Wodoodporne etui na telefon – jak wybrać. Poradnik dla aktywnych
Porady

Wodoodporne etui na telefon – jak wybrać. Poradnik dla aktywnych

Anna Śliwa / 12 maja 2023

Czy wyobrażasz sobie jeszcze życie bez smartfona? Jeszcze kilka lat temu telefon był tylko telefonem, a dziś pełni też rolę komputera, notatnika, nawigacji, aparatu, czytnika czy podręcznego centrum rozrywki. To jednak bardzo wrażliwe i delikatne urządzenie, które potrzebuje ochrony, także, a może przede wszystkim przed wodą. Sprawdź jak wybrać wodoodporne etui na telefon i zabezpieczyć go przed zalaniem.

Smartfon – podręczne centrum dowodzenia

Aż trudno uwierzyć, że całkiem niedawno podróżowanie odbywało się jedynie z wykorzystaniem papierowych przewodników, mapy i kompasu, poleganiem na rozkładach jazdy na dworcach oraz szukaniem noclegu po dotarciu na miejsce. Dziś te wszystkie, a także o wiele więcej funkcji mieści się w jednym, niewielkim urządzeniu. Podróżując, chodząc po górach, jeżdżąc na rowerze, biegając i uprawiając różne inne aktywności na pewno korzystasz z wielu z nich. Z telefonem można nawigować w terenie i na drogach, zwiedzać zabytki, rezerwować przejazdy, noclegi i inne usługi turystyczne, wymieniać pieniądze, korzystać z przewodników w formie ebooków… Można tak wymieniać w nieskończoność. Nie da się ukryć, że w smartfonie mamy dziś swoje małe centrum dowodzenia.

Telefon jest z nami praktycznie cały czas. I przyznam, że czasem zapominam, że jak każde urządzenie elektroniczne może się nagle zepsuć. Czasem niespodziewanie i bez żadnego powodu, ot taka natura elektroniki. Jednak często wpływ na to mają warunki zewnętrzne. A jednym z największych wrogów telefonu jest woda.

Smartfon i woda – para, która nigdy się nie pokocha

Woda i telefon to zestawienie, które niemal od razu powinno wywoływać w głowie dzwonek alarmowy. Urządzenia elektroniczne są niezwykle wrażliwe na kontakt z wodą i wilgocią. Choć pokrowce typu pocket oraz szkła, którymi zabezpiecza się ekrany dotykowe nieco ograniczają ten kontakt, to przy mocniejszym deszczu lub wpadnięciu telefonu do wody są zupełnie niewystarczające.

Woda – jeden z największych wrogów urządzeń elektronicznych (fot. Inge Maria, Unsplash)

Pół biedy jeśli zamoczony smartfon po wyschnięciu zacznie znów działać. Jednak nawet wtedy może to oznaczać, że wkrótce pojawią się dalsze problemy z jego funkcjonowaniem. Bywa i tak, że zamoczone urządzenie kończy swój żywot i pozostaje jedynie odzyskanie danych z niego w specjalistycznym serwisie. Woda wpływa też niekorzystnie na ekrany dotykowe utrudniając korzystanie z nich i sprawiając, że przestają reagować.

Już ten pobieżny przegląd sensacji jakie może spowodować spotkanie telefonu z wodą uświadomi Ci, że w wielu sytuacjach etui wodoodporne może uratować, jeśli nie życie, to na pewno właściwy przebieg podróży czy wędrówki.

Pokrowce wodoodporne na telefon znajdziesz w kategorii –> pokrowce turystyczne.

Dla kogo pokrowiec wodoszczelny na telefon

Pokrowiec wodoszczelny to gadżet, który wiele osób uważa za fanaberię. Bo czy nie wystarczy schować telefon do kieszeni wodoodpornej kurtki? Czasem może to wystarczyć, ale podczas deszczu telefon narażony jest nie tylko na bezpośredni kontakt z wodą, ale też na działanie wilgoci. A ta wnika we wszystkie jego szczeliny i dostaje się do wnętrza, gdzie czyni spore spustoszenie. A co z sytuacją, gdy telefon wpadnie do wody? Na to żadna kieszeń nie pomoże.

Trekking w deszczu- czy Twój telefon jest na to gotowy? (fot. Calum Flanagan, Unsplash)

Więc następnym razem pakując się na wyjazd, w podróż, na trekking czy w teren zastanów się czy etui wodoodporne na telefon na pewno jest tylko wymysłem. Komu szczególnie polecam ten rodzaj zabezpieczenia telefonu? Każdemu kto może mieć podczas aktywności styczność z wodą.

Jeśli chodzisz na trekkingi wiesz dobrze, że deszcz może pojawić się zawsze, a szczególnie latem gwałtowne ulewy potrafią być niezwykle intensywne. Jeśli Twój smartfon to przetrzyma, jesteś szczęściarzem. Wodoszczelny pokrowiec przyda Ci się na pewno jeśli uprawiasz sporty wodne takie jak kajakarstwo czy żeglarstwo. W takim wypadku o wpadnięcie telefonu do wody naprawdę nie jest trudno. Telefon warto też zabezpieczyć podczas wypadów bushcraftowych lub survivalowych, gdy nocujesz w lesie, często jedynie pod tarpem lub płachtą bivi. Etui przyda się też biegaczom terenowym, a szczególnie trenującym biegi ultra w różnorodnych warunkach pogodowych.

Etui wodoodporne to must have dla uprawiających sporty wodne (fot. Filip Mróz, Unsplash)

Pokrowiec wodoodporny może mieć też inne zastosowanie. Nie musi chronić tylko przed wodą, ale też przed pyłem i kurzem. W podróży, podczas trekkingów czy jazdy na rowerze głównie w gorące, suche dni towarzyszy nam często kurz. On także może dostawać się szczelinami do wnętrza telefonu i powodować jego uszkodzenie.

Idealny pokrowiec wodoszczelny – na co zwrócić uwagę   

Wybór etui wodoodpornego na telefon wydaje się być prosty. No bo nad czym się tu zastanawiać? Ma po prostu chronić przed wodą więc nie może przepuszczać jej do środka. To oczywiste, ale jednak nie do końca. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów:

  • materiał – idealnie nadaje się do tego tworzywo PVC, które jest jednocześnie lekkie, wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i przejrzyste
  • zamknięcie – świetnie sprawdza się zamykanie z plastikową klamrą i klipsami. Jest szczelne i zabezpiecza wnętrze przed wodą oraz kurzem. Wszelkie zapięcia zasuwane bywają zawodne i mogą się rozszczelnić podczas użytkowania.
  • możliwość obsługi ekranu dotykowego oraz rozmawiania przez telefon, gdy znajduje się w pokrowcu. Wydaje się to oczywiste, ale całkiem sporo najtańszych etui nie ma tej funkcji. Oznacza to tyle, że podczas deszczu by skorzystać z telefonu musisz wyjąć go z pokrowca. Więcej mówić nie trzeba- sens takiej „ochrony” nie jest zbyt duży.
  • wielkość pokrowca- musisz dobrać go do wymiarów swojego telefonu

Właściwe zabezpieczenie telefonu przed działaniem wody podczas różnorodnych aktywności terenowych może mieć ogromne znaczenie dla właściwego przebiegu Twojej wyprawy. Smartfona nie da się już dziś traktować jak zbędnego gadżetu więc jeśli ma Ci służyć długo i bezproblemowo sięgnij po etui wodoodporne. Z nim żaden deszcz czy kontakt z wodą nie będzie mu straszny.

Elektronika na szlaku to dziś nieodłączny element wędrówki. Zobacz co możesz zabrać do plecaka. Zajrzyj do kategorii –> elektronika turystyczna.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.