Podstawowy sprzęt do pracy na wysokości
Porady

Podstawowy sprzęt do pracy na wysokości

Marcin Nowak / 11 kwietnia 2024

Po ukończeniu kursów i szkoleń świeżo upieczony technik linowy wchodzi na rynek pracy alpinizmu przemysłowego. Większość techników to tzw. wolni strzelcy, dlatego też certyfikaty jak i sprzęt alpinistyczny do pracy na wysokości muszą zapewnić sobie sami. Na kursach przygotowujących do pracy na wysokości poznają podstawowy sprzęt do pracy na wysokości, który przyjdzie im samemu skompletować.

Z wpisu, który czytacie dowiecie się, co stanowi podstawowe wyposażenie alpinisty przemysłowego. Artykuł skupia się na absolutnie podstawowym szpeju, który każdy technik linowy powinien mieć. Nie będę w nim szerzej oceniać użytkowości, czy też rekomendować konkretnych modeli uprzęży roboczych, lonży czy przyrządów wykorzystywanych jako sprzęt do pracy na wysokości.

Normy, certyfikacje i przeglądy

Sprzęt alpinistyczny do pracy na wysokości musi spełniać obowiązujące normy, które dopuszczają go do użycia. Normy, o których mowa to EN (Norma europejska) i certyfikat CE oznaczający spełnienie wymogów dyrektyw Unii Europejskiej przez producenta. Sprzęt bez powyższych certyfikatów i norm nie zostanie dopuszczony do użycia i nie przejdzie przeglądu, któremu powinien zostać poddany. Zerowy przegląd sprzętu ochrony indywidualne (SOI) nie jest obligatoryjny, ale może być wymagany przez zleceniodawców.

Zalecany jest 12-miesięczny interwał przeglądów, któremu powinien być poddawany sprzęt asekuracyjny do pracy na wysokości. Przegląd powinien być koniecznie przeprowadzony po zdarzeniach, które mogły przyczynić się do jego uszkodzenia. Przeglądy SOI wykonuje kompetentny, autoryzowany przez producenta kontroler posiadający niezbędne uprawnienia.

Przegląd swojego wyposażenie możesz wykonać w Skalniku. Przejdź do sekcji –> przeglądy SOI.

sprzęt do prac na wysokości zabezpieczenie przed upadkiem
Prace wysokościowe prowadzone są przy zastosowaniu wielu elementów, które chronią przed upadkiem. (fot. Petzl)

Uprząż robocza

Uprząż robocza umożliwia bezpieczną pracę w podparciu i w podwieszeniu. Szelki robocze chroniące przed upadkiem z wysokości będą odróżniać się konstrukcją od przeznaczonej do pracy w ekspozycji uprzęży roboczej. Pełna uprząż robocza charakteryzuje się górną jej częścią, szerokim pasem biodrowym i szerokimi pętlami udowymi, które gwarantują wygodną pozycję pracy.

Na wyposażeniu uprzęży muszą znaleźć się odpowiednie punkty: centralny i asekuracyjny. Punkt centralny jest miejscem, do którego wpinamy chociażby przyrząd zjazdowy, czy lonże. W punkt asekuracyjny, których w niektórych uprzężach są dwa, służy do wpięcia przyrządu do autoasekuracji (np. ASAP Petzl lub lonża Absorbica MGO Petzl).

Ważnym elementem uprzęży roboczej są punkty boczne na pasie biodrowym, które umożliwiają pozycjnowanie się. Wybierając uprząż roboczą warto zwrócić uwagę na ilość dostępnych w uprzęży szpejarek, do których podpinane będą karabinki, przyrządy i narzędzia.

Zobacz –> uprzęże do prac na wysokości.

Ławeczka do prac na wysokości

Alpinizm przemysł, to różnego rodzaju zadania, które wykonywane są w zjeździe, bez możliwości podparcia. Praca przez kilka godzin w uprzęży jest wymagająca fizycznie, a ułatwieniem, na które decyduje się większość techników linowych jest ławeczka alpinistyczna. Ławeczkę wpinamy w punkt centralny lub dedykowane kolucha, dzięki czemu pozycja pracy jest bardziej ergonomiczna. Ławeczki często posiadają szpejarki, więc możemy pod nie podpinać inne narzędzia i przyrządy lub sklarowaną linę, jeżeli wymagają tego warunki.

Kask do prac na wysokości

Kask do pracy na wysokościach chroni nas przed uderzeniami i spadającymi przedmiotami. Ze względu na szeroki obrys chroni przed urazami twarz, szyję oraz zapewnia ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi (deszcz i śnieg). Kask dla alpinisty przemysłowego musi posiadać 4-punktową więźbę, być ognioodporny i posiadać wymagane oznaczenia (CE i EN). W zależności od sektora, w którym będzie wykonywana praca kask może gwarantować izolację elektryczną, czy odporność na wysokie i niskie temperatury. Do kasku alpinistycznego możemy podpiąć oświetlenie, ochronę słuchu i uszu.

Kliknij po –> kaski do pracy na wysokości.

przyrząd zjazdowy petzl sprzęt do prac na wysokości
Kask czy przyrząd zjazdowy to niezbędne elementy wyposażenia alpinisty przemysłowego. (fot. Petzl)

Przyrząd zjazdowy do prac dostępem linowym

Zjazdówka jest przyrządem obowiązkowym w każdej torbie ze szpejem. Przyrząd zjazdowy służy przede wszystkim do zjazdów po linach, ale jest przydatny w systemach wyciągowych i przy wychodzeniu po linie, kiedy z jakiejś przyczyny piersiowy przyrząd samozaciskowy nie może zostać użyty. Każda zjazdówka ma dedykowany przedział średnicy lin gwarantujący płynne i bezpiecznie wykonane manewry.

Przyrządy zjazdowe dzielą się na te, które posiadają blokadę antypaniczną, jak przyrząd ID Petzl i te bez tzw. antypanika – przyrząd RIG. Blokada antypaniczna chroni przed utratą kontroli nad prędkością zjazdu, więc przyrządy takie są polecane nowym technikom linowym. Przyrządy bez blokady antypanicznej są często bardziej kompaktowe i są dedykowane doświadczonym alpinistom.

Przyrząd autoasekuracyjny i absorber

Pracując w systemach wykorzystujących linę roboczą i asekuracyjną konieczne jest użycie przyrządów autoasekuracyjnych wraz z absorberem energii. Sprzęt asekuracyjny do pracy na wysokości chroni technika przed upadkiem w przypadku zerwania lub przecięcia liny roboczej.

Przyrządy takie jak ASAP Petzl lub Locker Singing Rock podążają za technikiem i w przypadku odpadnięcia wyhamowują upadek poprzez załamanie liny lub przez zablokowanie systemu zapadkowego. Ważnym i nieodłącznym elementem autoasekuracji jest absorber energii, który przy stanowiącym zagrożenie dla zdrowia lub życia alpinisty rozrywa się i amortyzuje upadek.

sprzęt do pracy na wysokości - przyrząd do autoasekuracji
Przyrząd autoasekuracyjny należy wykorzystywać z lonżą. (fot. Petzl)

Przyrząd samozaciskowy

Na wyposażeniu każdego technika powinny znaleźć się dwa przyrządy samozaciskowe – ręczny (małpa, płania) i piersiowy, dzięki którym możliwe jest podchodzenie po linie. Ręczny przyrząd samozaciskowy łączymy z pętlą nożną (stopką), dzięki której możemy w nim stanąć automatycznie przesuwając przyrząd piersiowy. Użyteczny dodatek może stanowić nożny przyrząd samozaciskowy usprawniający manewry podchodzenia po linie. Przyrząd samozaciskowy pełniąc rolę blokady może stanowić ważny element systemu wyciągowego.

Lonża dla alpinisty przemysłowego

Bez lonży wiele zadań w dostępie linowym byłoby niemalże niemożliwych lub ich wykonanie wymagałoby zdecydowanie więcej wysiłku. Lonża jako przyrząd umożliwia pozycjonowanie się, utworzenie dodatkowego punktu, czy wpięcie narzędzi lub przyrządów. Dostępne są lonże o stałej długości oraz regulowane (Progress Adjust i Grillon Petzl). Lonże stanowią znaczące ułatwienie w wykonaniu manewrów ratownictwa i tzw. hakówki.

sprzęt do pracy na wysokości

Karabinki

Karabinki są niezbędnym elementem wyposażenia każdego alpinisty. Gwarantują bezpieczeństwo i tworzą połączenie między uprzężą, przyrządami, linami i innymi elementami wykorzystywanymi w technikach linowych. Różnią się kształtem, wagą, wytrzymałością i typem zamka. Najpopularniejsze są karabinki z blokadą typu triact, twist oraz zakręcane. Do prac na wysokości często wykorzystywane są karabinki stalowe, które są odporniejsze na zużywanie.

Pod tym linkiem znajdziesz –> karabinki do pracy na wysokości.


Wymienione elementy wyposażenia alpinisty przemysłowego są jedynie podstawą, która jest częściową gwarancją bezpieczeństwa podczas pracy na wysokości, za które odpowiedzialny jest przede wszystkim użytkownik. Podczas kompletowania zestawu warto przeanalizować rodzaj wykonywanej pracy i dopasować sprzęt tak, żeby sprawdzał podczas wykonywania kolejnych zleceń. Bezpiecznej pracy!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.