemów. Pamiętajcie też, że w Skalniku znajdziecie szeroki wybór do prania i konserwacji wszystkich rodzajów sprzętu turystycznego. Kiedy już wiecie jak prać puchową kurtkę, zachęcam też do zapoznania się z naszym tekstem o tym jak wyprać śpiwór.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.