Ręcznik z mikrofibry – jak wybrać?
Porady

Ręcznik z mikrofibry – jak wybrać?

Redakcja skalnik.pl / 19 sierpnia 2020

Lekki, zajmujący mało miejsca i błyskawicznie schnący – właśnie taki jest ręcznik z mikrofibry. Nic dziwnego, że od kilku lat można go znaleźć w plecaku większości turystów. Jak wybrać ręcznik szybkoschnący?

Turyści ruszający na górski szlak starają się zwykle jak najbardziej zmniejszyć rozmiar i wagę sprzętu. Lekka kurtka przeciwdeszczowa, ograniczona do minimum kosmetyczka podróżna, niepozorny buff spełniający wiele funkcji naraz – tę układankę jeszcze do niedawna niszczył nieporęczny ręcznik podróżny z bawełny.

Na szczęście na rynku pojawiły się ręczniki szybkoschnące, które uwolniły turystów od zbędnego ciężaru. Jak wybrać ręcznik z mikrofibry?

Ręcznik z mikrofibry Sea to Summit
Ręczniki z mikrofibry bardzo ułatwiły życie na górskim szlaku (fot. Sea to Summit)

Jak działają ręczniki z mikrofibry?

Materiałem, który zrewolucjonizował ofertę ręczników turystycznych jest mikrofibra, czyli tkanina łącząca włókna nylonowe oraz poliestrowe. Jej mikrowłókna są 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa i potrafią wchłonąć nawet 3 razy więcej wody niż same ważą. Jednocześnie mikrofibra błyskawicznie wysycha.

Dodatkowo ręcznik szybkoschnący jest lekki i można go skompresować do niewielkich rozmiarów. Bez problemu zapakujesz go więc do plecaka, ruszając na szlak. Nie zajmie też wiele miejsca w bagażu podręcznym zabieranym do samolotu.

Włókna syntetyczne są też bardzo trwałe. Ja swój ręcznik z mikrofibry używam już od wielu lat, a nadal nie ma na nim śladów użytkowania.

Ręczniki szybkoschnące dzielą się na 2 główne kategorie różniące się między sobą splotem włókien:

grubszy ręcznik turystyczny – charakteryzuje się on bardzo dużą chłonnością i można się nim wycierać prawie tak samo jak ręcznikiem bawełnianym. Taką grubszą fakturą cechuje się np. ręcznik z mikrofibry Tek Towel firmy Sea to Summit.

cieńszy ręcznik podróżny – cechuje się on mniejszą chłonnością, ale za to schnie błyskawicznie i jest bardzo lekki. Pamiętaj jednak, że takim ręcznikiem bardziej schlapuje się z siebie wodę, niż faktycznie wyciera. Do tej kategorii należy np. szybkoschnący ręcznik Drylite od Sea to Summit.

Ręcznik szybkoschnący Drylite z Sea to Summit
Ręcznik Drylite nie tylko błyskawicznie wysycha, lecz także waży naprawdę niewiele (fot. Sea to Summit)

Wybierając ręcznik szybkoschnący, zdecyduj więc najpierw, czy zależy Ci bardziej na komforcie czy wadze ekwipunku i wybierz ręcznik z odpowiedniej kategorii. A na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jak wybrać ręcznik szybkoschnący?

Wybierając ręcznik z mikrofibry, zastanów się, jaki rozmiar jest Ci potrzebny. Duży kąpielowy? Średni ręcznik turystyczny na dłuższy trekking? Malutki ręcznik do twarzy i dłoni? W sprzedaży znajdziesz ręczniki szybkoschnące w najróżniejszych rozmiarach, więc możesz wybrać taki, jaki odpowiada Twoim potrzebom.

Czy ręcznik podróżny ma pokrowiec?

Jeśli zależy Ci na jak najmniejszym rozmiarze sprzętu po spakowaniu, zwróć uwagę, czy do ręcznika dodano pokrowiec ułatwiający kompresję. Sea to Summit wyposaża zazwyczaj swoje ręczniki szybkoschnące w praktyczne pokrowce z siateczki. Jeśli musisz wyruszyć w drogę od razu po wytarciu się ręcznikiem, możesz spakować go do pokrowca, który przytroczysz do plecaka. Dzięki temu ręcznik turystyczny doschnie na świeżym powietrzu w trakcie wędrówki.

Ręczniki szybkoschnące Naturehike, takie jak te z serii Quick Dry, są wyposażone zarówno w wodoodporny woreczek transportowy, jak i wygodny uchwyt do zawieszenia ręcznika. W dowolnym momencie możesz go odpiąć, aby przełożyć choćby przez sznurek.

Czy ręcznik szybkoschnący jest antybakteryjny?

Już sam błyskawiczny proces schnięcia sprawia, że ręcznik z mikrofibry jest o wiele mniej atrakcyjnym środowiskiem dla bakterii i grzybów. Niektóre ręczniki są jednak dodatkowo pokryte antybakteryjną substancją, która zmniejsza ryzyko przenoszenia bakterii oraz niweluje nieprzyjemne zapachy.

Dla przykładu firma Lifeventure w swoich ręcznikach stosuje antybakteryjną technologię Polygiene.

Ręcznik Naturehike
Ręczniki z mikrofibry sprawdzą się również na plaży (fot. Naturehike)

Ile waży ręcznik szybkoschnący?

Wiele osób wpisuje w wyszukiwarce hasło „ręcznik mikrofibra”, mając nadzieję na znalezienie bardzo lekkiego ekwipunku. Faktycznie, każdy ręcznik z mikrofibry waży o wiele mniej niż bawełniany ręcznik tego samego rozmiaru.

Jeśli jednak zależy Ci na jak największym ograniczeniu wagi sprzętu, możesz wybrać ręcznik szybkoschnący z serii Airlite firmy Sea to Summit. Ręcznik rozmiaru L waży zaledwie 47 g.

Do wyboru do koloru – jaki będzie Twój ręcznik turystyczny?

Na koniec sprawa, która tylko pozornie ma małe znaczenie, czyli kolor i wzór ręcznika. W końcu każdy woli używać sprzętu w swojej ulubionej barwie. Na szczęście ręczniki szybkoschnące występują w najróżniejszych barwach i odcieniach.

Ręcznik z mikrofibry Tek Towel Sea to Summit
Ręczniki szybkoschnące są dostępne w najróżniejszych kolorach i rozmiarach (fot. Sea to Summit)

A jeśli jeden kolor to dla Ciebie za mało, wybierz ręcznik podróżny w oryginalne wzory. Lifeventure proponuje choćby ręczniki ze stylowym nadrukiem wycinka mapy przedstawiającego Ben Nevis.

Lekki, miękki i szybkoschnący ręcznik z mikrofibry to niezastąpiony towarzysz na szlaku. Wybierz grubość, rozmiar oraz kolor odpowiadające Twoim potrzebom i ruszaj w trasę.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.