Rakiety śnieżne – pokonaj zimowe szlaki - blog Skalnik
Rakiety śnieżne – pokonaj zimowe szlaki
rakiety śnieżne
Porady

Rakiety śnieżne – pokonaj zimowe szlaki

Redakcja skalnik.pl / 27 grudnia 2016

Od tysięcy lat ludzie dzięki swojej innowacyjności usprawniali metody oraz technikę pokonywania terenu pokrytego grubą pokrywą śnieżną. W tym celu wymyślili rakiety śnieżne. Sprzęt niezbędny do przetrwania w ekstremalnie trudnych warunkach zimowych. Na co dzień wykorzystywany przez traperów w dalekich ostępach tundry, dziś jest ponownie odkrywany przez turystów i adaptowany do tak bliskiej nam działalności outdoorowej.

Typy rakiet śnieżnych

rakiety śnieżneRakiety śnieżne przez wieki ulegały wielu modyfikacjom. Na początku wykonywane były z drewna i skór dzikich zwierząt. Obecnie w konstrukcji wykorzystuje się nowoczesne materiały takie jak: aluminium czy też lekkie, elastyczne i wytrzymałe kompozyty syntetyczne z włókien szklanych lub karbonowych. Jeśli zimowa turystyka nie jest Ci obca, to pewnie choć raz zdarzyło Ci się zawrócić ze szlaku przez ciężkie warunki śniegowe. Wielogodzinne brodzenie w śniegach po kolana, a czasem po pas, potrafi wykończyć największego twardziela. Nowoczesne rakiety śnieżne można podzielić na trzy kategorie. Taki podział stosowany jest przez najlepszych producentów i z powodzeniem przyjął się na rynku outdoorowym. Pierwszą grupą są proste rakiety w łatwy teren. Przeznaczone do pokonywania łatwych podejść w pofalowanym terenie. Można je zaproponować początkującym turystom. Najczęściej wyposażone są w proste do regulacji wiązania. Drugą grupą są rakiety przygotowane do pokonywania urozmaiconego terenu. Najczęściej wykorzystywane są przez turystów i idealnie sprawdzają się pofałdowanym i dość stromym terenie. Możesz wykorzystać je do wędrówek poza szlakami, ale należy w nich unikać bardzo stromego i oblodzonego terenu. Tego typu konstrukcje są bardziej zaawansowane, często wyposażone w raki i mocniejsze wiązania. Trzecią grupę stanowią rakiety dla profesjonalistów i zaawansowanych turystów zimowych. Cechują je najmocniejsze materiały, raki podobne w konstrukcji do modeli raków turystycznych, dzięki którym pokonanie oblodzonej stromizny jest w nich możliwe. Tego typu rakiety ułatwiają trawersowanie zboczy i zwiększają szybkość na trudnych podejściach w kopnym śniegu.

konstrukcja rakiet śnieżnychSzczegóły konstrukcyjne

Jak każdy sprzęt, tak i rakiety śnieżne, posiadają różne rozwiązania techniczne, które zależą od rodzaju aktywności i terenowego przeznaczenia. Przy wyborze rakiet śnieżnych zwróć uwagę na trzy elementy: wiązania, raki i podpiętki. Wiązania rakiet mogą się znacząco różnić między sobą. W podstawowych modelach są to pasy nylonowe. Opasują one przednią i tylna część buta. To proste lecz nie do końca „szczęśliwe” rozwiązanie. Pasy nylonowe z czasem namakają i lekko się rozciągają. W trakcie wędrówki zdarzyć się może potrzeba ich poprawiania. Wadą, która może też uprzykrzyć Ci życie jest to, że mokre pasy zaladzają się i usztywniają w niskich temperaturach. Popularnym i skutecznym rozwiązaniem są wiązania „koszykowe” z klamrami ząbkowanymi. Takie same klamry używane są w butach snowboardowych czy skitourowych. Wiązania tej klasy są łatwe w regulacji, trzymają but pewnie nawet w trudnym terenie. Raki to element integralny rakiet przeznaczonych w góry i urozmaicony teren. Najczęściej mają dwa przednie zęby ułatwiające podchodzenie w trudnym terenie oraz dwa rzędy zębów lub zaostrzonych kołków metalowych, które stabilizują pozycję turysty na zalodzonych zboczach. W rakietach śnieżnych spotkasz także specjalne podpiętki. Ułatwiają one podejście. Wyprofilowany pręt lub podkładka z tworzywa, podnosi platformę z wiązaniem i utrzymuje but w pozycji poziomej w trakcie stromych podejść. Podpiętki są ruchome możesz je przekładać w zależność od stopnia nachylenia terenu.

Jak dobrać rakiety?

rakiety śnieżneDobór rakiet śnieżnych należy rozpocząć od kilku rozpoznań. Pierwszą kwestią jest waga użytkownika. Rozpatrując problem myśl w kategoriach tzw. wagi brutto, czyli ciężaru ciała wraz z ubraniem i obciążonym plecakiem. Producenci zapewniają sprzęt w trzech segmentach wagowych: do 80 kilogramów, do 120 kilogramów oraz do 140 kilogramów. Kolejnym problemem jest materiał, z którego wykonane są rakiety. W środkowej Europie najlepsze będą rakiety kompozytowe, natomiast na północy Europy lub dalekiej Alasce bardzo popularne są konstrukcje aluminiowe. Dodatkowo należy ocenić, w jakim terenie będziemy poruszać się w rakietach. Inny typ rakiet śnieżnych będzie skuteczny w Tatrach, a zupełnie inny w Sudetach czy na Pogórzu. Najlepsi producenci tego rodzaju sprzętu jak np.: TSL pomagają swoim klientom łatwiej dobrać sprzęt, bowiem klasyfikują dokładnie swoje produkty, tym samym ułatwiając dokonanie wybóru. Rakiety TSL dostępne w ofercie Skalnika to jedna z lepszych propozycji rynku outdoorowego.

rakiety śnieżneJak poruszać się w rakietach śnieżnych?

Używanie rakiet śnieżnych jest stosunkowo proste. Przed wyruszeniem w teren powinieneś zapoznać się z konstrukcją swojego sprzętu. Warto wyregulować długość buta, a także potrenować zakładanie i ściąganie rakiet. W trakcie chodzenia na rakietach śnieżnych dodatkowo używaj odpowiednich kijków. Kijki trekkingowe powinny być wyposażone w specjalne talerzyki zimowe, które uniemożliwią zapadanie się kijków w głębokim i świeżym śniegu. Spacerując w łatwym terenie poruszaj się pewnym, naturalnym krokiem. W terenie pofałdowanym stawiaj kroki uważnie z lekko odchylonymi czubkami rakiet na zewnątrz. Podczas podejścia na stromym stoku, pochyl się lekko ku przodowi przenosząc ciężar na przód rakiet. Innej techniki wymaga trawersowanie. W trakcie trawersowania rakietę od strony stoku wbijaj kopnięciem w śnieg i stwórz sobie w ten sposób stabilne podparcie. W trakcie takiego przejścia zawsze używaj kijków, które zapewnią stabilizację pozycji Twojego ciała.

 

Na koniec dobra wiadomość. By chodzić w rakietach śnieżnych nie musisz mieć specjalnych butów. Rakiety wyposażone są w uniwersalne wiązania, które sprawdzają się w tradycyjnych butach trekkingowych oraz specjalistycznych modelach wysokogórskich. Szeroki wybór rakiet śnieżnych znanych i cenionych marek outdoorowych znajdziesz w sklepach turystycznych Skalnik i sklepie internetowym Skalnik.pl.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: