Lato w górach – spodnie czy spodenki?
Krótkie spodenki górskie
Porady

Lato w górach – spodnie czy spodenki?

Redakcja skalnik.pl / 23 czerwca 2021

Wybór ubioru na letni wypad w góry przypomina przeciąganie liny. Z jednej strony wiesz, że w wyższych górach nawet gorący poranek może przemienić się w deszczowe i chmurne popołudnie. Z drugiej strony prażące słońce zachęca do zrzucenia z siebie niepotrzebnych warstw. Zatem jakie spodnie do chodzenia po górach wybrać latem? Długie spodnie turystyczne czy krótkie spodenki w góry?

Kilka lat temu wspinałam się w słoneczne popołudnie na grań Pirenejów. Stok był akurat dość łagodny, szlak dobrze ubity i pozbawiony skał, a aura przyjemna, więc z zadowoleniem wędrowałam w krótkich spodenkach oraz sandałach trekkingowych. Nagle ujrzałam przed sobą dwójkę Francuzów idących w ciężkich trekach oraz długich, ciężkich i ciemnych spodniach turystycznych. Nie wiedziałam, jak to możliwe, że nie gotują się w takim ubiorze. Dla nich jednak to mój strój był powodem zdziwienia. Spodenki turystyczne w wysokie góry? Jak tak można? Zatem właśnie: czy można ubrać krótkie spodenki w góry? Jeśli tak, to jakie i kiedy dokładnie?

Krótkie i długie spodnie The North Face
Krótkie czy długie spodnie? Co wybrać latem w góry? (fot. The North Face)

Jakie spodnie w góry latem?

Zanim odpowiem na pytanie: „Długie spodnie turystyczne czy krótkie spodenki w góry?” kilka krótkich uwag o tym, z jakiego materiału powinny być wykonane spodnie do chodzenia po górach latem.

Grubsze spodnie softshell lub spodnie z membraną to nie najlepszy pomysł na lato (te drugie sprawdzą się jedynie jako awaryjna para na wypadek deszczu). W gorącą porę roku dobrym wyborem są natomiast spodnie turystyczne męskie i damskie z oddychających oraz szybkoschnących tkanin. Dzięki temu spodnie mogą szybko odprowadzać pot, a po deszczu momentalnie wysychają. Wystarczy przejść się chwilę na słońcu.

Spodnie na lato Salewa
Lato to czas na oddychające i szybkoschnące tkaniny (fot. Salewa)

Producenci często stawiają na lekki, ale wytrzymały nylon. Dodatkowe włókna elastyczne (np. elastan) sprawiają, że spodnie w góry mogą zapewnić większą swobodę ruchu.

Dobry pomysł na lato to spodnie turystyczne męskie i damskie wyposażone w filtr UV, który ochroni cię przed szkodliwymi promieniami.

Spodnie w góry czy spodenki – co wybrać?

Odpowiadając na pytanie ze wstępu: tak, można ubierać krótkie spodnie w góry, i to nawet takie wyższe. Trzeba jedynie odpowiednio dobrać spodnie do okazji.

Szukasz spodenek dla siebie? Tutaj znajdziesz dobre spodenki damskie.

Kiedy zatem sprawdzą się spodenki turystyczne?

  • Wysokie temperatury – krótkie spodnie w góry nadają się oczywiście tylko na ciepłe dni. Pamiętaj jednak, że wraz ze wzrostem wysokości spada temperatura. Sprawdzając pogodę, spójrz więc, jakie temperatury mają być w okolicach szczytu lub bierz poprawkę na wysokość (zwykle 100 m przewyższenia to spadek temperatury o 0,6 – 1 stopień).
  • Wilgotne i gorące powietrze – jeśli jest bardzo parno, nawet najlepiej oddychające długie spodnie turystyczne mogą sobie nie poradzić z odprowadzaniem potu.
  • Trawiaste szlaki bez skał – krótkie spodnie w góry sprawdzą się raczej na łagodnych i trawiastych stokach. Jeśli ruszasz w skalisty teren, lepiej mieć warstwę wytrzymałej tkaniny między skórą a ostrymi kamieniami.

Jeśli zdecydujesz się ubrać spodenki turystyczne, wrzuć zawsze do plecaka awaryjne długie spodnie turystyczne. Nigdy nie wiadomo, kiedy pogoda w górach ulegnie nagłemu załamaniu.

Krótki spodenki Salewa
Jeśli zdecydujesz się na krótkie spodenki w góry, zapakuj do plecaka awaryjną parę długich spodni
(fot. Salewa)

Spodenki w góry wykonuje się zwykle z materiałów syntetycznych. Są rozciągliwe, przewiewne i bardzo szybko wysychają. Ciekawe modele takich spodenek to np.:

  • Lightning Short The North Face – te spodenki turystyczne wykonano w technologii FlashDry XD, dzięki czemu bardzo dobrze odprowadzają wilgoć.
  • Transalper Light Dynastretch Dynafit – krótkie spodnie w góry dedykowane do dynamicznych działań. Tkanina zapewnia elastyczność w 4 kierunkach, a gęsty splot chroni przed wiatrem.
  • Me Comici Short Mountain Equipment – lekkie i elastyczne krótkie spodnie softshell z systemem active fit. Dzięki niemu spodenki dopasowują się idealnie do sylwetki.

Użyj linku i poznaj bliżej spodenki męskie.

Kiedy postawić na długie spodnie turystyczne?

W jakich sytuacjach lepiej sprawdzą się długie spodnie turystyczne damskie i męskie?

  • W skalistym terenie – mocny materiał zabezpieczy cię przed obtarciami.
  • W wysokich górach – na grani czy na szczytach i latem bywa zimno. Nawet jeśli trasę zaczynasz w krótkich spodenkach, to w pewnym momencie raczej przebierzesz się w długie spodnie turystyczne.
  • Zarośnięte szlaki – ruszasz na rzadko uczęszczane ścieżki? Spodnie turystyczne męskie i damskie ochronią nogi przed kłującymi roślinami i chaszczami.
  • Tereny pełne kleszczy, komarów i much końskich – podczas letniej wędrówki po Estonii napotkałam turystę, który na szlak po tym kraju zabrał ze sobą jedynie krótkie spodenki turystyczne. Bardzo pożałował swojej decyzji, kiedy zaczęły się rejony, w których muchy końskie nie odpuszczały nawet na moment. Długie spodnie turystyczne damskie i męskie nie dadzą stuprocentowej ochrony przed owadami, ale na pewno podarują odrobinę wytchnienia.
Spodnie Mountain Equipment
W skalistym terenie nawet latem przydadzą się długie spodnie (fot. Mountain Equipment)

Jakie spodnie w góry warto wybrać latem? Poniżej przedstawiam kilka propozycji:

  • Mape Milo – przewiewne i komfortowe spodnie turystyczne z tkaniny Supplex o dobrej oddychalności. Rzep na dole umożliwia łatwą regulację obwodu nogawki.
  • Altvia Trail Patagonia – techniczne spodnie do chodzenia po górach wyposażone w filtr UPF +50.
  • Nosilife Cargo II Craghoppers – spodnie turystyczne wykonane w technologii NosiLife. Materiał nasączono preparatem odstraszającym owady, dzięki czemu ryzyko pokąsania spada nawet o 90%.
Długie spodnie turystyczne Mountain Equipment
Przewiewne długie spodnie sprawdzą się także latem (fot. Mountain Equipment)

Spodnie z odpinanymi nogawkami – a może nie trzeba wybierać?

Nie chcesz wybierać ani nosić w plecaku awaryjnej pary długich spodni? Postaw na model 2 w 1, czyli spodnie z odpinanymi nogawkami. Takie spodnie świetnie sprawdzą się w zróżnicowanym terenie, a także na długim szlaku. Zamiast zabierać dwie pary, masz jeden model, który zmieniasz w długie lub krótkie spodnie, kiedy chcesz.

Czy spodnie z odpinanymi nogawkami mają jakieś wady? Niestety tak. Po pierwsze, zamek służący do odpinania nogawki jest narażony na awarie. Najlepiej wybieraj więc spodnie turystyczne damskie i męskie wyposażone w zamki YKK. Ta japońska firma słynie z niezawodnych i wytrzymałych zamków.

Spodnie z odpinanymi nogawkami The North Face
Nie zawsze trzeba wybierać: spodnie z odpinanymi nogawkami to rozwiązanie 2 w 1 (fot. The North Face)

Po drugie, wybierając spodnie z odpinanymi nogawkami sprawdź koniecznie, czy dodatkowy zamek nigdzie cię nie uwiera. Jestem dość wysoką kobietą i w moim przypadku zamek wypadał często w nieodpowiednim miejscu, blokując ruchy przy podnoszeniu nóg. Poświęć więc nieco czasu na przymiarkę i posprawdzaj wiele par, by znaleźć taki model, który faktycznie zapewni ci swobodę na szlaku.

Dobre spodnie z odpinanymi nogawkami to m.in.: Lightning Convertible od The North Face i Nosilife Pro II Convertible Long.

Jakie spodnie w góry? Długa para czy krótkie spodenki turystyczne? W gorące dni wybieraj taki model, który ci bardziej odpowiada. Nawet jeśli jednak jesteś zagorzałym miłośnikiem szortów, zabieraj zawsze ze sobą awaryjną parę długich spodni. Na pewno sobie podziękujesz w razie nagłego załamania pogody w górach.

Katarzyna Hałupka

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.