Plecaki Deuter – przegląd bestsellerowych modeli
Branża

Plecaki Deuter – przegląd bestsellerowych modeli

Skadi / 24 listopada 2023

Deuter jest marką, której nie trzeba przedstawiać chyba nikomu. Ta działająca od 1898 roku firma początkowo zajmowała się produkcją worków pocztowych, a więc już 125 lat temu zdobywała doświadczenie w wytwarzaniu bagaży. Z czasem Deuter skierował swoją uwagę na produkty służące uprawianiu sportu, wybierając drogę wysokiej specjalizacji. Tak powstały plecaki Deuter.

Plecaki nadal pozostają głównym i najbardziej znanym wytworem tego bawarskiego producenta. Co więcej, Deuter znany jest z jakości. Może sprawiać wrażenie marki konserwatywnej – produkty Deutera nie rażą w oczy ekstrawagancją. Niech nas to jednak nie zwiedzie – firma ta jest w technologicznej awangardzie, preferując jednak doprowadzanie do doskonałości znanych już modeli. Niezmiennie są to produkty kompleksowo przemyślane i możemy być pewni ich jakości. Spójrzmy jak prezentuje się aktualna lista bestsellerów!

Plecaki Deuter Aircontact

Seria Aircontact to jeden z „flagowców” Deutera. Linia ta obejmuje plecaki stworzone do trekkingu, których cechą wspólną jest tylny panel o nazwie właśnie Aircontact. Charakteryzuje się on przemyślaną konstrukcją, poprawiającą wentylację pleców, sprawdzoną już w wielu generacjach plecaków.

Linia Aircontact dzieli się aktualnie na cztery podkategorie, różniące się szczegółami konstrukcyjnymi, co pozwala nam dobrać produkt odpowiadający naszej filozofii podróżowania.

Plecaki spod znaku Aircontact Core wywodzą się w prostej linii od modeli nazywanych do niedawna po prostu „Aircontact”. Są to plecaki uniwersalne, cechujące się umiarkowaną wagą i dobrą wytrzymałością, a także komfortowym systemem nośnym, przeznaczonym do przenoszenia ładunków o masie do 20 kg. Znajdziemy tu modele o litrażu od 35 do 70 litrów, powiększonym dodatkowo o 10 litrowy komin.

plecak trekkingowy deuter
Aircontact to plecak idealny na wielodniowy trekking. (fot. Deuter)

Na dalsze wędrówki, wymagające od nas dźwigania większego ekwipunku, Deuter proponuje plecaki Aircontact X. Są one nieco cięższe, mają mocniejszą konstrukcję, a system nośny dostosowany jest do nawet 30-kilogramowych ładunków, przy pojemności od 60 do 80 litrów, powiększanej o 15 litrowy komin.

Jeśli potrzebujemy komfortowego plecaka trekkingowego, a niska waga odgrywa dla nas kluczową rolę, odpowiednie będą plecaki spod znaku Aircontact Lite (kontynuacja serii Deuter ACT Lite). Linia ta, to plecaki o pojemności od 35 do 50 litrów, z dodatkowymi kominami 10 litrowymi. System nośny zapewni nam wygodę przy przenoszeniu do 15 kilogramów ładunku.

Najlżejsza linia, w której zastosowano panel Aircontact to plecaki Aircontact Ultra. Produkowane są w rozmiarze 45 i 50 litrów, z niewielkimi, 5-litrowymi kominami. W odróżnieniu od bardziej rozbudowanych „aircontactów”, znajdziemy tu tylko kieszenie boczne, nieco inna jest również regulacja systemu nośnego. Waga 50 litrowego plecaka tej serii to zaledwie 1320 g, przy czym otrzymujemy tu produkt z pełni funkcjonalnym systemem nośnym.

sklep plecaki deuter

Jeśli szukamy podstawowego plecaka trekkingowo-turystycznego, który sprawdzi się zarówno na wielodniowych trasach pokonywanych z całym niezbędnym inwentarzem, jak również do backpackingu, wybierzmy model Aircontact Core 50+10. W plecak o tej pojemności jesteśmy w stanie, przy zachowaniu staranności, spakować się na naprawdę długą trasę. Jednocześnie wielkość ta jest na tyle rozsądna, że sprawdzi się również na przedłużone weekendy. Dwie główne komory – górna, podzielona dodatkowo elastyczną przegrodą, oraz dolna (np. na śpiwór) zapewnią nam utrzymanie porządku. Regulacja rozmiaru systemu nośnego oparta jest o praktyczną technologię VariSlide. Modułowe taśmy zewnętrzne umożliwią nam dostosowanie funkcjonalności plecaka do naszych potrzeb, a trzy kieszenie zewnętrzne pozwolą wygodnie przenosić np. butelkę z wodą czy mokre ubrania.

Dla miłośnika szybkiego pokonywania kilometrów na szlakach długodystansowych z niezbędnym tylko bagażem, doskonałym wyborem będzie plecak Deuter Aircontact Lite 40+10. Jego pojemność z powodzeniem wystarczy na wielodniową trasę, podczas której o komfort naszych pleców zadba panel tylny AirContact ze specjalnym kanałem powietrznym. Rama X-Frame w połączeniu z wygodnymi pasami i regulacją długości systemu nośnego VariQuick zadba o właściwe rozłożenie ciężaru. Pomimo relatywnie niskiej masy – 1590 g, znajdziemy tu wszystkie udogodnienia rasowego plecaka trekkingowego. Komora główna podzielona jest przegrodą, a w dolnej części plecaka znajdziemy osobną komorę na śpiwór. Po bokach oraz z tyłu plecaka dostępne są 3 zewnętrzne kieszenie. Klapa może być używana jako odrębny, mały plecak. Całość kompatybilna jest z 3 litrowym systemem nawadniającym.

Jeszcze więcej o serii tych plecaków napisaliśmy w artykule –> „Plecaki Deuter – seria Aircontact

Plecaki Deuter Guide

Linię plecaków Deuter Guide można bez przesady określić mianem legendarnej. Od lat wyznacza ona standardy dla plecaków wysokogórskich, używanych w trudnym terenie alpejskim. Modele z serii Guide są zatem wytrzymałe, wąskie, a konstrukcja pasa biodrowego umożliwia zapięcie go na plecaku tak, aby nie kolidował z uprzężą wspinaczkową.

Plecaki Guide są w sam raz do ambitniejszych działań. (fot. Deuter, Julian Bueckers)

Na jednodniowe wypady ze szpejem w teren wysokogórski idealnie sprawdzi się model Guide 34+8. Unikalna konstrukcja systemu nośnego Alpine System powoduje, że plecak ten nie zaburza naszej równowagi. Plecak posiada liczne „patenty”: przydatny każdemu alpiniście czy turyście wysokogórskiemu siatkowy uchwyt na kask wspinaczkowy, uchwyty do mocowania czekanów a także odpinaną górną pokrywę i taśmę do mocowania liny. Dostęp do wnętrza możliwy jest również z panelu przedniego.

Plecaki Deuter Futura

Rodzina plecaków Futura niezmiennie cieszy się popularnością od swojej premiery w roku 1998. Są to uniwersalne plecaki trekkingowe o małej i średniej pojemności (21 – 45 litrów), a w wersji Futura Air Trek również duże plecaki na wielodniowe trekkingi.

Ich podstawową cechą wspólną jest wyposażony w siatkę dystansową system nośny Aircomfort, zapewniający maksymalną wentylację pleców. Plecaki z tej serii znajdą zastosowanie zarówno na spokojnych, górskich spacerach, wielodniowych trekkingach jak i na via ferratach.

Interesuje Cię mały plecak Deuter? Czy 20 l pojemności to w sam raz dla Ciebie? Wybierz Futurę 23! Ten model posiada wszystko, czego potrzebujemy w czasie jednodniowej wycieczki w góry, a jednocześnie jest na tyle zgrabny i praktyczny, że sprawdzi się również podczas codziennego użytku w miejskiej dżungli.

Dwie kieszenie zewnętrzne pomieszczą butelki z wodą, przednia kieszeń z organizerem nada się do przechowywania rzeczy osobistych, a wewnętrzna kieszeń na mokre ubrania jest praktyczny dodatkiem na deszczowe dni. Plecak wyposażono w wodoodporny pokrowiec, a także przewidziano możliwość instalacji uchwytu na kask. Plecak turystyczny Deuter Futura 23 jest oczywiście kompatybilny z systemem nawadniającym.

W serii Futura znajdziemy również plecak Deuter 30 l pojemności, a ściślej przeznaczony dla kobiet Futura 30 SL. Jest to już „średniak”, w którego z powodzeniem spakujemy się na weekendowy wyjazd w góry z noclegami w schroniskach. Poza większą pojemnością, od poprzednika odróżnia go dodatkowy zamykany na zamek dostęp od dołu.

Plecaki Deuter Futura – stworzone, by wędrówkę czynić przyjemną. (fot. Deuter)

Kobieca strona marki Deuter

Jeśli miałabym wymienić pierwszego producenta plecaków dbającego o potrzeby kobiet jaki przychodzi mi do głowy, byłby to właśnie Deuter. Plecak damski wymaga odmiennej konstrukcji od męskiego i bawarski producent wziął to pod uwagę.

Praktycznie wszystkie modele Deuterów mają swoje damskie odpowiedniki, ukryte pod literkami SL. Charakteryzują się one zmienionymi proporcjami na przykład systemu nośnego, odpowiadającymi bardziej kobiecej budowie ciała. Również litraż plecaków bywa nieco zmieniony w stosunku do męskich odpowiedników.

Deuter – plecaki przede wszystkim!

Robiąc górskie zakupy, od dłuższego czasu kieruję się zasadą, że w przypadku zakupu dwóch kategorii produktów, kryterium jakości ma bezwzględne pierwszeństwo. Są to buty i właśnie plecaki. Te przedmioty – jak żadne inne – decydują o tym, czy nasza wycieczka będzie przyjemnością, czy też zmieni się w męczarnię. Przez kilkanaście lat chodzenia po górach wypróbowałam plecaki różnych producentów, ale to właśnie za jakość Deutera mogę zaręczyć osobiście.

Poza wyjątkiem rzadko używanej kamizelki biegowej, wszystkie cztery plecaki, jakich używam, wyszły z fabryki tego właśnie producenta. Nie ma w tym nic dziwnego – Deuter nie stara się, abyśmy mieli jego logo wszędzie, poczynając od skarpetek a kończąc na breloku do kluczy. To właśnie plecaki od dziesięcioleci stanowią trzon jego oferty i muszę przyznać, że wieloletnie doświadczenie wykorzystuje doskonale!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.