Przeżyć dzień jak tygrys
John Porter
Spotkania z górami

Przeżyć dzień jak tygrys

149489280016 maja 2017

John PorterTEMAT:

Przeżyć dzień jak tygrys

PRELEGENT:

John Porter

MIEJSCE:

Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Budynek A1 PWR, Sala 329, Wrocław

DATA:

16.05.2016 19:00

O prelekcji i prelegencie:

John Porter, alpinista brytyjski, legenda świata wspinaczki i himalaizmu. Jeden z prekursorów, obok Alexa McIntyre i Wojtka Kurtyki, alpejskiego stylu wspinania w górach najwyższych.

Amerykanin z urodzenia. Jako nastolatek wspinał się w Górach Białych w New Hampshire, następnie doskonalił swoje alpinistyczne umiejętności w Górach Skalistych i Yosemite. Po studiach w Oregonie wyjechał do Anglii, gdzie ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie w Leeds. Wspinał się z czołowymi wspinaczami tamtych czasów. Wraz z Peterem Boardmanem, Wojtkiem Kurtyką, René Ghilinim (Francja) i Aleksem MacIntyre’em dokonał szeregu pionierskich przejść w stylu alpejskim, w tym północno-wschodniej ściany Bandaka (1977), grani Tarke Kang (1978), południowej ściany Ranrapulka (1979), południowo-wschodniej grani Tarke Kang (1982), Kedar Dome (1988), Chong Kundam (1990). Wspinał się z Chrisem Boningtonem, w tym nowymi drogami na Grenlandii, w Tybecie i podczas próby przejścia Sepu Kangri. Wraz z Alanem Rousem i Joe Taskerem uczestniczył w zakończonej niepowodzeniem zimowej wyprawie zachodnią granią na Mount Everest w sezonie 1980/81. Był też z Alem Rousem na północno-zachodniej grani K2 podczas tragicznego sezonu w 1986 roku.

Mieszka z żoną i dwiema córkami w Lake District. Wraz z Brianem Hallem i Jimem Curranem przyczynił się do rozwoju górskich projektów kulturalnych. Razem zorganizowali festiwal filmów górskich w Kendal i założyli stronę SteepEdge z górskimi filmami. Był założycielem Mountain Heritage Trust (oddział British Mountaineering Council), a obecnie jest członkiem jego zarządu.

Jego bliski przyjaciel Alex MacIntyre zginął podczas próby przejścia południowej ściany Annapurny w 1982 roku. W 2014 roku John Porter napisał jego biografię pod tytułem „One Day as a Tiger”, która zdobyła laury w wielu konkursach na najlepszą książkę górską. Podczas spotkania będzie można nabyć polskie wydanie tej książki.

Sponsorzy

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.