Rakiety śnieżne to na pozór proste rozwiązanie, które jest bardzo stare. Zapewne używali ich już starożytni mieszkańcy Ziemi. Pomagały pokonywać zaśnieżone bezdroża, jednocześnie ułatwiały zimową komunikację. Rakiety śnieżne przez wieki ulegały wielu modernizacjom i modyfikacjom. Były wykonywane z drewna i skór dzikich zwierząt. Obecnie do ich konstrukcji wykorzystuje się nowoczesne materiały jak: aluminium czy też lekkie elastyczne i wytrzymałe kompozyty syntetyczne włókien szklanych lub karbonowych.
Kiedy przydadzą się rakiety śnieżne
Każdy w swojej „karierze” zimowego turysty co najmniej raz zawrócił ze szlaku, ze względu na bardzo niekorzystne warunki śniegowe. Długie brodzenie w śniegu po kolona a czasem po pas potrafi wykończyć nawet największego twardziela. Nasi przodkowie wiedzieli więc co zrobić w tym przypadku i wymyślili proste i skuteczne rakiety śnieżne. Rakiety śnieżne z założenia służą do optymalnego rozłożenia ciężaru turysty na powierzchni pokrytej śniegiem. Używając tego sprzętu nie zapadamy się głęboko co daje nam komfort dogodnego poruszania się po lesie lub górach. Rakiety śnieżne pozwalają nam dotrzeć w miejsca niedostępne latem. Śnieg wyrównuje bowiem powierzchnie terenu zasypując rozpadliny czy też rowy stanowiące przeszkodę na letnim szlaku.
Jak wybrać rakiety śniegowe
Rakiety śnieżne należy dopasować do indywidualnego zapotrzebowania, umiejętności, wagi użytkownika, warunków terenowych oraz stopnia trudności pokonywanej trasy. Dobór rakiet śnieżnych należy rozpocząć od zadania sobie kilku pytań. Pierwszym jest kategoria wagowa użytkownika. Przy wyborze zwracamy uwagę na naszą wagę brutto. Przypomnijmy, że jest to waga użytkownika wraz z ubraniem oraz maksymalnie obciążonym plecakiem. Producenci zapewniają sprzęt w trzech gradacjach wagowych: do 80 kilogramów, do 120 kilogramów oraz do 140 kg. Drugim pytaniem jest informacja na temat części świata w jakiej będziemy ich używać. W środkowej Europie najlepsze będą rakiety kompozytowe, natomiast na północy Europy lub dalekiej Alasce bardzo popularne są konstrukcje aluminiowe. Dodatkowo należy uszczegółowić teren w którym będziemy z nich korzystać. Inny typ będzie skuteczny w Tatrach a zupełnie inny w Sudetach czy Pogórzu.
Rakiety śnieżne TSL - lider w branży
Najlepsi producenci rakiet śnieżnych jak np.: TSL pomagają użytkownikom w łatwiejszym wyborze. Klasyfikują bowiem swój sprzęt co zdecydowanie ułatwia ostateczny wybór odpowiedniego modelu. Rakiety śnieżne, które mają być używane w warunkach tatrzańskich powinny być wyposażone w specjalne kolce, harszle lub gripy stabilizujące rakietę i uniemożliwiające jej poślizg w trakcie marszu. Przedstawicielem tego typu konstrukcji są rakiety śnieżne TSL Symbioz Elite. To nowatorskie rozwiązanie wykonane z kompozytów syntetycznych. Model jest niezwykle elastyczny i przylega idealnie do podłoża w każdych warunkach. Specjalna konstrukcja ułatwia naturalny marsz w terenach górskich jak i nizinnych. Producent zastosował możliwość płynnej regulacji dopasowania długości buta od rozmiaru 37 do 50. Waga rakiet to 2*930 gram. Poruszanie się w rakietach śnieżnych jest stosunkowo proste. Przed wyruszeniem w teren warto zapoznać się z konstrukcja swojego sprzętu. Warto wyregulować długość, a także potrenować zakładanie i ściąganie rakiet. W terenie poruszając się na rakietach śnieżnych dodatkowo należy używać odpowiednich kijków. Kijki trekkingowe powinny być wyposażone w specjalne większe „zimowe” talerzyki, które uniemożliwią zapadanie się kijków w głębokim świeżym śniegu.