Recykling według marki Patagonia - blog Skalnik
Recykling według marki Patagonia
Branża

Recykling według marki Patagonia

Redakcja skalnik.pl / 26 marca 2019

Recykling jest jednym z najczęściej kojarzonych z firmą Patagonia słów. Jest to proces umożliwiający odzyskanie i ponowne wykorzystanie odpadów. Proces, który w czasach kurczących się drastycznie zasobów naturalnych i rosnących gór śmieci, z którymi nie bardzo wiadomo co zrobić, jest absolutną koniecznością.

Rynek na szczęście reaguje na to i coraz więcej przedmiotów wykonanych jest częściowo lub w całości z materiałów z odzysku. Cały proces nie jest jednak tak idealny, jak wiele osób uważa i wymaga dodatkowych nakładów energii. Co więcej, nie jest to proces taki prosty. Wspomniana wcześniej Patagonia, będąca jednym z pionierów tego trendu i współuczestnicząca w tworzeniu wielu przełomowych technologii, na własnej skórze odczuła jak ciężko wprowadzić je w życie.

naprawiać nie kupować patagonia

Przekonaj się, że łatki są modne. Przekonaj się, że naprawiać jest lepiej niż kupować (fot. Patagonia).

 

Odzież z recyklingu

Firmie groził kryzys, gdy wypuściła na rynek recyklingowaną wersję ich bestselleru – poliestrowej bluzy polarowej. Nowa wersja nie była tak miękka i przyjemna w dotyku, co spowodowały spory spadek sprzedaży trwający kilka lat. Decyzji jednak nie zmieniono, produktu nie wycofano, a po kilku latach technologię udało się dopracować.

Obecnie bardzo dużo ubrań wykonanych jest z poliestru pochodzącego z recyklingu. Do ich produkcji Patagonia wykorzystuje plastikowe butelki, zużyte ubrania i odpady przemysłowe. Bardzo trafne w tym przypadku slogan, że kurtka jest wykonana ze śmieci, został nawet wykorzystany jako hasło kampanii reklamowej.

Patagonia dokłada też wszelkich starań, by ich ubrania nie tylko były wykonane z materiału pochodzącego z recyklingu, ale również o to, żeby nowe produkty można było w jak największym stopniu przetworzyć później na nowo.

Dzisiaj firma kładzie duży nacisk na produkcję ubrań wykonanych z nylonu pochodzącego z odzysku. Nylon to materiał, który dużo trudniej jest poddać procesowi recyklingu i ciągle trwają prace nad dopracowaniem technologii jego odzyskiwania. Mimo to, coraz więcej produktów w katalogu Patagonii wykonanych jest właśnie z recyklingowanego nylonu.


Poznaj bliżej historię marki z tego tekstu na naszym blogu. 

 

Recykling to nie tylko włókna

Recykling to nie tylko skomplikowane procesy technologiczne. Patagonia w swojej odzieży stosuje również puch pochodzący ze starych kurtek, śpiworów i pościeli, a także wełnę merino z odzysku.
Trzeba pamiętać jednak, że choć recykling jest bardzo ważny i pożyteczny, nie rozwiązuje on całkowicie problemu.

patagonia spodnie

Nie rozstawaj się szybko ze swoimi ubraniami. Wykorzystuj je tak długo, jak to tylko możliwe (fot. Patagonia).

 

Common Threads Initiative

Kluczowa jest też postawa nas wszystkich. Kluczowe są zachowania konsumentów. Dlatego właśnie Patagonia stworzyła program Common Threads Initiative. Ma on na celu uświadamianie i propagowanie świadomych zachowań wśród klientów. Firma namawia, by kupować w sposób przemyślany i tylko te rzeczy, które są nam naprawdę potrzebne. Ważne jest też, żeby po zakupie używać ich jak najdłużej, zaś w razie konieczności naprawiać, a nie wyrzucać. Na stronie programu każdy może się dowiedzieć jak czyścić, konserwować i reperować odzież, tak, by służyła jak najlepiej.

Patagonia to firma, która propaguje również kupno i sprzedaż przedmiotów używanych. Upłynął już pewnien czas od chwili, gdy firma wdrożyła akcję Worn Wear. W projekcie najpierw uruchomiony został warsztat naprawy odzieży, a potem sklep z używanymi produktami. Recykling w tym wszystkim jest ostatecznością. Choć ostatecznością bardzo ważną i konieczną.


Więcej o działaniach ekologicznych marki Patagonia przeczytasz tutaj

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: