Latarka czołowa – ranking najmocniejszych czołówek
Mocna czołówka
Branża

Latarka czołowa – ranking najmocniejszych czołówek

Redakcja skalnik.pl / 14 września 2020

Nocą na szlaku wystarczy zazwyczaj lekka czołówka o niezbyt silnym świetle. Czasem jednak potrzebna jest super mocna latarka na czoło. Jakie mocne latarki czołówki są dostępne na rynku?

Nocny ultramaraton, jazda na nartach przed wschodem słońca, akcja ratunkowa po zmroku – w takich przypadkach zwykła czołówka o mocy 200 czy 300 lumenów nie wystarczy. Na co zwrócić uwagę, kupując mocne latarki czołowe?

Najmocniejsza czołówka – kiedy się przyda?

Genialne rozwiązania często zaskakują swoją prostotą. Przykładem na to są właśnie czołówki. Problem „Jak wędrowiec może oświetlać sobie drogę, jednocześnie mając wolne ręce” został rozwiązany, kiedy uświadomiono sobie, że latarka równie dobrze może być zamocowana na głowie turysty. Od czasu pojawienia się na rynku latarka czołowa stała się wiernym towarzyszem miłośników gór.

Czołówka Black Diamond na biwaku
Czołówka to niezawodny towarzysz w różnych sytuacjach (fot. Black Diamond)

Czasami jednak wędrowcom nie wystarczy, by czołówka oświetlała mniej więcej najbliższą okolicę. Kiedy poruszasz się bardzo szybko, jadąc na rowerze czy na nartach, kiedy jesteś w całkowicie ciemnej jaskini, kiedy prowadzisz akcję ratunkową i od twojej spostrzegawczości zależy ludzkie życie – zawsze wtedy potrzebna jest ci najmocniejsza latarka. Mocne latarki czołówki przydadzą się także ultramaratończykom, osobom wybierającym się na wspinaczkę po zmroku czy miłośnikom nocnych ujęć.

Super mocna latarka na czoło – jak wybrać swoje źródło światła?

Osoby kupujące mocne latarki czołowe powinny oczywiście sprawdzić ilość światła emitowanego przez sprzęt wyrażaną w lumenach. Zaawansowane czołówki mają moc przekraczającą 500 lumenów. Najmocniejsza latarka czołowa na rynku w najsilniejszym trybie może natomiast osiągnąć moc nawet ponad 2000 lumenów!

Czołówka Petzl
Wybór czołówki zacznij od sprawdzenia mocy danego modelu (fot. Petzl)

Jakie jednak inne parametry należy sprawdzić, kupując mocne latarki czołówki?

– Maksymalny dystans świecenia – osoba, której potrzebna jest mega mocna latarka czołowa, chce też zazwyczaj, aby czołówka świeciła na dość dużą odległość. Jest to szczególnie ważne dla szybko poruszających się narciarzy czy rowerzystów. Zaawansowane latarki są w stanie świecić na dystans powyżej 100 m.

– System mocowania – mocne latarki czołowe są zwykle nieco cięższe niż modele o mniejszej mocy. Jest więc szczególnie ważne, by system mocowania sprzętu był stabilny i łatwy do wyregulowania.

– Dostępne tryby – dobra mocna czołówka umożliwia świecenie w różnych wariantach. Czasami przecież jest ci potrzebny skupiony strumień światła, a niekiedy bardziej rozproszony. Nie zawsze też będzie ci niezbędna maksymalna moc, więc przyda się możliwość jej prostej regulacji. Kiedy będziesz czytać mapę, docenisz natomiast czerwone światło. 

Czołówki Black Diamond
Dobra czołówka powinna dawać ci szeroki wybór trybów działania (fot. Black Diamond)

– Czas świecenia – mocna latarka, która w trybie najwyższej mocy potrafi działać tylko chwilę, nie na wiele ci się przyda. Sprawdź więc zawsze czas świecenia dla maksymalnej, średniej oraz minimalnej mocy.

– Wodoszczelność – najmocniejsza czołówka nie zawsze jest równocześnie najodporniejsza. Jeśli chcesz, by latarka działała niezawodnie również w strugach deszczu, zwróć uwagę na szczelność sprzętu określaną w standardzie IP. Pyłoszczelność prezentuje się w nim w skali od 0 do 6, gdzie 0 to brak ochrony, a 6 całkowita szczelność. Wodoszczelność określa się natomiast w skali od 0 do 9. Ponownie, im wyższa cyfra, tym mocna latarka czołowa jest szczelniejsza. Jeśli chcesz wędrować w deszczu bez obaw o czołówkę, wybierz sprzęt o wodoszczelności powyżej 4.

Mocne latarki czołowe – wybierz swój model

Czołówka Petzl czy Black Diamond? A może Ledlenser? Mocne latarki czołówki są dostępne w ofercie wszystkich uznanych producentów. Jaka super mocna latarka na czoło będzie dobrym wyborem?

Czołówka Ledlenser
Bardzo mocna czołówka przyda się choćby podczas nocnej jazdy na rowerze (fot. Ledlenser)

Czołówka Petzl Nao 2 – zaufaj technologii

Maks. moc: 700 lumenów
Maks. zasięg: 135 m

Mocna czołówka Petzl Nao 2 jest wyposażona w innowacyjny tryb Reactive Lighting. Wbudowany czujnik światła automatycznie dostosowuje moc dwóch diod do twoich potrzeb, zależnie od ilości światła dostępnego w okolicy.

Ta bardzo mocna latarka czołowa posiada też akumulator z zintegrowaną wtyczką USB. Akumulator możesz odłączyć i transportować przy pasie lub w kieszeni. Dzięki temu niesiesz mniej na głowie, a czołówka jest bardziej wydajna na mrozie.

Czołówka Petzl Swift RL – zapomnij o zbędnym ciężarze

Maks. moc: 900 lumenów
Maks. zasięg: 150 m

Ta najmocniejsza latarka czołowa z oferty Petzla również została wyposażona w technologię Reactive Lighting. Możesz też skorzystać z drugiego trybu Standard Lighting, w którym czołówka działa ze stałą mocą wybraną przez turystę.

Model Petzl Swift docenią z pewnością wszyscy miłośnicy wędrowania na lekko. Ta mocna czołówka waży zaledwie 100 g.

Czołówka Black Diamond Icon – rozjaśnij błyskawicznie noc

Maks. moc: 700 lumenów
Maks. zasięg: 140 m

Jeden klik i staje się światłość – czołówka Black Diamond posiada przycisk PowerTap, który rozjaśnia przestrzeń wokół najsilniejszym światłem w ułamku sekundy. Ta najmocniejsza latarka posiada również pamięć ostatniego ustawienia, więc sprzęt możesz włączyć od razu w tym trybie, w którym był ostatnio używany.

Latarka czołowa mocna Black Diamond Icon cechuje się szczelnością na poziomie 7. Oznacza to, że czołówka wytrzyma nawet zanurzenie na pół godziny w wodzie na głębokość 1 m.

Czołówka Ledlenser MH11 – kontroluj latarkę zdalnie

Maks. moc: 1000 lumenów
Maks. zasięg: 320 m

Super mocna latarka na czoło Ledlenser MH11, która w trybie Boost osiąga moc aż 1000 lumenów, dopasowuje się automatycznie do warunków zewnętrznych dzięki trybowi Optisense. Reaguje on na zmianę jasności otoczenia, a także na odbicie wiązki światła czołówki. Ta mocna latarka przyciemni się więc automatycznie, kiedy na przykład oświetlasz mapę.

Co ciekawe, tryby latarki możesz kontrolować przy pomocy aplikacji zdalnej. Moduł energooszczędny sprawia natomiast, że ta mocna czołówka świeci jeszcze dłużej.

Czołówka Ledlenser XEO 19R Softcase – dwie diody dla ciebie

Maks. moc: 2000 lumenów
Maks. zasięg: 300 m

Najmocniejsza latarka przedstawiana w tym artykule osiąga w trybie boost moc aż 2000 lumenów. Ta mocna czołówka Ledlenser posiada dwie diody, które mogą działać niezależnie od siebie. Mimo sporych kształtów latarka jest wygodna, a dodatkowy pasek pośrodku dobrze stabilizuje ją na głowie.

Mocna latarka XEO 19R Softcase jest sprzedawana razem z wieloma akcesoriami ułatwiającymi zamontowanie sprzętu na kasku, kierownicy roweru czy statywie. Ta bardzo mocna latarka czołowa posiada też opatentowany przez Ledlenser system Advanced Focus. Umożliwia on płynne przejście od jednorodnego bliskiego światła do zogniskowanej wiązki światła dalekiego zasięgu.

Czołówki Ledlenser
Mocne czołówki sprostają każdemu wyzwaniu (fot. Ledlenser)

Przed tobą trudne wyzwania na szlaku? Najmocniejsza czołówka do zadań specjalnych potrafi rozjaśnić nawet największe ciemności. Zapal swoją latarkę i śmiało ruszaj na trasę.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.