Kurtki damskie z puchu gęsiego
Porady

Kurtki damskie z puchu gęsiego

Natalia Tkacz / 03 stycznia 2021

Utrzymanie optymalnego komfortu termicznego zimą, to wyzwanie dla wszystkich miłośników outdoorowych aktywności, jednak to zwykle panie są w tej kwestii większymi zmarzluchami.

Kobiecej anatomii i fizjologii nie oszukasz, jednak możesz zastosować skuteczną ochronę przed jesienno-zimowymi przymrozkami. Kurtki z puchu gęsiego to najlepsi sprzymierzeńcy w walce o przetrwanie niskich temperatur zarówno w górach, jak i w mieście. Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego kobiety marzną bardziej niż mężczyźni,
  • czym dokładnie różni się puch kaczy od gęsiego i który jest lepszy
  • jaka kurtka puchowa damska będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia, w zależności od Twoich potrzeb.

Dlaczego marznę częściej, niż panowie

Być może zastanawiałaś się już kiedyś, jak to się dzieje, że kobiety mają (zwykle) wyższy komfort termiczny niż mężczyźni? Inaczej rzecz ujmując: Twój kolega/mąż/partner z ulgą rozpina bluzę, podczas gdy Ty, szczękając z zimna, zakładasz na siebie puchówkę i nieśmiało myślisz o pożyczeniu (edit: przywłaszczeniu na wieki!) od niego dodatkowego polaru. Dzieje się tak dlatego, że matka natura wyposażyła kobiety w większą niż u mężczyzn ilość tłuszczu. ‚,Halo, halo!” – myślisz sobie – ,,Czy to właśnie tłuszcz nie jest odpowiedzialny za ogrzewanie ciała? Więc z jakiej racji jest mi często zimniej niż chłopakom?”. Tutaj właśnie tkwi haczyk.

Faktycznie, tkanki tłuszczowej mamy więcej (u kobiet to ok.35%, u mężczyzn ok.25% masy ciała), jednak to nie ona, lecz mięśnie odpowiadają w naszym organizmie za wytwarzanie ciepła. A tych panowie z natury mają średnio o 10% więcej niż panie, dlatego ich organizm jest w stanie wyprodukować więcej energii cieplnej. Nie ma się jednak czym przejmować – wystarczy odpowiednia odzież i nie straszne Ci będą nawet największe mrozy!

Kurtki damskie z puchu gęsiego to najlepsza broń w walce o optymalny komfort termiczny. Wszystko dzięki bezkonkurencyjnym właściwościom tego naturalnego wypełnienia, któremu nie może dorównać żaden syntetyczny, czy też pozyskiwany z innych ptaków odpowiednik.

kurtka puch gęsi rab
Kurtki puchowe dają bezkompromisową ochronę przed zimnem. (fot. Rab)

Kurtka damska puch gęsi – idealne połączenie na chłody

Puch to rodzaj upierzenia, które ma zapewnić ptactwu ciepło, dlatego występuje bezpośrednio przy skórze. Ma postać puszystych kulek, na które składa się cienki rdzeń oraz koncentrycznie odchodzące od niego mikro-włókienka, nadające całości trójwymiarowy wygląd. To między nimi gromadzi się powietrze, które jest kwintesencją kurtek puchowych. Dzięki niemu, po założeniu kurtki, masz niemal natychmiastowe poczucie przyjemnego ciepła. Powietrze obecne w puchu doskonale ekranuje bowiem energię cieplną, wytwarzaną przez ciało, zatrzymując ją dla Ciebie.

Jeśli zastanawiasz się, jakie wypełnienie powinna mieć Twoja najcieplejsza kurtka zimowa damska puch gęsi będzie pod tym względem bezkonkurencyjny.

Dlaczego puch gęsi jest najcieplejszy?

Gęsi hoduje się średnio 2-3 lata dłużej niż kaczki, przez co osiągają znacznie większe rozmiary. Pozyskiwany z nich puch ma obszerniejszą strukturę i jest bardziej sprężysty. Ta cecha (wyrażana w anglosaskich jednostkach CUI/CUIN – calach sześciennych na uncję) decyduje zarówno o zdolności do magazynowania powietrza, lekkości oraz kompresyjności puchówki. Krótko mówiąc – im większa sprężystość puchu, tym cieplejsza, lżejsza i bardziej pakowna będzie kurtka puchowa. Puch gęsi ma lepsze właściwości niż kaczy, jednak jest przez to droższy. Stosuje się go głównie w ubraniach i śpiworach klasy premium.

kurtki i śpiwory puchowe rab
Puch gęsi to najlepszy surowiec do kurtek ocieplanych i ciepłych śpiworów. (fot. Rab)

Wypełnienie ma znaczenie – słów kilka parametrach puchu

Sprężystość. W dobrej jakości odzieży i śpiworach outdoorowych stosuje się wypełnienie o sprężystości powyżej 600 cuin. W ubraniach wierzchnich do bardziej rekreacyjnych aktywności, umieszcza się zwykle puch o niższych parametrach sprężystości, który jest tańczy, a doskonale radzi sobie z pierwszymi chłodami. Z kolei w bardziej specjalistycznej odzieży technicznej znajdziesz wyłącznie drogocenny, biały puch gęsi, osiągający sprężystość powyżej 800 cuin. Wypełniona nim kurtka puchowa damska to gwarancja ciepła nawet w największy mróz.

Ciekawostka. Jeden z najlepszych jakościowo puchów gęsich pochodzi z Polski, a dokładniej z Kołudy Wielkiej. To tu od lat 50-tych XX w. hoduje się szlachetną odmianę gęsi – gęś białą kołudzką. Pierze pozyskuje się ręczne, w humanitarny sposób, dzięki czemu otrzymujemy surowiec najlepszej jakości, ceniony zarówno w Europie, jak i na świecie. Puch ten stosują topowe marki outdoor.

Stosunek ilości puchu do pierza. Najlepsze, techniczne kurtki puchowe wypełnia puch i pierze w stosunku 90-95% puchu do 10-5% pierza.

Ilość wypełnienia. Im więcej puchu, tym kurtka jest cieplejsza, ale również nieco cięższa. Na wagę jaką finalnie osiąga kurtka z gęsim pierzem składa się wypełnienie oraz materiał zewnętrzny/wewnętrzny. W technicznej odzieży przeznaczonej do działań górskich zwykle stosuje się cienkie i lekkie materiały zewnętrzne, pozbawione membrany (stosuje się jednak hydrofobowe wykończenie DWR, zapewniające podstawowy stopień wodoodporności). Jednym z najlżejszych, wytrzymałych materiałów zewnętrznych jaki może posiadać kurtka zimowa męska lub kurtka damska, to słynny Pertex. Możesz go znaleźć między innymi w kultowym modelu Rab Microlight Alpine w wersji dla kobiet i mężczyzn.

Puch gęsi ma bezkonkurencyjne właściwości, ale niekoniecznie musi być najlepszym rozwiązaniem. Na przykład w kurtkach przejściowych na mniejsze mrozy można zdecydować się na ciepłą, jednak nieco tańszą alternatywę. Jaką puchówkę wybrać na pierwsze chłody? Wpis Beaty (tutaj) z pewnością pomoże dokonać najlepszego wyboru.

salewa kurtka puchowa hybrydowa
Tańszą, ale wciąż znakomitą alternatywą – choćby do turystyki – są kurtki wypełnione puchem kaczym.
(fot. Salewa)

Kolejna ważna kwestia przy wyborze kurtki z wypełnieniem naturalnym są certyfikaty. W sklepach górskich Skalnik znajdziesz wyłącznie damskie kurtki zimowe z gęsiego puchu, które posiadają certyfikaty: RDS, TDS lub Downpass. Świadczą one o możliwie jak najbardziej humanitarnym traktowaniu ptaków, z których pozyskuje się ten cenny surowiec.

Kurtki damskie z puchu gęsiego – jaki model wybrać?

Już wiesz, że puch gęsi to najlżejszy i najlepszy rodzaj naturalnego wypełnienia. Możesz go znaleźć zarówno w swetrach puchowych, kamizelkach oraz cienkich puchówkach. Zakładamy je pod hardshell lub inną kurkę kurtkę, albo nosimy samodzielnie w cieplejsze dni. Jeśli jednak tym, czego szukasz jest ciepła kurtka damska puch gęsi musi występować w niej w nieco większej ilości.

W GÓRY
Na górski trekking, wspinaczkę lub skitury warto wybrać puchówkę o krótszym fasonie, ewentualnie z nieco bardziej przedłużonym tyłem. Doskonale sprawdzą się tu modele: Rab Prosar, Access Down Hoody marki Black Diamond lub Marmot Hype Down Hoody, czy kultowy model Guides Down Hoody. Zwróć uwagę, aby taka kurtka puchowa męska czy damska posiadała obszerniejszy kaptur, pod którym bez problemu zmieści się kask. Równie ważny jest wytrzymały materiał zewnętrzny. Może to być stosowana w kurtkach Rab tkanina Pertex®, czy odporny na wilgoć i wiatr materiał DRILITE® Loft w kurtkach Moutain Equipment. Zapobiegnie on szybkiemu zużywaniu się kurtki podczas intensywnych, górskich działań oraz świetnie poradzi sobie w zmiennych warunkach pogodowych. Pamiętaj, że lekka i pakowna puchówka damska z puchem gęsim nie jest odporna na intensywne opady deszczu lub mokrego śniegu. W tej sytuacji dobrze jest założyć na nią klasyczny hardshell.

NA CO DZIEŃ + REKREACYJNE, OUTDOOROWE WYPADY
W chłodne dni spędzanie w mieście, doskonale sprawdzą się parki – kurtki puchowe damskie puch gęsio przedłużonym fasonie, które osłonią nie tylko tułów, ale również niżej położone partie ciała. Możesz wybierać spośród modeli bardzo ciepłych, lekkich i pakownych, takich jak Płaszcz Seyla Woman od Arc’teryx czy Stretch Down Parka marki The North Face. Na co dzień doskonale sprawdzą się również kurtki nieco bardziej eleganckie, których kaptur wykończy został sztucznym futerkiem. Przykładem może być Parka Montreaux marki Marmot.

 

Jak widzisz, producenci odzieży outdoorowej pomyśleli o wszystkich marznących łojantkach, dla których kurtka gęsi puch to najlepsze rozwiązanie w mroźne dni. Kiedy masz ją na sobie żaden, górski chłód nie będzie Ci straszny, a wyprawy na oszronione szlaki nabiorą nowego, przyjemniejszego (bo cieplejszego) wymiaru.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.