„MEROWAY” – „Moja Droga ” po Nepalsku
Mariusz Hatala na Broad Peak
Spotkania z górami

„MEROWAY” – „Moja Droga ” po Nepalsku

07 maja 2024
Mariusz Hatala
Mariusz Hatala – przełęcz Gondogoro

TEMAT:

„MEROWAY” – „Moja Droga ” po Nepalsku

PRELEGENT: 

Mariusz Hatala

MIEJSCE:

Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Politechnika Wrocławska, budynek A1, sala 329

DATA: 15.05.2024, godz. 19:00

O prelekcji:

To będzie wyjątkowe wydarzenie. Wyjątkowe zarówno dla nas, jak i (mamy nadzieję) też dla Was. Wszystko za sprawą tego, że po kilku latach przerwy udaje nam się wrócić do naszych kultowych Spotkań z Górami, które przez 30 lat gromadziły w salach Politechniki Wrocławskiej miłośników górskich opowieści i przygód przeżywanych w outdoorze.

Ostatnie spotkanie tego cyklu odbyło się w 2020 roku, po czym zostaliśmy zmuszeni do przerwania organizowania systematycznych wydarzeń ze względu na rozwijającą się wówczas pandemię. Teraz wracamy i mamy nadzieję, że jak zwykle będziecie wspólnie z nami przeżywać historie opowiadane przez naszych wspaniałych gości.

Na najbliższych Spotkaniach z Górami naszym gościem będzie Mariusz Hatala: – Podczas prelekcji zabiorę Was do Pakistanu w góry Karakorum, gdzie opowiem o przygotowaniach, realizacji, sukcesach i porażkach podczas mojej kariery górskiej.

Opowie o tym, jak to jest spełniać swoje himalajskie marzenia i dołączyć do grona naszych czołowych polskich wspinaczy. W czasie słuchania jego historii dowiemy się, jak wyglądało zimowe wejście na Chan Tengri, gdzie stanęli na szczycie wspólnie z Piotrem Krzyżowskim w styczniu 2019 roku jako pierwsi Polacy w historii. Wspólnie wejdziemy również na K2 i Broad Peak – dwa ośmiotysięczniki, które Hati z tym samym partnerem zdobył jeden po drugim w zaledwie 9 dni! To się nazywa wycisnąć z „urlopu” 😉

Mariusz Hatala na Broad Peak
Mariusz Hatala na Broad Peak

Nie zabraknie też zwrotów akcji, takich jak wytyczanie nowej drogi na Annapurnie w towarzystwie Adama Bieleckiego, podczas której wspinacze dokonali „niemożliwego”, ratując indyjskiego wspinacza Anuraga Maloo, który utknął w szczelinie na wysokości 5800 m. O tej akcji usłyszał cały świat. Himalaiści spędzili 6 godzin w najtrudniejszym miejscu drogi normalnej prowadzącej na szczyt, co zaowocowało uratowanym życiem. Przydało się tu doświadczenie Mariusza, który zawodowo jest żołnierzem, a także ratownikiem medycznym.

Co jeszcze przeżyjemy wspólnie w środę 15 maja na Politechnice Wrocławskiej w trakcie Spotkań z Górami? Tego dowiecie się na miejscu. A po prelekcji, jak zwykle będziecie mogli porozmawiać, zadać pytania i zbić piątkę z naszym gościem.

Do zobaczenia!

Mariusz Hatala

Mariusz Hatala na szczycie K2
Mariusz Hatala na szczycie K2 fot. Flower Wayta

Polski wspinacz i himalaista, a z zawodu – żołnierz i ratownik medyczny i narciarski. Sportami wyczynowymi i outdoorowymi był zafascynowany już od wczesnego dzieciństwa, zrodziło się też wtedy w nim marzenie, by dostać się do Wojsk Powietrznodesantowych. Ponadto jest również byłym żołnierzem Wojsk Specjalnych.

Jako sportowiec od 2019 r. należy do kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej. W tym samym roku został nagrodzony przez kwartalnik „Taternik“ za „Pierwsze Polskie Zimowe wejście na Chan Tengri” w zespole z Piotrem Krzyżowskim. Był także uczestnikiem programu PHZ (Polski Himalaizm Zimowy), a obecnie projektu Polski Himalaizm Sportowy.

Ponadto Mariusz Hatala jest również instruktorem wspinaczki, narciarstwa zjazdowego w Stowarzyszeniu Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN, instruktorem-stażystą narciarstwa wysokogórskiego PZA i technik linowych w Wojsku Polskim. Uprawia również kolarstwo szosowe i MTB oraz biegi ultra.

Mówi o sobie, że jest „człowiekiem uzależnionym od gór i wszelkiej aktywności górskiej, wspinanie i narciarstwo to moja pasja“.

Odwiedź profil Mariusza na Instagramie

Po więcej zapraszamy na Spotkania z Górami!

Sponsorzy i partnerzy wydarzenia:

Logo Skalnik - Na każdy szczyt 150x150
Mountain Shop logo
Volven logo
DKF logo
Flow-logo
Politechnika logo
wspinanie.pl logo
VI.6+ logo

PRZEJDŹ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.