Plecak turystyczny na jednodniowe wycieczki
Porady

Plecak turystyczny na jednodniowe wycieczki

Dominik Marzec / 28 października 2020

Plecaki w góry – temat rzeka. Od mnogości rodzajów, litraży, zastosowanych materiałów oraz użytych systemów można dostać zawrotu głowy. Na szybki, weekendowy wyjazd, w zależności od jego charakteru, możemy dobrać dedykowany plecak biegowy, wspinaczkowy czy skiturowy, dopasowany pod względem budowy i funkcjonalności do naszej ulubionej dyscypliny górskiej.

Dziś jednak odłóżmy na bok te bardziej specjalistyczne i zastanówmy się jak wybrać wygodny, uniwersalny plecak na jednodniowy, niezobowiązujący wypad w góry ze znajomymi lub z rodziną, który będzie w stanie pomieścić niezbędny na szlaku ekwipunek.

Jaka pojemność plecaka będzie optymalna?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy minimalistami zdolnymi zapakować się do kieszeni własnej kurtki, czy wręcz przeciwnie – wychodzimy z domu obładowani niczym porter wysokościowy w Nepalu, wybierając lekki plecak w góry powinniśmy brać pod uwagę pojemności w granicach 15-30 litrów.

Plecaki 15 litrów to najczęściej będą plecaki biegowe lub modele plecaki dla dzieci. Plecak turystyczny 30l to już opcja bardziej na weekend niż na jednodniowy wypad. Warto pamiętać,m że noszenie w połowie pustego wora na plecach to nie jest zbyt dobry pomysł. Pozostaje nam więc optymalny zakres 20-25 litrów. Taki plecak turystyczny 20l idealnie sprawdzi się podczas całodniowej wycieczki niezależnie od pory roku. W mniejszy plecak spokojnie damy radę spakować się również na cały weekend w górach, jeśli na przykład planujemy nocleg niewymagający dźwigania śpiwora i maty, albo na trasie wycieczki znajdzie się kilka schronisk pozwalających uzupełnić zapasy i zjeść ciepły posiłek. Odpada wtedy konieczność noszenia większej ilości prowiantu, gazu i kuchenki.

plecaki osrey
Plecak na jednodniową wycieczkę powinien mieścić najpotrzebniejszy ekwipunek (fot. Osprey)

Co zabrać na wycieczkę w góry?

To niedobrze, gdy naszymi zakupami sprzętowymi kieruje przypadek. Naturalnie, czasami warto pod wpływem impulsu, nagłej zachcianki, czy atrakcyjnej promocji w sklepie kupić sobie po prostu „coś ładnego”. Jednak wybierając sprzęt outdoorowy, który nierzadko będzie nam służył przez kilka dobrych sezonów, warto zastanowić się czego tak naprawdę potrzebujemy oraz w jakich warunkach sprzęt ten będzie użytkowany. W przypadku, gdy przeglądamy małe plecaki turystyczne możemy sobie sporządzić krótką listę ekwipunku, z jakiego będziemy korzystać na krótkich wypadach w góry i na jej podstawie dobrać litraż oraz dodatkowe funkcje plecaka. Plecak turystyczny na jednodniową wycieczkę z pewnością będzie musiał pomieścić:

  • kurtkę przeciwdeszczową (latem)
  • dodatkową warstwę termiczną taką jak polar czy sweter puchowy (w tych chłodniejszych porach roku)
  • butelkę z wodą o pojemności przynajmniej 1 litra (choćby znaną i lubianą butelkę Nalgene)
  • jeśli preferujemy picie z bukłaka – plecak powinien zmieścić wkład o najpopularniejszej pojemności 1,5 – 2 litrów
  • zimą warto będzie zabrać termos z ciepłą herbatą
  • mapa turystyczna – zawsze o niej pamiętajmy
  • przekąski na drogę – kanapki, batoniki, żele, owoce
  • źródło światła – latem czołówka będzie stanowił awaryjny element wyposażenia, ale jesienią i zimą, gdy dni stają się coraz krótsze, na pewno dużo częściej będziemy po nią sięgać
  • wszystkie drobne akcesoria, których nie chcemy upychać po kieszeniach odzieży, a swoje miejsce mogą znaleźć w plecaku, takie jak czapka, rękawiczki, zapasowe baterie, aparat fotograficzny.

Jakie cechy powinien mieć plecak na jednodniową wędrówkę?

Gdy już odfiltrujemy sobie plecaki o określonej, interesującej nas pojemności, należy skupić się na szczegółach, w których to właśnie tkwi przysłowiowy diabeł. Takie detale jak system nośny, układ kieszeni, zewnętrzne taśmy do troczenia czy wewnętrzne organizery wpływają na ergonomię i wygodę użytkowania plecaka.

Warto też pamiętać o podziale plecaków na wersje damskie oraz męskie. Plecak turystyczny damski będzie zaprojektowany pod kątem kobiecej anatomii, a przez to bardziej komfortowy, choćby dzięki odpowiednio wyprofilowanym szelkom czy zmodyfikowanym detalom. Plecaki Deuter będą tu dobrym wyborem dzięki wyjątkowo bogatej ofercie damskich modeli.

System nośny – małe plecaki trekkingowe nie muszą mieć tak rozbudowanych systemów nośnych jak ich więksi >30 litrowi bracia, ale to właśnie od takich elementów jak wygodne, miękkie szelki, czy użycie materiałów poprawiających wentylację będzie zależał komfort noszenia plecaka. Doskonałą cyrkulację powietrza zapewnia sztywna siatka dystansowa, którą posiadają między innymi plecaki Osprey. Dobrze, aby plecak posiadał pas piersiowy, który będzie wspomagał system nośny. Mniejsze plecaki posiadają również pasy biodrowe, jednak pełnią one tutaj funkcję stabilizującą, a nie przyjmują na siebie większość ciężaru, jak w przypadku dużych plecaków trekkingowych.

Dedykowane kieszenie – może to być specjalna przegroda na bukłak (wtedy plecak powinien również posiadać otwór do wyprowadzenia rurki oraz taśmę na szelkach do jego przymocowania), albo bardzo praktyczne, zewnętrzne kieszenie (często z elastycznego materiału bądź siateczki) do których zmieścimy butelkę z wodą, czy kubek termiczny.

Pokrowiec przeciwdeszczowy – pozwoli zabezpieczyć plecak i jego zawartość przed nieoczekiwanym opadem deszczu.

Taśmy kompresyjne – gdy plecak nie jest wypakowany do pełna pozwalają wyregulować jego objętość i zachować zwartą bryłę.

Zewnętrzne mocowania – nasz sprzęt oczywiście lepiej przenosić w środku niż dopinać na zewnątrz plecaka, jednak takie elementy jak złożone kije trekkingowe dobrze jest móc przypiąć przy użyciu dedykowanych taśm i troków.

Organizer – małe plecaki często posiadają wewnętrzny organizer składający się z szeregu przegródek pozwalających uporządkować najmniejsze akcesoria.

mały plecak na jednodniowe wycieczki
Mały plecak turystyczny często staje się najbardziej uniwersalnym modelem, który zabiera się nie tylko w góry. (fot. Salewa)

Mały plecak turystyczny = plecak codzienny

Jest jeszcze jeden ważny aspekt, który warto wziąć pod uwagę podczas wyboru plecaka trekkingowego. Ręka w górę drodzy czytelnicy, kto z was nie tylko podczas weekendowych wyjazdów, ale i na co dzień używa małego plecaka? Do poruszania się po mieście pieszo, tramwajem, rowerem? Do pracy, do szkoły, czy na uczelnię? Widzę całkiem sporo podniesionych rąk, co oznacza jedno. Myśląc, jaki plecak w góry wybrać, warto mieć z tyłu głowy myśl, że ten sam plecak może być plecakiem uniwersalnym,który będzie przydatny zarówno na górskim szlaku jak i przez siedem dni w tygodniu. W piątek po pracy wystarczy wyjąć z niego laptopa i teczkę, a w sobotę rano zapakować kanapki, mapę, kurtkę przeciwdeszczową i już można wyruszać na podbój górskich szlaków.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.