Wybór ubioru na letni wypad w góry przypomina przeciąganie liny. Z jednej strony wiesz, że w wyższych górach nawet gorący poranek może przemienić się w deszczowe i chmurne popołudnie. Z drugiej strony prażące słońce zachęca do zrzucenia z siebie niepotrzebnych warstw. Zatem jakie spodnie do chodzenia po górach wybrać latem? Długie spodnie turystyczne czy krótkie spodenki w góry?
Kilka lat temu wspinałam się w słoneczne popołudnie na grań Pirenejów. Stok był akurat dość łagodny, szlak dobrze ubity i pozbawiony skał, a aura przyjemna, więc z zadowoleniem wędrowałam w krótkich spodenkach oraz sandałach trekkingowych. Nagle ujrzałam przed sobą dwójkę Francuzów idących w ciężkich trekach oraz długich, ciężkich i ciemnych spodniach turystycznych. Nie wiedziałam, jak to możliwe, że nie gotują się w takim ubiorze. Dla nich jednak to mój strój był powodem zdziwienia. Spodenki turystyczne w wysokie góry? Jak tak można? Zatem właśnie: czy można ubrać krótkie spodenki w góry? Jeśli tak, to jakie i kiedy dokładnie?
Zanim odpowiem na pytanie: „Długie spodnie turystyczne czy krótkie spodenki w góry?” kilka krótkich uwag o tym, z jakiego materiału powinny być wykonane spodnie do chodzenia po górach latem.
Grubsze spodnie softshell lub spodnie z membraną to nie najlepszy pomysł na lato (te drugie sprawdzą się jedynie jako awaryjna para na wypadek deszczu). W gorącą porę roku dobrym wyborem są natomiast spodnie turystyczne męskie i damskie z oddychających oraz szybkoschnących tkanin. Dzięki temu spodnie mogą szybko odprowadzać pot, a po deszczu momentalnie wysychają. Wystarczy przejść się chwilę na słońcu.
Producenci często stawiają na lekki, ale wytrzymały nylon. Dodatkowe włókna elastyczne (np. elastan) sprawiają, że spodnie w góry mogą zapewnić większą swobodę ruchu.
Dobry pomysł na lato to spodnie turystyczne męskie i damskie wyposażone w filtr UV, który ochroni cię przed szkodliwymi promieniami.
Odpowiadając na pytanie ze wstępu: tak, można ubierać krótkie spodnie w góry, i to nawet takie wyższe. Trzeba jedynie odpowiednio dobrać spodnie do okazji.
Szukasz spodenek dla siebie? Tutaj znajdziesz dobre spodenki damskie.
Kiedy zatem sprawdzą się spodenki turystyczne?
Jeśli zdecydujesz się ubrać spodenki turystyczne, wrzuć zawsze do plecaka awaryjne długie spodnie turystyczne. Nigdy nie wiadomo, kiedy pogoda w górach ulegnie nagłemu załamaniu.
Spodenki w góry wykonuje się zwykle z materiałów syntetycznych. Są rozciągliwe, przewiewne i bardzo szybko wysychają. Ciekawe modele takich spodenek to np.:
Użyj linku i poznaj bliżej spodenki męskie.
W jakich sytuacjach lepiej sprawdzą się długie spodnie turystyczne damskie i męskie?
Jakie spodnie w góry warto wybrać latem? Poniżej przedstawiam kilka propozycji:
Nie chcesz wybierać ani nosić w plecaku awaryjnej pary długich spodni? Postaw na model 2 w 1, czyli spodnie z odpinanymi nogawkami. Takie spodnie świetnie sprawdzą się w zróżnicowanym terenie, a także na długim szlaku. Zamiast zabierać dwie pary, masz jeden model, który zmieniasz w długie lub krótkie spodnie, kiedy chcesz.
Czy spodnie z odpinanymi nogawkami mają jakieś wady? Niestety tak. Po pierwsze, zamek służący do odpinania nogawki jest narażony na awarie. Najlepiej wybieraj więc spodnie turystyczne damskie i męskie wyposażone w zamki YKK. Ta japońska firma słynie z niezawodnych i wytrzymałych zamków.
Po drugie, wybierając spodnie z odpinanymi nogawkami sprawdź koniecznie, czy dodatkowy zamek nigdzie cię nie uwiera. Jestem dość wysoką kobietą i w moim przypadku zamek wypadał często w nieodpowiednim miejscu, blokując ruchy przy podnoszeniu nóg. Poświęć więc nieco czasu na przymiarkę i posprawdzaj wiele par, by znaleźć taki model, który faktycznie zapewni ci swobodę na szlaku.
Dobre spodnie z odpinanymi nogawkami to m.in.: Lightning Convertible od The North Face i Nosilife Pro II Convertible Long.
Jakie spodnie w góry? Długa para czy krótkie spodenki turystyczne? W gorące dni wybieraj taki model, który ci bardziej odpowiada. Nawet jeśli jednak jesteś zagorzałym miłośnikiem szortów, zabieraj zawsze ze sobą awaryjną parę długich spodni. Na pewno sobie podziękujesz w razie nagłego załamania pogody w górach.
Katarzyna Hałupka