Salewa – marka, która dba o środowisko i ludzi
Branża

Salewa – marka, która dba o środowisko i ludzi

Redakcja skalnik.pl / 03 stycznia 2020

Niektóre firmy tylko mówią o tym, jak dbają o środowisko i zrównoważony rozwój. Inne marki faktycznie to robią. Salewa zdecydowanie należy do tej drugiej kategorii.

Z tą marką prędzej lub później zetknie się każdy miłośnik górskich wędrówek. Produkowane przez markę Salewa buty to absolutna światowa czołówka. Godne uwagi są także kurtki oraz spodnie Salewa.

Salewa to jednak nie tylko ponad 80 lat doświadczenia w projektowaniu wysokiej jakości odzieży outdoorowej. To  także liczne działania na rzecz natury i społeczności lokalnej oraz światowej.

Jak Salewa dba o zrównoważony rozwój

Marka Salewa została założona w 1935 r. w Monachium. Od roku 1990 jej siedzibą jest jednak Bolzano leżące w sercu włoskich Dolomitów. I to właśnie w głównej siedzibie firmy w Tyrolu Południowym koordynowane są projekty wpływające na środowisko i społeczności na całym świecie.

Obecnie Salewa należy do grupy Oberalp specjalizującej się w tworzeniu marek oferujących najwyższej jakości produkty. Hasło „Dzień po dniu napędza nas miłość do gór” znajduje jednak odzwierciedlenie nie tylko w projektowanym sprzęcie, lecz także w praktycznych działaniach na rzecz natury.

Strategia zrównoważonego rozwoju grupy Oberalp opiera się na dwóch filarach:

  • ludzie
  • produkty.

W ramach tego pierwszego filaru Salewa oraz inne marki wchodzące w skład grupy promują uczciwie działające fabryki. Kurtki i spodnie Salewa są produkowane w miejscach, które zgodziły się na kodeks postępowania określający rygorystyczne standardy praw człowieka. Obecnie aż 97% wyrobów tekstylnych powstaje w monitorowanych fabrykach. Skuteczność działań firmy na polu ochrony praw pracowniczych udowodnia nagroda FWF Leader otrzymana od niezależnej organizacji non-profit Fair Wear Foundation. Współpracuje ona z firmami w zakresie poprawy warunków pracy w zakładach włókienniczych. Co ważne, organizacja ta jest znana ze stawiania przedsiębiorcom bardzo wysokich wymagań. Kupując sprzęt tej tyrolskiej firmy, możesz więc cieszyć się z faktu, że twoja nowa kurtka Salewa jest nie tylko dobra jakościowo, lecz także powstała przy zastosowaniu wysokich standardów i w godnych warunkach pracy.

Salewa - marka ktora dba o srodowisko
Salewa mocno dba o swoich pracowników i pracowników fabryk (fot. Salewa)

Pracownicy marek wchodzących w skład grupy Oberalp rozwijają także liczne projekty na rzecz środowiska i społeczności. I tak na przykład Dynafit organizuje coroczne imprezy sportowe, w trakcie których gromadzi pieniądze na ochronę panter śnieżnych, a Salewa zapewnia młodym kobietom w Nepalu dostęp do edukacji.

Kontrola to podstawa, czyli Salewa dba o bezpieczeństwo produkcji

Odzież i buty Salewa są produkowane przy użyciu wielu substancji i materiałów o niesamowitych właściwościach pomagających stawić czoło trudnym górskim warunkom. Niestety nie wszystkie z nich są w pełni bezpieczne dla środowiska.

Zdając sobie z tego sprawę, w 2018 roku firma zaktualizowała politykę chemiczną, aby zagwarantować jeszcze większe bezpieczeństwo produkcji. W efekcie obecne przepisy marki są bardziej rygorystyczne niż ograniczenia prawne.

Salewa - certyfikaty 2017
W 2017 roku 79% produktów Salewa posiadało certyfikaty ekologiczne (źródło. Salewa)

Jak obecna Polityka chemiczna działa w praktyce? Jedną z substancji mających zły wpływ na środowisko oraz zdrowie ludzi są PFC (perfluorowęglowodory) wykorzystywane do tworzenia produktów odpornych na wodę i tłuszcz. Szczególnie szkodliwe są związki długołańcuchowe. Przeciwdeszczowa kurtka Salewa jest więc obecnie robiona bez wykorzystania takich związków. Firma ogranicza także stosowanie związków krótkołańcuchowych i rozwija alternatywne metody obróbki hydrofobowej.

O jak najwyższe standardy Salewa dba także w przypadku materiałów pochodzenia zwierzęcego. Puchowa kurtka Salewa, podobnie jak śpiwory, jest wykonywana z puchu posiadającego certyfikat Responsible Down Standard lub pochodzącego z recyklingu.

Recykling i nie tylko, czyli Salewa produkuje świadomie

Spodnie, kurtki czy buty trekkingowe marki Salewa to sprzęt nie tylko najnowszej technologii, lecz także świadomie produkowany. Projektowane przez Salewa buty i odzież są więc robione tak, by mieć jak najmniejszy negatywny wpływ na człowieka oraz środowisko.

Świadoma produkcja oznacza, że firma o zrobionych przez siebie rzeczach pamięta nie tylko do momentu, w którym szczęśliwy nabywca nowych butów opuszcza należący do Salewa sklep. Na cały cykl świadomej produkcji składają się następujące elementy:

  1. Recykling – już ponad 20% wyrobów odzieżowych grupy Oberalp zawiera co najmniej jeden materiał pochodzący z recyklingu.
  2. Pielęgnacja i naprawa – produkowane przez Salewa buty i odzież są niezwykle trwałe. Jednak nawet najlepszy sprzęt może się niekiedy nieco popsuć, zwłaszcza jeśli jest używany w ekstremalnych warunkach. Grupa Oberalp oferuje więc takie usługi jak naprawy, dostęp do części zamiennych czy zelowanie. Dzięki temu w 2018 r. naprawili 523 artykuły odzieżowe.
  3. Upcykling – w momencie kiedy nowy śpiwór czy kurtka Salewa są już gotowe, pozostaje wiele resztek produkcyjnych. Można je wyrzucić lub ponownie wykorzystać. Oberalp coraz częściej wybiera to drugie rozwiązanie, tworząc kolejne produkty z tego, co pozostało po produkcji poprzednich.
  4. Trwałość – w 2018 r. nawet 40% wyrobów odzieżowych i 60% plecaków przeniesiono z poprzednich kolekcji. Dzięki temu można efektywniej wykorzystać materiały i redukować resztki.
  5. Optymalizacja zużycia energii – w 2018 r. grupie Oberalp udało się wyprodukować więcej energii niż zużyto jej w siedzibie głównej.
Salewa naprawa butów
Salewa prowadzi własny zakład naprawy obuwia (fot. Salewa)

Buty Salewa, czyli produkty nie tylko dla turystów

O doskonałych parametrach technicznych sprzętu produkowanego przez Salewa można by mówić wiele. Najlepszym dowodem na jego niezawodność będzie chyba jednak fakt, że odzież i buty Salewa są od wielu lat używane z powodzeniem przez ratowników górskich.

Wspieranie ratownictwa górskiego to kolejne pole działalności społecznej grupy Oberalp. Salewa praktycznie od początku wspierała nie tylko alpinistów, lecz także ratowników. Cała grupa Oberalp już od wielu lat współpracuje natomiast z Tyrolskim Górskim Pogotowiem Ratunkowym. W 2010 r. polska filia grupy Oberalp podpisała z kolei umowę z TOPR. Od tego momentu buty trekkingowe Salewa, a także odzież i specjalistyczny sprzęt, są sprawdzane w najbardziej ekstremalnych warunkach także przez naszych, tatrzańskich ratowników.

Pod koniec listopada 2019 r. TOPR przedłużył umowę z tyrolską firmą, więc jeszcze przez przynajmniej trzy następne lata odzież i buty Salewa będą używane w akcjach ratowniczych. Warto zauważyć, że Salewa wspiera TOPR także w działaniach promocyjnych i dydaktycznych.

Ostatnio marka wypuściła też specjalną kolekcję Rescue, czyli odzież i buty Salewa opracowane we współpracy z przedstawicielami organizacji ratowniczych z kilku krajów. Oczywiście, rozwiązania zastosowane w tej linii będą potem adaptowane do kolekcji dostępnych dla szerokiego grona turystów.

Salewa Tirol Ratownictwo Górskie
Salewa wspiera ratownictwo górskie na rodzimym rynku, ale także GOPR i TOPR w Polsce (fot. Salewa)

Buty czy kurtka trekkingowa marki Salewa to synonim wysokiej jakości. Firma udowodnia jednak, że tworzenie innowacyjnych produktów może iść w parze z dbałością o prawa pracowników i środowisko naturalne. W tym przypadku nie ma mowy o „greenwashingu”. Salewa faktycznie dba o to, by jej wpływ na środowisko był jak najbardziej pozytywny. Sygnowany przez Salewa sklep jest więc miejscem, gdzie znajdziesz doskonałe produkty, które są jednocześnie przyjazne naturze.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.