Rakiety śnieżne – pokonaj zimowe szlaki
Rakiety śnieżne trekking
Porady

Rakiety śnieżne – pokonaj zimowe szlaki

Redakcja skalnik.pl / 25 lutego 2022

Legolas z „Władcy Pierścieni” wzbudzał zazdrość całej drużyny, kiedy swobodnie biegł po miękkim śniegu. Nie trzeba jednak być elfem, by nie zapadać się w biały puch. Załóż rakiety śnieżne i śmigaj swobodnie po zimowych szlakach.

Brodzenie w głębokim śniegu zmęczy nawet najtwardszego turystę. Na szczęście dzięki ludzkiej pomysłowości można pokonywać zimowe szlaki bez zapadania się w miękki śnieg. Wystarczy sięgnąć po narty skiturowe, biegowe albo rakiety śnieżne. W tym artykule przybliżam zalety tego ostatniego rozwiązania.

Rakiety śnieżne to sposób na góry zimą. Dzięki nim możesz szybciej pokonać szlaki. (fot. Greg Rakozy, Unsplash)

Zobacz rakiety śnieżne w naszym sklepie.

Typy rakiet śnieżnych

Rakiety śnieżne służą ludziom już od tysięcy lat. Na początku wykonywano je z drewna, sznurków i skór dzikich zwierząt. We współczesnych modelach znajdziemy aluminium i kompozyty syntetyczne. Jednak zasada działania tak naprawdę się nie zmieniła. Zakładane na buty rakiety śniegowe rozkładają ciężar turysty, dzięki czemu nie zapada się on głęboko w śnieg. Im cięższa osoba i im bardziej sypki śnieg, tym większa musi być powierzchnia rakiet.

Warto zauważyć, że nie tylko „zwykli” turyści sięgają po rakiety śniegowe. Stosują je również snowboardziści uprawiający freeride. Rakiety śnieżne do butów snowboardowych ułatwiają im pokonanie podejść.

Rakiety śnieżne do butów snowboardowych
Rakiety śnieżne przydadzą się również miłośnikom snowboardu (fot. TSL)

Rakiety do chodzenia po śniegu można podzielić na 3 kategorie:

 • najprostsze modele – rakiety na śnieg dla początkujących przeznaczone do poruszania się w łatwym, pofalowanym terenie. Te modele wyróżniają proste do regulacji wiązania.
 • rakiety do chodzenia po śniegu w urozmaiconym terenie – uniwersalne modele, w których możesz poruszać się w mniej i bardziej pofałdowanym terenie. Przeznaczone na wędrówki po zimowych szlakach. Pamiętaj jednak, że taka rakieta śnieżna nie nadaje się na bardzo stromy czy oblodzony teren.
 • zaawansowane rakiety śnieżne dla profesjonalistów – modele wykonane z najmocniejszych materiałów, w których pokonasz nawet oblodzone, strome podejścia.

Co ważne, rakiety do chodzenia po śniegu nie wymagają specjalnych butów. Uniwersalne wiązania pasują do każdych sztywniejszych treków.

Na jakie szczegóły konstrukcyjne zwrócić uwagę?

Jak wybrać odpowiednie rakiety śnieżne? Oceniając modele dostępne na rynku, zwróć uwagę na następujące elementy:

 • kształt – współczesne rakiety śnieżne, jak np. rakiety TSL Highlander Access, najczęściej przypominają kształtem klepsydrę. Dzięki temu możesz wygodnie stawiać kroki, nie ocierając rakiet o siebie.
 • materiał – w polskich górach dobrze sprawdzają się rakiety kompozytowe.
 • wiązania – sprawdź, czy wiązania trzymają stabilnie buty i czy można je łatwo oraz płynnie regulować. Najlepiej, by regulacja była możliwa również w rękawicach. Nie chcesz przecież niepotrzebnie wystawiać rąk na zimne powietrze. Wybierając rakiety śniegowe, sprawdź także, czy wiązania nigdzie cię nie uciskają.
 • podpiętki – podpiętki to specjalne podpórki pod piętę, które pomagają przy podchodzeniu. Utrzymują one but w pozycji poziomej nawet na stromym zboczu. Wybierając rakiety śnieżne, sprawdź, czy podpiętki można łatwo otworzyć i zamknąć (zazwyczaj można to zrobić przy pomocy kijka trekkingowego). Ważne jest również, by podpiętka nie zamykała się samoczynnie.
 • raki – bardziej zaawansowane rakiety do chodzenia po śniegu są wyposażone w metalowe zęby przypominające raki, które wbijają się w twardy śnieg i lód. Przednie zęby ułatwiają podchodzenie. Tylne zapobiegają zsuwaniu się w trakcie zejścia ze szczytu. Zęby umieszczone wzdłuż zewnętrznej krawędzi zapewniają z kolei stabilność w trakcie trawersowania zboczy. Takie ostre boczne krawędzie posiadają choćby rakiety TSL Highlander Original.

Jak dobrać rakiety dla siebie?

Rakiety na śnieg, zwłaszcza te bardziej zaawansowane modele, nieco kosztują. Na szczęście w każdej górskiej miejscowości turystycznej znajduje się przynajmniej jedna wypożyczalnia rakiet. Nie musisz więc od razu kupować sprzętu. Wypożyczenie rakiet pozwoli sprawdzić, czy w ogóle odpowiada ci taki sposób poruszania się. Jeśli ci się spodoba, możesz po powrocie z wyprawy zakupić własne rakiety.

Jak jednak w wypożyczalni czy sklepie dobrać odpowiednie rakiety? Jak już wcześniej wspomniałam, poszczególne modele przeznaczone są na trasy o różnym poziomie trudności. Na początek wybierz najprostsze modele lub uniwersalne rakiety śnieżne na zimowe szlaki. Na pierwsze wyjścia na pewno nie będziesz potrzebować najbardziej zaawansowanych modeli.

Rozmiar rakiet dobierz, biorąc pod uwagę:

 • rozmiar noszonych butów
 • wagę.

Rakiety śnieżne posiadają określoną nośność. Pamiętaj, by brać pod uwagę wagę brutto (czyli całkowitą wagę turysty, ubrania oraz wypełnionego plecaka), a nie tylko swój ciężar. Oczywiście, jeśli wynik jest na granicy, lepiej wybrać większy rozmiar.

Poniższa tabelka pokazuje zależność między rozmiarem rakiet a wagą i rozmiarem butów w przypadku modelu Highlander Access francuskiej firmy TSL – lidera na rynku w tej kategorii zimowego sprzętu. Rakiety TSL cieszą się powszechnym uznaniem zarówno wśród początkujących, jak i bardziej zaawansowanych wędrowców.

Zobacz renomowane rakiety śnieżne TSL.

RozmiarSML
Rozmiar butów37>4439>4741>50
Waga użytkownika30>80 kg50>120 kg70>140 kg
Wymiary52 x 19 cm57 x 21 cm67 x 22,5 cm
Waga2 x 885 g2 x 930 g2 x 980 g
Rozmiar rakiet a waga brutto i rozmiar butów

Na rynku są również dostępne proste i niewielkie rakiety na śnieg dla dzieci (np. rakiety TSL 302 Freeze), które wytrzymają obciążenie do 50 kg.

Rakiety śnieżne dla dzieci
Rakiety dla dzieci mają niewielkie rozmiary i są proste w obsłudze (fot. TSL)

Jak poruszać się w rakietach śnieżnych?

Rakiety śnieżne są na szczęście dość proste w użyciu. Nawet osoba, która pierwszy raz założy je na nogi, nie powinna mieć dużych problemów z poruszaniem się po szlaku.

Aby w pełni wykorzystać możliwości dawane przez rakiety TSL lub innej marki, stosuj się do poniższych wskazówek:

 • zanim wyruszysz na szlak, dopasuj dokładnie rakiety śnieżne do butów
 • w płaskim terenie idź naturalnie, nie podnosząc przesadnie nóg ani nie stawiając wydłużonych kroków
 • w pofałdowanym terenie ustawiaj rakiety śniegowe tak, by czubki były lekko odchylone na zewnątrz. Ciężar ciała przenoś odrobinę bardziej na wewnętrzne krawędzie.
 • na stromym podejściu pochyl się lekko do przodu. Kijki wbijaj po bokach oraz nieco przed sobą. Rozłóż zapiętki, jeśli jest taka potrzeba.
 • w trakcie trawersowania stoku rakieta śnieżna od strony zbocza powinna być wbijana mocnym kopnięciem w śnieg
 • schodząc, uginaj lekko kolana i stawiaj rakiety płasko, zaczynając od pięty.
 • jeśli upadniesz, przekręć się na brzuch i dopiero wstań.
Rakiety śnieżne na trekking
Idąc pod górę, pochyl się lekko do przodu (fot. TSL)

Z niektórymi górskimi wyzwaniami warto zmierzyć się samodzielnie, stawiając na swoją siłę i wytrwałość. Inne trudności lepiej jednak pokonać sposobem. Zamiast walczyć z zapadającym się śniegiem, załóż rakiety śnieżne i wędruj szybciej oraz dalej po zimowych szlakach.

Katarzyna Hałupka

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.