Kurtka Rab Microlight Alpine – kultowa i coraz lepsza
Kurtki Rab Microlight Alpine
Branża

Kurtka Rab Microlight Alpine – kultowa i coraz lepsza

Redakcja skalnik.pl / 26 listopada 2021

Górscy wędrowcy nie są naiwną grupą konsumentów. Trudne warunki szybko weryfikują przydatność poszczególnych rozwiązań. Są jednak takie modele ubrań, które pozytywnie przechodzą wszelkie testy i zdobywają serca turystów. Do tej kategorii należy niewątpliwie lekka kurtka puchowa Rab Microlight Alpine.

Hardshell Marmot Minimalist, kurtka polarowa Better Sweater marki Patagonia czy właśnie bohaterka tego tekstu – kurtka puchowa Rab Microlight Alpine – to modele, które większość turystów poleci innym bez mrugnięcia okiem.

Kurtka Microlight Alpine pojawiła się na rynku już ponad 10 lat temu i do dzisiaj jest to jeden z najlepiej sprzedających się modeli marki Rab. Co sprawiło, że to właśnie ta kurtka puchowa awansowała do elitarnej klasy kurtek kultowych? Czym wyróżnia się najnowsza wersja tego modelu?

Rab Microlight Alpine - wspinaczka
Do miasta, na wędrówkę i na wspinaczkę – kurtki Rab Microlight mogą ci towarzyszyć przy różnych okazjach (fot. Rab)

Kurtka puchowa odgoni szczypiący chłód

Kiedy tylko robi się chłodniej, turyści milszym okiem zaczynają spoglądać na kurtki puchowe. Dlaczego to właśnie ten rodzaj odzieży jest tak chętnie wybierany, kiedy na dworze panują niskie temperatury? Przyczyną są oczywiście niesamowite zdolności puchu do izolacji od nieprzyjemnego mrozu. Te właściwości wynikają z dwóch rzeczy:

  • mała pojemność cieplna puchu – puch prawie nie musi się sam nagrzewać, więc od razu po założeniu kurtki na siebie czujesz rozkoszne ciepło;
  • wysoka sprężystość puchu – dzięki temu wokół puchu utrzymuje się sporo powietrza, a to właśnie nagrzane powietrze izoluje cię od chłodu na zewnątrz.

Jednostką sprężystości puchu jest cuin. Zasada jest prosta: im wyższa wartość, tym lepsze właściwości izolacyjne puchu. Znane outdoorowe marki swoją ofertę rozpoczynają zwykle od modeli o sprężystości ok. 550 cuin. Lekka kurtka puchowa Microlight Alpine marki Rab wykorzystuje puch gęsi o sprężystości wynoszącej 700 cuin. Jest to więc już bardzo dobra wartość, dzięki której Microlight Alpine sprawdzi się jako kurtka zimowa na większość górskich wędrówek.

Microlight Alpine – małe jest piękne i mocne

Kurtek puchowych o dobrych i bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych jest na rynku sporo. Dlaczego więc to właśnie ten model kurtki Rab zdobył tak duże uznanie turystów? Sekret tkwi w rozmiarze. Kurtka puchowa męska i damska Microlight Alpine jest lekka, a po spakowaniu zajmuje bardzo mało miejsca. Przed górską wyprawą możesz wrzucić ją do plecaka i przypomnieć sobie o jej istnieniu dopiero wtedy, kiedy zacznie ci dokuczać chłód. Ta kurtka puchowa może ci nawet towarzyszyć jako awaryjna odzież w mieście, kiedy masz ze sobą tylko niewielki plecak miejski. Jest to więc uniwersalna kurtka zimowa, którą wykorzystasz w różnych sytuacjach.

Rab Microlight Alpine - kompresja
Rab wie, jak cenne jest miejsce w plecaku. Kurtka Microlight Alpine kompresuje się więc do niewielkich rozmiarów (fot. Rab)

Niewątpliwą zaletą tej kurtki jest też świetny stosunek ceny do jakości. Kurtki puchowe, jak większość produktów wytwarzanych z naturalnych materiałów, są zazwyczaj dość drogie. Microlight Alpine nie nadwyręży jednak bardzo domowego budżetu.

Projektanci Rab postarali się również, by ta kurtka puchowa po prostu dobrze wyglądała. Funkcjonalny, a jednocześnie dopasowany do sylwetki krój, sprawia, że Microlight Alpine możesz ubrać również na spacer w mieście i nie obawiać się, że staniesz się nierozpoznawalnym kształtem owiniętym w materiał.

Elastyczne mankiety dopasują rękawy, a na dole znajdziesz ściągacz do wyregulowania kurtki. Praktycznym detalem jest również usztywniony brzeg kaptura. Dzięki temu materiał nie będzie opadał ci na oczy. Szyję przed zimnem ochroni natomiast ciepła garda.

Rab Microlight Alpine - garda
Garda zapewni dodatkową ochronę przed chłodem (fot. Rab)

Kurtka puchowa Microlight Alpine jest dostępna w wersji dla panów i pań. Kurtka puchowa damska ma krój dopasowany do kobiecej sylwetki. Rozpoznasz ją po dopisku Women przy nazwie modelu.

Zarówno kurtka puchowa męska, jak i damska są dostępne w wersji Long z przedłużonym tyłem. To dobry wybór dla wysokich osób lub tych, którym szczególnie dokucza chłód.

Najnowsza wersja – jeszcze bardziej naturalna

Na zewnątrz kurtki Rab Microlight Alpine znajdziesz Pertex Quantum – lekki i odporny na uszkodzenia ripstopowy nylon. Dzięki gęstej strukturze świetnie chroni on przed wiatrem. Hydrofobowa powłoka DWR sprawia natomiast, że cząsteczki wody są odpychane od materiału, zamiast w niego wsiąkać. Tak uzbrojony Pertex Quantum nie zagwarantuje ci pełnej wodoodporności, ale dzielnie stawi czoła lekkim opadom śniegu czy deszczu.

Rab Microlight Alpine i Pertex Quantum
Wytrzymały Pertex Quantum zabezpiecza kurtkę od zewnątrz (fot. Rab)

Rab wie, że kultowe górskie modele odzieży tracą swoją pozycję, jeśli tylko przestaną się rozwijać. Dlatego też każda kolejna wersja Microlight Alpine jest jeszcze lepsza. W najnowszym modelu Rab wykonał kolejny krok w stronę ekologicznej produkcji. Tkanina Perteq Quantum jest w całości wykonana z surowców pochodzących z recyklingu. Ta kurtka puchowa damska lub męska chroni więc nie tylko ciebie, lecz również środowisko.

Zajrzyjmy do wnętrza – puch gęsi odporny na wilgoć

Kurtki puchowe i wilgoć to zazwyczaj niezbyt dobre połączenie. Zawilgocony puch gęsi zbija się i traci swoje zdolności izolacyjne. Na szczęście inżynierowie znaleźli sposób na przynajmniej częściowe poprawienie natury. Kurtka puchowa damska i męska Microlight Alpine posiada ocieplenie z puchu wzbogaconego o impregnację Nikwax. Taki hydrofobowy puch gęsi:

  • nie łapie aż tak szybko wilgoci,
  • nie zbija się łatwo pod jej wpływem,
  • w razie przemoczenia schnie szybciej niż zwykły puch pozbawiony ulepszeń.
Rab - puch RDS
Skorzystaj z niezwykłego dary natury, jakim jest puch i ciesz się ciepłem przez cały rok (fot. Rab)

Co ważne, tegoroczny model Microlight Alpine zawiera wyczyszczony puch gęsi odzyskany z innych produktów. Ta kurtka puchowa w pełni udowadnia więc, jakie możliwości otwiera obecnie recykling przed producentami odzieży.

Puch gęsi w Microlight Alpine umieszczono w starannie zaprojektowanych komorach. Dbają one o równomierną dystrybucję puchu, dzięki czemu kurtka puchowa chroni całe twoje ciało.

Certyfikat RDS – co oznaczają te trzy literki?

Na metce kurtki Rab Microlight Alpine znajdziesz trzy tajemnicze literki: RDS. Co one oznaczają?

Certyfikat RDS, czyli Responsible Down Standard, to jeden z ważniejszych certyfikatów w branży włókienniczej. Jeśli na metce danej kurtki widnieje ten skrót, to można być pewnym, że znajdujący się w środku puch pozyskano od ptaków, które hodowano w dobrych warunkach. Warto podkreślić, że firmy przystępujące do tego programu zupełnie dobrowolnie zobowiązują się do przestrzegania zaostrzonych norm postępowania.

Logo RDS
Logiem RDS mogą się pochwalić tylko producenci stosujący zaostrzone normy postępowania (fot. Rab)

Jakie zasady muszą być spełnione, aby móc otrzymać puch RDS? Najważniejsze reguły mówią o:

  • zakazie pozyskiwania puchu i pierza z żywych ptaków
  • zakazie karmienia ptaków siłą
  • obowiązku kontroli każdego etapu łańcucha dostaw przez niezależną jednostkę
  • obowiązku zapewnienia ptakom godnych warunków życia od wylęgu do uboju.

Warto podkreślić, że puch RDS musi stanowić 100% puchu znajdującego się w danej kurtce, aby można było używać na metce tego trzyliterowego skrótu.

Kurtki Rab, również Microlight Alpine, powstają jedynie z puchu i pierza posiadających certyfikat RDS. Recykling i logo RDS to dwa główne punkty udowadniające, że Rab nie tylko mówi o ochronie środowiska, lecz także podejmuje faktyczne działania w tym kierunku.

Kurtki Rab Microlight Alpine
Kurtki Rab Microlight Alpine towarzyszą turystom na całym świecie. Czy zdobędą również twoje uznanie? (fot. Rab)

Kurtki puchowe damskie i męskie Microlight Alpine już od ponad 10 lat towarzyszą turystom na szlakach w mroźne dni. Najnowsza odsłona tego kultowego modelu świetnie izoluje od zimna, nie boi się wilgoci, a na dodatek jest przyjazna dla środowiska. Rab po raz kolejny udowadnia więc, że zamiast spocząć na laurach, woli wciąż ulepszać i rozwijać modele, które podbiły serca tysięcy turystów. Jeśli Microlight Alpine to również twój wybór na zimowe dni, daj znać w komentarzu, za co ty cenisz ten model.

Katarzyna Hałupka

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.