Plecaki Arc’teryx
Branża

Plecaki Arc’teryx

Anna Śliwa / 06 grudnia 2023

Arc’teryx to jedna z najbardziej znanych i cenionych marek outdoorowych na świecie. Kanadyjski producent odzieży i sprzętu turystycznego słynie z najwyższej jakości materiałów, nowatorskich rozwiązań i krojów i jest wybierany przez profesjonalistów oraz amatorów szukających pewnego i wytrzymałego sprzętu na lata. Przejrzyj ze mną ofertę plecaków Arc’teryx przeznaczonych na trekkingi, do wspinaczki, podróżowania oraz do jednodniowych aktywności.

Arc’teryx- wyjątkowe plecaki dla wyjątkowych ludzi

Nie jest łatwo utrzymywać się przez lata w światowej czołówce producentów sprzętu outdoorowego. A kanadyjskiej marce Arc’teryx udaje się to już od ponad 30 lat. Zaczynali od szycie nowatorskich uprzęży wspinaczkowych, by z czasem rozwinąć działalność i przejść do produkcji kurtek, spodni, bluz, butów oraz plecaków, toreb, nerek i saszetek.

Markę tę wyróżnia połączenie nowoczesnych technologii, nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych oraz bezkompromisowej funkcjonalności. Patrząc na niektóre projekty Arc’teryxa można odnieść wrażenie, że są wręcz „kosmiczne”. Niezwykle proste, minimalistyczne, okazują się być jednocześnie maksymalnie praktyczne.

Kliknij w nazwę marki i zobacz wszystkie produkty –> Arc’teryx.

Prostota, funkcjonalność, wytrzymałość- tego możesz się spodziewać po plecakach Arc’teryx (fot. Arc’teryx)

To właśnie te cechy przeniesione zostały także do segmentu plecaków w ofercie marki. Konstruktorzy postawili na prostotę, która łączy się z funkcjonalnością, precyzyjne rozmieszczenie kieszeni, zapięć, punktów mocowania sprzętu, tak by można było spakować się maksymalnie. Drugi z atutów to wygodne systemy nośne, które można dopasowywać do sylwetki. Wszystkie mają regulowane pasy biodrowe i piersiowe. Dodatkowo Arc’teryx zaprojektował oddzielne systemy i konstrukcje dla kobiet i mężczyzn uwzględniając anatomiczne różnice w sylwetce. I w końcu wytrzymałość. Lekkie, a zarazem niezwykle wytrzymałe materiały nylonowe i polimerowe sprawiają, że plecaki nie przecierają się i trudno je rozedrzeć. Wrzucisz go do bagażnika, luku w autobusie, przejedziesz po skale, a on pozostanie cały (co najwyżej będzie wymagał czyszczenia).

Plecaki wspinaczkowe Arc’teryx

Niewątpliwie najbardziej znanymi plecakami w kolekcji Arc’teryx są plecaki wspinaczkowe. To model Arc’teryx Alpha zaprojektowany w dwóch wersjach SL i FT oraz plecaki Konseal przeznaczone do wspinaczki i wycieczek wysokogórskich. Przyjrzyj się im z bliska.

  • Alpha FL 30 i 40 l – to kultowy model, który jest synonimem minimalizmu i funkcjonalności we wspinaczkowym wydaniu. Idealnie nadaje się do wypraw w stylu fast and light. Ma prosty, ale bardzo wygodny system nośny z odpinanym paskiem piersiowym. Jego budowa pozbawiona jest zewnętrznych kieszeni, które mogłyby zahaczać o skały. Plecak nie ma tradycyjnej klapy, a jedynie rolowane zamykanie ze ściągaczem RollTop™. Można do niego toczyć dwa czekany, linę oraz inny sprzęt za pomocą sześciu pętli, siatki bungee na przednim panelu. W modelu tym niezwykle ważne jest połączenie lekkości z wytrzymałością. Nylonowy materiał Hadron™ AC™ jest wodoodporny oraz nie poddaje się przetarciom i rozdarciom.
Alpha FL – plecak na każde wspinaczkowe wyzwanie (fot. Arc’teryx)
  • Alpha SL 23 l – lekki, minimalistyczny plecak wspinaczkowy z klapą zamykaną na jedną klamrę umożliwiający troczenie dwóch czekanów, liny i innego drobniejszego sprzętu. Sprawdza się podczas jednodniowych szybkich wyjść wspinaczkowych. Wykonany został z niebywale lekkiego, opracowanego przez Arc’teryx materiału Hadron™ LCP z polimerem ciekłokrystalicznym, dzięki czemu jest wyjątkowo wytrzymały na przetarcia i uszkodzenia.
  • Konseal 40 i 55 l – proste, wytrzymałe plecaki wspinaczkowe zamykane od góry na klapę z zamkiem (zamknięcie typu bucket). Mają usztywniony panel tylny, szerokie, wygodne pasy biodrowe i zapewniają komfort podczas przenoszenia większych ciężarów. Na bokach plecaka znajdują się odpinane pasy kompresyjne, które mogą służyć do mocowania sprzętu, zaś w klapie umieszczono dwie kieszenie – zewnętrzną i wewnętrzną. Plecak wykonany jest z Cordury oraz polimerowego materiału Hadron™ LCP z powłoką DWR, co sprawia, że jest odporny na przetarcia i wilgoć.

Plecaki trekkingowe Arc’teryx

Arc’teryx ma w swojej ofercie także plecaki trekkingowe przeznaczonych na dłuższe wędrówki. Znajdziesz tu modele o pojemności od 30 do nawet 75 l. Charakteryzuje je niska waga połączona z wysoką funkcjonalnością i licznymi kieszeniami, które pomieszczą cały potrzebny w podróży czy na trekkingu sprzęt.

Ruszaj na trekkingowe szlaki z plecakami Arios (fot. Arc’teryx)
  • Bora 75 i 65 (wersja damska 70 i 60 l) – to największe plecaki w kolekcji Arc’teryx. Są przeznaczone na wielodniowe, a nawet wielotygodniowe trekkingi i podróże. Świetnie wyważony, wentylowany system nośny, który przenosi obciążenia na biodra sprawia, że nawet z dużym obciążeniem plecak jest bardzo stabilny. Plecaki Bora mają jedną komorę, do której dostaniesz się od góry przez klapę i ściągacz oraz z boku, przez dodatkowy zamek. Mają przemyślanie rozmieszczone kieszenie, pętle do mocowania kijów trekkingowych, miejsce na system nawadniający, a nylonowy materiał Cordura z powłoką DWR zapewnia im trwałość i odporność na wilgoć.
  • Arios 30 i 45 l – trekking przeznaczony na kilkudniowe trekkingi oraz do hikingów. Jest lekki i bardzo wytrzymały dzięki zastosowaniu Cordury z polimerem ciekłokrystalicznym. Dzięki temu jest też odporny na działanie wilgoci. Plecak jest niezwykle praktyczny. Ma wentylowany tylny panel oraz szeroki pas biodrowy, który bardzo dobrze przenosi obciążenia. Komora główna zamykana jest od góry na klapę zwijaną, z klamrami umieszczonymi po bokach. Plecak ma dwie bardzo pojemne, rozciągliwe, zewnętrzne kieszenie boczne, kieszeń zasuwaną w klapie, kieszeń na przednim panelu oraz dwie małe kieszonki na pasach ramieniowych, do których zmieszczą się softflaski. Na przednim panelu umieszczono siatkę bungee oraz dwie pętle do troczenia kijów trekkingowych.

Plecaki na jednodniowe wycieczki

Dużą część plecakowej kolekcji Arc’teryx zajmują plecaki małe, przeznaczone na jednodniowe wycieczki terenowe i miejskie lub do podróżowania. Przedstawię Ci kilka modeli z wyjaśnieniem, gdzie sprawdzą się najlepiej.

  • Mantis 16, 20, 26  i 30 l – to plecaki do codziennego użytku oraz do podróży. Są dostępne w trzech rozmiarach, każdy ma inne zamykanie. Plecak 16 l zasuwany jest na zamek umieszczony w górnej części, 20l ma klapę z klamrą, 26 l to zamykanie typu bucket- klapa zasuwana na zamek, a 30 l ma klapę zamykaną na klamry umieszczone z tyłu. Wszystkie mają usztywniony panel tylny pokryty oddychającą siateczką i przemyślanie rozmieszczone kieszenie na podręczne przedmioty.
  • Arro 16 i 22 l – to lekkie plecaki do podróżowania, zwiedzania i na co dzień, wyposażone w wentylowany system nośny. Mają szerokie zapięcie na zamek w szczycie oraz pojemną kieszeń z pionowym zamkiem na przednim panelu.
  • Heliad 10 i 15 l – typowe plecaki miejskie i sprawdzające się jako lekki bagaż podręczny w podróży. Mają wygodne pasy ramieniowe i dużą kieszeń na przednim panelu. Wersja 10 l zamykana jest ściągaczem z miękką klapą z zapięciem od strony pleców, zaś 15 l pokrywą z zamkiem (bucket).

Plecaki turystyczne i wspinaczkowe Arc’teryx są gwarancją niezawodności i wysokiej jakości wykonania. Wiele osób, w pierwszej chwili musi przyzwyczaić się do ich nowoczesnego, minimalistycznego designu. Jednak, gdy przyjrzysz się im lepiej, zobaczysz jak bardzo funkcjonalne modele stworzyli kanadyjscy projektancie. To plecaki, które wspierają podczas zdobywania szczytów, wędrówek w najbardziej wymagającym terenie, a także podczas codziennych sytuacji i krótkich wycieczek za miasto.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.