Spódnice puchowe – dla kogo i do jakich aktywności?
Spódnica puchowa
Porady

Spódnice puchowe – dla kogo i do jakich aktywności?

Redakcja skalnik.pl / 25 stycznia 2021

W trakcie długich zimowych miesięcy nie musisz być przywiązana do spodni. Spódnica puchowa zapewni ci ciepło i ochronę przed wiatrem, a odpowiedni krój sprawi, że będziesz mogła ją zabrać nawet na górski szlak. Sprawdź, czy spódnice zimowe to rozwiązanie dla ciebie.

Ruszając w góry, zwłaszcza w chłodniejsze miesiące, zwykle automatycznie sięga się po spodnie. I oczywiście, w większości sytuacji spodnie softshell damskie to bardzo dobry wybór na zimowe szlaki. Czasami jednak ma się ochotę na nieco bardziej kobiecy wygląd. Niekiedy też chętnie skorzystałoby się z dodatkowego docieplenia w górnej części nóg, kiedy ruszasz np. na skitouring. W takie dni spódnica puchowa może być właśnie tym, czego szukasz.

Spódnica puchowa Salewa
Zimą odzież musi ci przede wszystkim zapewnić ciepło (fot. Salewa)

Spódnice zimowe, czyli spódnice do zadań specjalnych

Zimowe spódnice to nie zwiewne spódniczki z cieniutkiego materiału, które poddadzą się najlżejszemu podmuchowi wiatru. To raczej spódnice pro łączące kobiecą stylistykę z ciepłem, wygodą i swobodą ruchów.

Czym wyróżnia się spódnica puchowa na zimę?

  • Lekki materiał zewnętrzny – jego zadaniem jest ochrona ciebie oraz puchowej ociepliny przed śniegiem i wiatrem. Z zewnątrz spódnica puchowa posiada też często hydrofobową warstwę DWR. Spódnica sportowa powinna także cechować się wysoką oddychalnością.
  • Puchowe wypełnienie – puch zapewnia bardzo dobrą izolację od zimna.
  • Długość do kolan – aby zapewnić ci pełną swobodę ruchów, spódnica w góry nie może być zbyt długa.
  • Niewielkie rozmiary po złożeniu – spódniczka puchowa po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca. Niekiedy wręcz mieści się we własnej kieszeni. Dzięki temu możesz ją mieć w plecaku jako awaryjną warstwę, którą założysz, kiedy mróz da ci się we znaki.
  • Elastyczny pas – spódnice puchowe dobrze układają się na biodrach i dopasowują się do twojej figury. Trzymają się mocno, a jednocześnie nie uwierają. Dodatkowo niekiedy zimowe spódnice mają stretchowe panele po bokach, aby zapewnić ci jeszcze większą swobodę ruchów.
  • Kieszenie – zwróć uwagę, czy spódnica w góry posiada kieszenie na zamek, aby wszystkie twoje drobiazgi były bezpieczne.
Spódnica puchowa niebieska
Elastyczny pas sprawia, że spódnica bardzo dobrze dopasowuje się do ciała

Wybierając spódnicę dla siebie, warto też sprawdzić, czy dany model posiada inne opcjonalne detale:

  • Lekko przedłużony tył – dzięki temu spódnice zimowe zapewnią ci lepszą ochronę przed wiatrem.
  • Odblaskowe pasy – spódnica sportowa z odblaskami zagwarantuje ci większe bezpieczeństwo po zmierzchu.
  • Dwustronność – znudził ci się kolor ubrania? Nie ma problemu. Przełóż spódnicę na drugą stronę i ciesz się jej nową wersją.

Spódnica puchowa – jak ją zakładać?

Spódnice puchowe posiadają zazwyczaj dwubiegunowy zamek na całej długości boku ubrania. Dzięki temu możesz ją założyć bez ściągania butów czy nart. Jeśli więc wybierzesz się na skitouring i w trakcie wyprawy stwierdzisz, że potrzebujesz dodatkowej warstwy, nie musisz przeprowadzać żadnej skomplikowanej operacji. Wystarczy wyciągnąć spódnicę z plecaka, rozpiąć zamek, owinąć ubranie wokół ciała i zapiąć. Już po chwili będziesz mogła się cieszyć dodatkowym ciepłem.

Spódnica puchowa Mountain Equipment
Zamek z boku umożliwia łatwe zdejmowanie i zakładanie spódnicy

Dla większej wygody spódnica w góry posiada też zwykle dodatkowy zatrzask w pasie.

Każda kobieta wie, że w ubieraniu się kluczowe jest jednak dobre połączenie poszczególnych elementów. Z czym więc najlepiej nosić spódnicę puchową?

W mieście spódniczka puchowa stworzy dobry zestaw z grubszymi rajstopami.

Na szlaku natomiast spódnica sportowa na zimę najlepiej będzie się komponować z ciepłymi legginsami. W bardzo zimne dni możesz ją też jednak założyć jako dodatkową warstwę prosto na spodnie.

Kiedy przydadzą się spódnice puchowe?

Nie wiesz, czy spódnica sportowa to rozwiązanie dla ciebie? Spódnica puchowa sprawdzi się:

  • W chłodniejsze dni w mieście kiedy nie chcesz rezygnować z kobiecej stylistyki. Spódnice można w końcu nosić nie tylko w ciepłe miesiące.
  • Jako warstwa docieplająca na stok narciarski lub skitouring.
  • Na wypad do knajpy po całym dniu na nartach.
  • Jako awaryjna warstwa, którą będziesz mieć w plecaku na wypadek, gdyby mróz i wiatr okazały się bardziej dokuczliwe, niż się spodziewałaś.

Jak dbać o spódnice zimowe?

Jeśli chcesz, by twoja spódnica sportowa służyła ci dobrze na licznych wypadach na skitouring, przestrzegaj kilku zasad dotyczących jej prania oraz przechowywania.

Jak dbać o spódnice puchowe?

  • Spódniczka puchowa powinna być prana ręcznie lub w pralce w temperaturze ok. 30 stopni. Jeśli masz taką możliwość, wybierz program delikatny. Nie przesadzaj też z częstotliwością prania. Spódnica puchowa wymaga oczywiście wyczyszczenia co jakiś czas, ale zdecydowanie nie musisz jej prać tak często jak np. bielizny.
  • Zimowe spódnice susz rozłożone na płasko na suszarce.
  • Spódnica w góry z puchowym wypełnieniem nie powinna być prasowana.
  • Spódnice puchowe należy przechowywać luźno rozłożone na półce. Nie przygniataj też ich stosem innych rzeczy. W ciepłe miesiące spódnice zimowe odłóż najlepiej na górną półkę, gdzie będą czekać na pierwszy śnieg.
Spódnica puchowa pranie
Piorąc spódnicę puchową, ustaw temperaturę na maks. 30 stopni (fot. jarmoluk, Pixabay)

Spódnica puchowa może być dobrym sposobem na odejście od rutyny w sportowej garderobie. Ciepła i wygodna zapewni ci komfort na nartach, a jednocześnie podkreśli twoją kobiecą figurę. A po powrocie z nart spódniczka puchowa sprawdzi się także jako ubiór na wieczór.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.