Ranking hamaków turystycznych. Jaki hamak wybrać?
Rankingi

Ranking hamaków turystycznych. Jaki hamak wybrać?

Ola i Mariusz Robak / 11 listopada 2022

Hamak to świetne rozwiązanie na relaks czy nocleg w terenie. Chcesz wygodnie poczytać książkę na ogródku? Chcesz chwilę odpocząć pomiędzy łojeniem kolejnych dróg w skałach? Wybierasz się do lasu? A może chcesz spędzić noc w tropikach? W tym wszystkim, i nie tylko, hamak będzie strzałem w dziesiątkę.

Popularność hamaków cały czas rośnie, jak również ich oferta na rynku outodorowym. W tym tekście podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze hamaka turystycznego. Przybliżymy również sposoby użytkowania hamaków, ich rodzaje oraz możliwości łącznia z innymi elementami np. moskitierą czy tarpem. Na końcu znajdziesz krótki ranking hamaków turystycznych, dzięki któremu zobaczysz co wybierają inni klienci. Być może zainspirujesz się przy wyborze hamaka dla siebie.

​Jaki hamak turystyczny wybrać?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – to zależy. Od potrzeb, od planów, od oczekiwań, od możliwości. Polecamy wybrać hamak najlepiej dopasowany do naszych górskich przygód. Zupełnie inny hamak wybierze osoba chodząca z plecakiem po lasach, planująca spać w hamaku, inny wybierze wspinacz chcący odpocząć pod skałą w czasie treningu, a jeszcze inny rodzic z dzieckiem planujący familijny relaks na łonie natury. Zanim wybierzesz swój hamak odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • do czego ma służyć hamak?
  • gdzie będzie używany hamak?
  • czy hamak będzie używany do nocowania?
  • ile osób jednocześnie ma z niego korzystać?
  • czy potrzebna jest ochrona przed deszczem i/lub insektami?
  • co jest najistotniejsze w hamaku: waga, wymiary, wygoda, wytrzymałość, kolorystyka?
  • jak będzie montowany hamak?
hamak wspinaczka lodowa
|Pomysłów na wykorzystanie hamaka może być wiele. (fot. TTTM)

Nie martw się, jeżeli nie znasz odpowiedzi na wszystkie pytania. Przeczytaj poniższy tekst, a z pewnością poszerzysz wiedzę w temacie swoich hamakowych potrzeb.

Osobiście uwielbiamy hamaki. Wozimy je na stałe w samochodzie, a na wyjazdy zabieramy zawsze wtedy, gdy jest choć cień szansy na ich użycie. Najczęściej korzystamy z nich do spania w lesie, na dziko w podróży oraz do relaksu podczas wspinania. Dajemy je też często dzieciom do zabawy, szczególnie, gdy nie mają już siły się z nami wspinać. Hamaki są też dobrym rozwiązaniem na nocleg w jaskini. Spotkaliśmy się również z użytkowaniem hamaka podczas wędkowania, wypraw rowerowych i kajakowych, czy jako element wyposażenia beach bar’u. Jak widać, hamak turystyczny może mieć bardzo szerokie zastosowanie.

hamak turystyczny dzieci
Odpoczynek w hamaku ucieszy z pewnością najmłodszych fanów outdooru. (fot. TTTM)

​Hamak turystyczny dwuosobowy czy jednoosobowy?

A może jeszcze większy? Odpowiedź na powyższe pytanie jest kluczowa do wyboru hamaka, gdyż determinuje jego nośność i pojemność. Im więcej osób będzie jednocześnie korzystać z hamaka, tym potrzebny jest większy i mocniejszy hamak. Najpopularniejszymi hamakami są modele jednoosobowe oraz dwuosobowe. Są jednak dostępne również hamaki większe np. 5 osobowy Honey Moon marki Ticket to the Moon o nośności 350 kg. Jeżeli hamak ma być użytkowany przez dziecko, warto również rozważyć mniejsze rozmiary np. Hamak Mini marki TTTM.

Osobiście posiadamy hamaki jednoosobowe ponieważ często używamy ich osobno. Mieliśmy jednak przyjemność testować hamaki dwuosobowe i są one zdecydowanie warte uwagi, szczególnie dla lubiących spać razem par, rodzin oraz osób ceniących sobie dużo miejsca.

Kliknij w link, by poznać hamaki Ticket To The Moon.

​Hamak turystyczny wodoszczelny?

Jeżeli planujesz używać hamaka do nocowania, musisz pomyśleć o zabezpieczeniu przed deszczem. Nie istnieją hamaki w pełni wodoszczelne. Z założenia hamak jest produktem otwartym na przestrzeń, więc w przypadku deszczu i tak zmokniemy. Istnieją hamaki wykonywane z materiałów wodoszczelnych, jednak ochrona jest wówczas tylko od spodu. Nie widzimy sensu w używaniu takich hamaków. Ich bardzo dużym minusem jest słaba oddychalność. Naszym zdaniem nie warto inwestować w tego typu produkty.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest stosowanie płachty wodoszczelnej, czyli tarpa. Jest to płachta z wodoodpornego materiału wyposażona w oczka pozwalające na zamontowanie jej nad hamakiem. Dzięki niej jesteśmy chronieni przed deszczem jednocześnie nie zamykając swobodnego przepływu powietrza.

W sprzedaży można znaleźć tarpy:

  • dedykowane do hamaków, mocowane bezpośrednio do hamaka
  • niezależne które trzeba zamontować dodatkowo o drzewo
  • ze stelażem lub montowane na kijkach trekkingowych

Jeżeli płachta nie ma w zestawie linek do montażu i szpilek do zakotwiczenia w glebie, warto się w nie zaopatrzyć osobno. Tarp wykorzystywany jest także do spania bezpośrednio na ziemi, czy jako ochrona przed słońcem. Przydaje się także w różnych awaryjnych sytuacjach, szczególnie tych z udziałem deszczu. Uważamy, że tarp to dobry nabytek, nie tylko jako element do hamaka.

tarp do hamaka
Do hamaka wystarczy dołożyć tarp, by był schronieniem nawet w czasie deszczu. (fot. TTTM)

​Hamak turystyczny z moskitierą

Przy nocowaniu, ale nie tylko, kluczowa może okazać się również moskitiera. Zabezpiecza ona przed atakami komarów, muszek i innych latających owadów. Przydaje się szczególnie latem oraz w miejscach, gdzie owady są wyjątkowo uciążliwe, np. w rejonach egzotycznych. Większość producentów hamaków posiada moskitiery w swojej ofercie. Z uwagi na wygodę mocowania i dopasowanie, warto zaopatrzyć się w specjalną hamakową wersję moskitiery, choć tradycyjna również spełni swoją funkcję. Zapewnij sobie wypoczynek wolny od insektów!

Hamak turystyczny ze stelażem

Większość hamaków mocowana jest do drzew za pomocą taśm i linek. Jeżeli jednak planujesz używać hamaka w terenie bez drzew lub po prostu wolisz wersję wolnostojącą, to z pomocą przychodzi hamak na stelażu. Jest to hamak, który można rozstawić praktycznie w każdym miejscu, nie martwiąc się o dostępność drzew. Pamiętaj jednak, że w przeciwieństwie do klasycznych hamaków, teren, na którym rozstawiasz hamak ze stelażem, musi być w miarę równy. Takie hamaki są również znacznie cięższe niż ich klasyczne wersje. Przykładowy składany hamak marki Naturehike, mimo zastosowania lekkiej aluminiowej konstrukcji, waży ponad 3,5 kg. Rozwiązania ze stelażem ma w swojej ofercie również marka ENO.

Kliknij w nazwę marki i zobacz hamaki Eno oraz akcesoria do nich.

​Lekki hamak turystyczny

Hamak sam w sobie jest już wyjątkowo lekką opcją na spanie. Najcięższe hamaki ważą dużo mniej niż najlżejsze namioty. Jeżeli jednak zależy ci na każdym gramie i poszukujesz hamaka, który będzie ważył najmniej, warto rozejrzeć się za wersjami Ultralight. Wykonywane są z bardzo lekkich, a jednocześnie wytrzymałych materiałów. Dzięki temu możesz zaoszczędzić cennych gramów w swoim bagażu. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się także hamaki wykonane z samej siatki. Poza niską wagą są one również pakowne, bardzo dobrze oddychające i szczególnie polecane w upalne dni, czy przy wyprawach do krajów egzotycznych.

​Dodatki do hamaków turystycznych

Kupując hamak przemyśl jego system montażu. W ofercie każdego producenta znajdziesz specjalne, gotowe linki mocujące, zapasowe karabinki, jak również osłony na drzewo zapobiegające jego uszkadzaniu. Zweryfikuj, czy wybrany hamak potrzebuje któregoś z tych dodatków.Hamak możesz z powodzeniem wieszać także na pętlach wspinaczkowych. My do tego celu używamy pętli marki VI.6+.

Przy wyborze hamaka warto się zastanowić również nad dodatkami „wbudowanymi” w hamak. Producenci hamaków poszukują rozwiązań, które zapewnią ich użytkownikom jak największy komfort czy użyteczność. Przykładem takiego rozwiązania jest hamak Naturehike Air Inflation z dmuchanymi rantami zwiększającymi wygodę użytkowania oraz utrzymującymi kształt hamaka. W wielu hamakach znajdziesz również kieszonki. Warto sprawdzić czy pasują do telefonu, książki czy butelki od ulubionego napoju.

Pod tym linkiem znajdziesz hamaki Naturehike.

Przy wyborze hamaka decydujący może być wybór akcesoriów. Dp hamaków Ticket To The Moon bez trudu dokupisz moskitierę czy tarp. (fot. TTTM)

​Hamaki turystyczne – ranking

Oferta hamaków jest bardzo duża, a różnice między poszczególnymi modelami są czasami bardzo subtelne. Dlatego na koniec przedstawiamy ranking hamaków turystycznych. Zobacz jakie hamaki są najpopularniejsze wśród klientów sklepu Skalnik.pl. Zobacz, co wybierają inni klienci i zainspiruj się przy wyborze najlepszego hamaka dla siebie.

​Hamak Naturehike Superlight

Ranking hamaków turystycznych rozpoczyna hamak Naturehike – popularnej marki sprzętu turystycznego. Hamak Superlight to uniwersalne rozwiązanie, do różnego typu zastosowań. Charakteryzuje się wysokim komfortem użytkowania i wytrzymałością. Do zestawu dołączone są karabinki do montażu. Pakowany jest do kieszonki, dzięki czemu nigdy nie zgubisz pokrowca. Dostępny jest w wersji 1 i 2 osobowej.

​Hamak Naturehike Ultralight

Na drugim miejscu rankingu znajduje się hamak Naturehike Ultralight. Jest to odpowiednik hamaka Superlight, jednak w odchudzonej wersji. Jest wytrzymały, przewiewny i wygodny. Waży około 600 gramów zapewniając udźwig do 200 kilogramów. Do zestawu zostały dołączone karabinki do montażu. Pakuje się do własnej kieszonki. Modek dostępny jest w wersji 1 i 2 osobowej.

Hamak ENO Singlenest

Hamak marki ENO w wersji dla jednej osoby uplasował się na trzecim miejscu w naszym rankingu. Posiada w zestawie aluminiowe karabinki i wyróżnia się niską masą. Jest najlżejszą opcją w naszym zestawieniu, bo jego waga to 454 gramy. Pakuje się również do własnej kieszeni. Dostępny jest także w wersji dla dwóch osób.

​Hamak Naturehike Air Inflation

Wspomniany już wcześniej hamak z dmuchanymi rantami zajmuje czwarte miejsce w naszym rankingu. Dmuchane ranty pozwalają utrzymać kształt hamaka i ułatwić wchodzenie do niego, a przy korzystaniu z hamaka w poprzek z powodzeniem służą jako poduszka. Na jego korzyść zdecydowanie przemawia wygoda użytkowania przy praktycznie niezauważalnym zwiększeniu masy. Hamak Air Inflation waży 824 gramy i – tak samo jak pozostałe hamaki Naturehike – pakuje się do własnej kieszeni. Jest to z pewnością rozwiązanie, na które warto zwrócić uwagę.

Hamak Ticket to the Moon pojedynczy

Ostatnie miejsce zajmuje hamak TTTM w najpopularniejszej, pojedynczej wersji. Dostępny również w wersji dla dwóch osób, king size czy mini. Jego przewagą jest niewątpliwie szeroki wybór zestawień kolorystycznych oraz niska masa (500 gram). Pakowany jest do charakterystycznego pokrowca w formie księżyca. W zestawie posiada haki ułatwiające montaż. Hamaki TTTM są jednymi z pierwszych, które szeroko pojawiły się na rynku outodorowym i mają rzeszę swoich wiernych fanów.


Mamy nadzieję, że pomogliśmy zrozumieć hamakowy świat i podjąć decyzję o wyborze właściwego produktu dla siebie. W naszej opinii użyteczność hamaków jest bardzo duża, a samo nocowanie w nich jest piękną przygodą/ Przygodą, którą polecamy każdemu!

Zobacz wszystkie –> hamaki turystyczne <– w naszej ofercie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.