Nie lubisz mroźnych wieczorów? Kamizelki puchowe mogą to zmienić - blog Skalnik
Nie lubisz mroźnych wieczorów? Kamizelki puchowe mogą to zmienić
kamizelki puchowe
Porady

Nie lubisz mroźnych wieczorów? Kamizelki puchowe mogą to zmienić

Redakcja skalnik.pl / 15 grudnia 2016

Marzniesz siedząc wieczorami przed namiotem? Kurtka puchowa jest fajna, ale często za ciepła do ulubionych aktywności? Być może to znak, że potrzebujesz lekkiego i ciepłego rozwiązania, które dodatkowo nie będzie krępować Twoich ruchów i przyda się podczas załamania pogody. W roli takiej właśnie odzieży idealnie sprawdzi się kamizelka puchowa.

Parametry puszystości

kamizelka puchowaProjektanci puchowej odzieży stosują zazwyczaj takie same rozwiązania, jakie wykorzystywane są w kurtkach puchowych. Wiodące outdoorowe marki używają tylko najlepszego, naturalnego puchu z gęsi bądź kaczek. Warto wiedzieć, że gatunkowy puch pochodzi często z Europy Środkowej, w tym także z Polski. Oferty sklepów outdoorowych pełne są różnorodnych modeli kamizelek puchowych, które różnią się między sobą wieloma elementami. Podstawowe różnice dotyczą zazwyczaj rodzaju puchu, wagi wypełnienia, materiału zewnętrznego oraz rozprężalności puchu. Sprężystość puchu to jedna z jego najważniejszych właściwości. Zdradza ona jego jakość i wskazuje, jak dobre są możliwości izolacyjne zastosowanego wypełnienia. Badanie stopnia „puszystości” puchu polega na wsypaniu puchu o wadze 1 uncji do wyskalowanego w calach sześciennych cylindra. Miarę rozprężalności puchu podaje się w jednostkach CUI. Jeżeli puch uzyska wynik pomiaru na poziomie 600 cui, to oznaczać to będzie, że jest dobrej jakości. Mieszanki o sprężystości równej 700 cui powstają dzięki pomieszaniu puchu gęsi z szarym puchem północnych odmian kaczek, natomiast puch klasy premium (osiągający 800 cui) to już najbardziej szlachetny puch, który pozyskiwany jest z gęsi białych. Puch Premium jest drogi i ciężko osiągalny.

kamizelka_puchowaCo jeszcze jest ważne?

Przy wyborze kamizelki puchowej zwróć uwagę również na stosunek puchu do piór w całości wypełnienia. Na markowych produktach zawsze znajdziesz taką informację. Wypełnienie, w którym wartość puchu przekracza 90% to odzież, którą bez wątpienia warto zakupić. Kamizelki i kurtki puchowe przeznaczone na trudne lub ekstremalne warunki pogodowe posiadają zazwyczaj impregnowany puch hydrofobowy. Wilgoć bardzo niekorzystnie wpływa na wartości grzewcze naturalnej ociepliny, dlatego warto inwestować w te ubrania, które wykorzystują technologie impregnujące. Tego typu rozwiązaniem jest technologia Down Defender stosowana przez markę Marmot albo Downtec, którym puch przed działaniem wody ochrana Dynafit.

Materiał to nie tylko wygląd

kamizelka puchowaKiedy rozglądasz się za kamizelką puchową, zwróć również uwagę na materiał zewnętrzny, z którego jest skrojona. Lekkie kamizelki uszyte są często z tkaniny Pertex®. Równorzędnymi materiałami są tekstylia firmy Toray i Mitsubischi. Nowoczesne materiały nylonowe radykalnie zmniejszają wagę gotowego wyrobu oraz eliminują zjawisko „pierzenia”, czyli wydostawania się poprzez materiał pojedynczych promyków puchu. Możesz spotkać się także z kamizelkami o konstrukcji hybrydowej. Takie rozwiązania stosuje często The North Face. Na przykład kamizelka Keep It Pure ma body ocieplone puchem o rozprężalności 700 cui, zaś okolice pach i karku wypełnia ocieplina syntetyczna. W tym przypadku jest to znakomity Polartec® Alpha. Rozwiązanie to zmniejsza objętość ociepliny oraz izolację, jednak samo wypełnienie mniej chłonie pot i nie jest podatne na zbijanie.

Kamizelki puchowe to lekkie, komfortowe i przyjazne rozwiązanie dla osób potrzebujących dobrej izolacji termicznej i swobody ruchu. Niewielkich rozmiarów kamizelka, po skompresowaniu, może zmieścić się nawet w kieszeni. Łatwo ją zabrać na wypadek nagłego załamania pogody. Jeśli szukasz dobrej i gustownej kamizelki puchowej to sprawdź ofertę sklepu internetowego Skalnik.pl lub odwiedź nas w sklepach stacjonarnych. To dobry moment, bo chłodne dni zaraz zaczną nadciągać.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: