Sposób na deszcz i śnieg – pokrowce na plecaki i worki wodoodporne
Branża

Sposób na deszcz i śnieg – pokrowce na plecaki i worki wodoodporne

Anna Śliwa / 27 stycznia 2023

O tym, że podczas trekkingu, wycieczki czy podróży pogoda lubi zaskakiwać przekonał się na pewno każdy turysta. W wielu przypadkach nawet pewne prognozy pogody nie dają 100% gwarancji, że będzie sucho i nie spadnie ani kropla deszczu. O ile o zabraniu kurtki przeciwdeszczowej pamięta prawie każdy, to już ochrona bagażu wewnątrz plecaka przed wodą i wilgocią czasem wylatuje z głowy. Efekt może być dość przykry- przemoczone ubrania, a co gorsza śpiwór to fatalne wieści dla wędrowca. Ponieważ nie ma plecaków nieprzemakalnych, a przynajmniej bardzo ciężko na taki trafić, musisz pomyśleć o ochronie. Pokażę Ci jak chronić plecak i umieszczony w nim sprzęt przed deszczem. Zabieram Cię do świata pokrowców przeciwdeszczowych i worków wodoodpornych.

Plecak z pokrowcem przeciwdeszczowym – zestaw, który działa

Dostępne na rynku plecaki turystyczne, choć wytrzymałe nie są jednak wodoodporne. Owszem, w wielu specyfikacjach znajdziesz informację o powłoce hydrofobowej, którymi są pokryte. Hydrofobowość nie oznacza jednak pełnej odporności na opady. Powłoka ta nie pozwala na wnikanie wilgoci i wody w splot materiału i sprawia, że woda spływa po tkaninie, ale dzieje się tak tylko przy słabszych i średnich opadach. Tak, powłoka DWR, lub inna sprawdzi się podczas mżawki, krótkiego letniego deszczu, ale nie zapewni ochrony, gdy intensywny deszcz pada przez dłuższy czas.

Wiele plecaków posiada dołączone pokrowce przeciwdeszczowe. Informację o tym znajdziesz zawsze w specyfikacji danego modelu. Zaletą takiego pokrowca jest jego dopasowanie do konkretnego plecaka pod względem rozmiaru oraz kształtu. Ma on także dedykowane miejsce przechowywania – zwykle w specjalnej kieszeni umieszczonej w klapie lub w spodzie plecaka. Często też jest z nim połączony zaczepem z zatrzaskiem lub rzepem, co minimalizuje ryzyko zgubienia.

Plecak z pokrowcem przeciwdeszczowym to skuteczna ochrona sprzętu przed deszcze i śniegiem

Jednak nie każdy model plecaka możesz kupić z dołączonym pokrowcem. Pozbawione są ich przede wszystkim plecaki ultralekkie, dedykowane do działań fast and light, w których liczy się każdy gram dodatkowego bagażu. Wśród dużych plecaków trekkingowych zdecydowana większość sprzedawana jest z osłoną, ale już na przykład plecaki miejskie, rowerowe, biegowe czy 15-20 litrowe plecaki turystyczne mają je znacznie rzadziej. Na szczęście wodoodporną osłonę można dokupić jako samodzielne akcesoria.

Wiele plecaków ma już dołączony pokrowiec. Kliknij w link, by zobaczyć markowe plecaki turystyczne z naszej oferty.

Pokrowiec na plecak – znajdź odpowiedni model

Przeciwdeszczowe pokrowce wykonane są z wytrzymałych, wodoodpornych materiałów głównie poliestrowych lub nylonowych. Krój pokrowca zabezpieczy plecak prawie w całości, poza, co oczywiste panelem tylnym oraz pasami ramieniowymi i biodrowym. Dzięki elastycznym brzegom, a często także ściągaczowi ze stoperem zakładanie jest bardzo szybkie i łatwe. Często też zarówno plecak, jak i pokrowiec mają na bokach specjalnie zaczepy, które pomagają w jego stabilnym założeniu.

Żeby pokrowiec dobrze spełniał swoje zadanie musi być dopasowany do rozmiaru plecaka. Dlatego wybierając pokrowiec przeciwdeszczowy zwróć uwagę na jego litraż. Odpowiedni rozmiar pokrowca jest ważny. Zbyt duża lub zbyt mała osłona przeciwdeszczowa na plecak nie spełni swojego zadania. Pierwsza będzie łatwo podwiewana przez wiatr i utworzą się na niej zagłębienia ze zbierającą się wodą, z kolei zbyt mała nie obejmie całego bagażu.

Producenci plecaków często mają też w ofercie dedykowane pokrowce do swoich modeli (fot. Deuter)

Jeśli potrzebujesz pokrowca na plecak szukaj przede wszystkim w akcesoriach oferowanych przez jego producenta. Plecaki różnych marek różnią się między sobą kształtem, specyficznymi rozwiązaniami, krojem, sposobem zaczepiania i najlepiej dobrana będzie właśnie osłona tego samego producenta. Większość z nich oferuje jako akcesoria pokrowce w różnych rozmiarach, do których łatwo dopasujesz swój plecak.

Pokrowiec przeciwdeszczowy może Ci się przydać także w innych sytuacjach niż tylko podczas deszczu. Mi służy on często jako pokrowiec transportowy- szczególnie gdy plecak przewożony jest na dachu samochodu lub w luku bagażowym. Zapewnia wtedy ochronę plecaka przed kurzem, brudem czy np. rozlanymi w bagażniku płynami. Oczywiście można kupić także dedykowane pokrowce transportowe z grubszych materiałów, ale standardowy wodoodporny też sprawdza się do takich zadań.

Jeśli szukasz sprawdzonego pokrowca na plecak, znajdziesz go w kategorii akcesoria do plecaków.

Worek wodoodporny – alternatywa i uzupełnienie dla pokrowca przeciwdeszczowego

Choć pokrowiec przeciwdeszczowy jest stosunkowo pewną i wytrzymałą ochroną dla plecaka i jego zawartości, to nie każdy lubi go używać. Na szczęście są też inne rozwiązania, które mogą być alternatywą, a w wielu przypadkach także uzupełnić to zabezpieczenie. Mam tu na myśli worki wodoodporne, do których można schować ubrania i sprzęt.

Worki wodoszczelne początkowo używane były głównie przez żeglarzy i kajakarzy. Charakteryzował je spory ciężar, grubość i sztywność. Ale obecnie na rynku dostępne są worki z lekkich, wodoodpornych materiałów, dzięki czemu można ich łatwo używać razem z plecakami turystycznymi. Wśród producentów tego typu akcesoriów są Sea To Summit, Deuter, Naturehike i wielu innych.

Początkowo worki wodoodporne używane były głównie przez kajakarzy i żeglarzy. (fot. Sea To Summit)

Szukając worków wodoodpornych możesz wybierać w różnych rozmiarach, od 1 l do 30-40. To, które wybierzesz zależy od Twoich potrzeb. Różne są też techniki używania takiej ochrony. Jedni pakują każdy rodzaj wyposażenia w osobny worek, inni wkładają bezpośrednio do plecaka duży worek i dopiero w nim umieszczają ubrania i sprzęt. To o czym koniecznie trzeba pamiętać, to dokładnie zamknięcie worka – mają one zwykle u góry elastyczną listwę z klamrą. Brzeg zwija się dopasowując wielkość do ilości włożonych rzeczy.

Kliknij do kategorii –> worki wodoszczelne.

Pokrowce i worki wodoodporne można też stosować razem, dzięki czemu ochrona jest jeszcze skuteczniejsza. Polecam Ci szczególnie wkładanie śpiwora, zwłaszcza puchowego do worka nieprzemakalnego, nawet jeśli używasz pokrowca. Mokry lub wilgotny śpiwór to bardzo słaba perspektywa przed noclegiem.


Pokrowce przeciwdeszczowe i worki wodoodporne to sposób na ochronę ubrań i sprzętu przed zamoczeniem. Nawet jeśli Twój plecak nie ma dołączonej takiej osłony, możesz ją łatwo dokupić. Założenie suchego ubrania i wejście do suchego śpiwora po całodziennej wędrówce w deszczu będzie bezcenne.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.