Nosidełka turystyczne Deuter
Nosidełka Deuter
Branża

Nosidełka turystyczne Deuter

Redakcja skalnik.pl / 11 listopada 2019

Na pierwszy wyjazd z dzieckiem w góry wcale nie trzeba czekać kilka lat. Nosidełko turystyczne pozwoli zdobywać górskie szczyty jeszcze przed ukończeniem przez twojego malucha pierwszego roku. Czy nosidło firmy Deuter będzie dobrym wyborem na takie rodzinne wyprawy?

Projektując nosidełko dla dziecka w góry, firmy outdoorowe stosują wiele rozwiązań, które zostały już dokładnie przetestowane na plecakach. Nic więc dziwnego, że niemiecka firma Deuter, specjalizująca się w plecakach turystycznych, jest także jedną z pierwszych firm, która zaczęła produkcję nosideł na górskie szlaki. Nosidełka turystyczne są dostępne w ofercie tej firmy już od 1996 roku.

 

Jakie elementy musi mieć nosidło turystyczne

Nosidło górskie, wbrew swojej nazwie, przyda się nie tylko w górach. Wszędzie tam, gdzie teren uniemożliwia wygodne poruszanie się z wózkiem (plaża, las, pola), zakładane na plecy nosidełko turystyczne sprawdzi się doskonale. Warto więc w nie zainwestować także wtedy, kiedy w góry jeździsz tylko od czasu do czasu. Zwłaszcza że dobre nosidło wytrzyma wiele lat i może służyć nawet kilkorgu dzieciom.

Co to jednak oznacza dobre nosidełko? Wybierając nosidło turystyczne dla dziecka, zwróć uwagę na następujące elementy:

 

1. Rama i system nośny

Rama nośna, wykonana z rur aluminiowych lub stalowych (te pierwsze będą oczywiście lżejsze), to podstawa nosidełka umożliwiająca wygodne niesienie malucha. Dobre nosidełko turystyczne dla dziecka posiada także składaną nóżkę, która pomaga w stabilnym ustawieniu nosidła na ziemi.

 

Nosidło turystyczne Deuter

Specjalna nóżka pomaga w stablinym ustawieniu nosidełka na ziemi (fot. Deuter)

 

Firmy outdoorowe adaptują zazwyczaj w nosidełkach systemy nośne z plecaków turystycznych. Tak właśnie robi Deuter, wykorzystując w swoich nosidełkach na przykład system nośny Aircomfort. Przymierzając nosidełko dla dziecka w góry, czerp więc pełną garścią z doświadczeń wyniesionych z wybierania plecaków. Zwróć zatem uwagę, czy szelki nigdzie ci się nie wbijają i czy pas biodrowy jest wystarczająco szeroki. Nosidełko w góry powinno też oczywiście posiadać możliwość regulacji systemu, aby każdy rodzic mógł go dopasować do swojego wzrostu i budowy. Tylko wtedy system nośny faktycznie odciąży ramiona i przeniesie ciężar na biodra.

 

2. Siedzisko i pasy bezpieczeństwa

Podczas gdy system nośny zapewnia wygodę rodzicom, to siedzisko i pasy bezpieczeństwa są tymi elementami, które gwarantują komfort i bezpieczeństwo dzieciom. Nosidełko turystyczne powinno mieć siedzisko obszyte miękkim i wytrzymałym materiałem syntetycznym. Zwróć uwagę, by było ono regulowane zarówno w pionie (wzrost dziecka zmienia się bardzo szybko), jak i w poziomie (jesienią ubiór dziecka zajmie o wiele więcej miejsca niż latem).

W nosidełkach turystycznych stosuje się zazwyczaj pasy cztero- lub pięciopunktowe, które utrzymują dziecko w jednej pozycji. Produkowane przez Deuter nosidełko ma dodatkowo klamry w kontrastowym kolorze. Dzięki temu szybko sprawdzisz, czy wszystko jest odpowiednio zapięte.

 

Nosidełko dla dziecka w góry

Klamry w odblaskowych kolorach sprawiają, że łatwo sprawdzisz czy wszystko jest prawidłowo zapięte (fot. Deuter)

 

3. Daszek przeciwsłoneczny i pokrowiec przeciwdeszczowy

Oczywiście z malutkim dzieckiem nie rusza się na szlak w złą pogodę. Pokrowiec przeciwdeszczowy zapewni jednak ochronę w razie nagłego opadu, a także przed silniejszym wiatrem. Upewnij się, czy przykrywa on całą postać dziecka. Odpowiednio wyprofilowany daszek ochroni natomiast przed silnym słońcem.

Niekiedy nosidło górskie jest od razu wyposażone w te elementy, ale często trzeba je dokupywać oddzielnie. Dla przykładu w nosidle Deuter Kid Comfort Pro otwierany daszek chroniący przed słońcem jest na stałe połączony z nosidełkiem. Pokrowiec przeciwdeszczowy należy już natomiast dokupić osobno.

 

4. Kieszenie

Im więcej kieszeni ma nosidło turystyczne, tym lepiej. Na trasę, zwłaszcza kiedy wędruje się z malutkim dzieckiem, zabiera się przecież wiele rzeczy. Chowanie ich wszystkich do plecaków pozostałych towarzyszy wyprawy nie jest na dłuższą metę zbyt dobrym rozwiązaniem.

Najwięcej rzeczy zmieści się zazwyczaj w dużej kieszeni pod siedziskiem, ale bardzo użyteczne będą także pozostałe kieszonki (boczne z siateczki czy małe w pasie biodrowym). Nosidełko Deuter Kid Comfort posiada choćby specjalną kieszeń na bukłak, aby rodzic mógł w dowolnym momencie napić się wody.

 

5. Dodatkowe akcesoria

Producenci nosidełek prześcigają się oczywiście w wymyślaniu dodatkowych akcesoriów, które mają zwiększyć komfort zarówno dziecka, jak i rodzica. Bardzo przydatne dla nieco starszych dzieci są regulowane strzemiona, które zapewniają oparcie dla stóp. Nosidełko w góry może być także wyposażone w poduszki chroniące główkę dziecka w czasie drzemki czy nawet lusterko pozwalające obserwować poczynania malucha bez odwracania głowy (takie lusterko posiada na przykład nosidło Deuter Kid Comfort Pro).

 

Nosidełko Deuter – kiedy można zacząć go używać

Bezpieczeństwo dziecka powinno zawsze stać na pierwszym miejscu. Dlatego uważaj, by górskiej przygody nie zacząć zbyt wcześnie. Kiedy dziecko może wyruszyć na szlak w nosidełku turystycznym wyprodukowanym przez firmę Deuter?

Mówiąc ogólnie, nosidło górskie możesz zacząć używać wtedy, kiedy mięśnie dziecka wzdłuż kręgosłupa (ze szczególnym uwzględnieniem szyi) potrafią już utrzymać pewnie główkę, a twoja pociecha nauczyła się samodzielnie siadać. W przypadku większości dzieci dolną granicą będzie więc 7-8 miesięcy, ale pamiętaj, by zawsze dostosować generalne zasady do swojego maluszka. Lepiej poczekać miesiąc z wycieczką, niż wyruszyć za wcześnie na szlak.

 

Deuter nosidełko Kid Comfort

Pamiętaj, że nosidełko turystyczne nie nadaje się dla noworodków (fot. Deuter)

 

Który model Deuter Kid Comfort wybrać

Nosidło Deuter Kid Comfort to już klasyka górskich nosidełek. Co najważniejsze, wszystkie modele z tej linii posiadają certyfikat bezpieczeństwa TÜV SUD GS. Na który jednak konkretnie model warto się zdecydować?

Nosidełko turystyczne dla dziecka Kid Comfort to standardowy model o wadze 3100 gramów. Przy jego produkcji Deuter wykorzystał regulowany system nośny Aircomfort Sensic Vario używany z powodzeniem w plecakach. W pasie biodrowym, wykonanym z miękkiej pianki, zastosowano natomiast technologię VariFlex. Dzięki temu płetwy pasa będą podążać za skrętami twoich bioder. Nosidełko Deuter Kid Comfort wyposażono także w regulowane siedzisko oraz strzemiona. Składana nóżka pozwoli natomiast swobodnie postawić nosidło turystyczne na ziemi. Jeśli szukasz po prostu dobrego nosidełka turystycznego, ten model spełni twoje oczekiwania.

 

Deuetr Kid Comfort

Deuetr Kid Comfort (fot. Deuter)

 

Jeżeli jednak planujesz nieco dłuższe trasy i zależy ci bardzo na wadze, powinno cię zainteresować nosidło Deuter Kid Comfort Active. W tym nosidełku wykorzystano system nośny Deuter Lite. To najlżejszy z systemów nośnych niemieckiej firmy, który jest używany również w bardzo lekkich plecakach alpinistycznych. Dzięki temu samo nosidło turystyczne waży zaledwie 2450 gramów. Posiada ono także system regulacji VariQuick. Odpowiednie ułożenie wszystkich pasów zajmie więc jedynie chwilę. Dziecko natomiast z pewnością doceni poduszkę przyczepioną z tyłu stelaża, która umożliwi bezpieczną i wygodną drzemkę.

 

Nosidełko Deuetr Kid Comfort Active SL

Deuetr Kid Comfort Active SL (fot. Deuter)

 

Nosidełko turystyczne Deuter Kid Comfort Pro jest z kolei wyposażone w największą liczbę dodatkowych udogodnień. Deuter dołącza do niego mały plecak (10 l), który można wygodnie przymocować do nosidełka. To nosidło górskie wyposażono też w lusterko oraz otwierany daszek przeciwsłoneczny. Kieszenie boczne z siateczki, do których dosięgnie także dziecko, to idealne miejsce na schowanie maskotki towarzyszącej rodzinie na szlaku. Oczywiście większa liczba akcesoriów oznacza też większy ciężar, więc to nosidełko nada się raczej na krótsze szlaki.

 

Deuetr Kid Comfort Pro

Deuetr Kid Comfort Pro (fot. Deuter)

 

Już malutkie dziecko może czerpać wiele przyjemności z kontaktu z naturą. Nie odwlekaj więc momentu, kiedy zaszczepisz swojej pociesze pasję do górskich wycieczek. Wędrówki w nosidełku to przecież najlepszy wstęp do wypraw na własnych nogach. Przed wyruszeniem na szlak zajrzyj też do naszego działu dziecięcego. Znajdziesz go tutaj.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.