Skarpetki Salewa
Branża

Skarpetki Salewa

Redakcja skalnik.pl / 24 marca 2023

Mimo że „buty Salewa” to jedno z najczęstszych haseł związanych z marką, które są wpisywane w wyszukiwarkę internetową, to włoska firma specjalizuje się nie tylko w górskim obuwiu. Warto również zwrócić uwagę na produkt, który świetnie uzupełni ochronę twoich stóp: na skarpetki Salewa.

Wielu początkujących turystów nie myśli o tym, jakie skarpetki zakłada na szlak. Jednocześnie najróżniejsze obtarcia i pęcherze stanowią jeden z najczęstszych rodzajów urazów w trakcie trekkingu. A to właśnie skarpetki stoją na pierwszej linii frontu walki o komfort twoich stóp. Warto więc wybrać takie, które z butami stworzą wymarzony duet.

Buty i skarpety Salewa
Buty i skarpety mają razem chronić twoje stopy (fot. Salewa)

Skarpetki górskie – jakie zadania mają do spełnienia?

Skarpetki muszą przede wszystkim chronić twoje stopy. Ze względu na fakt, że stopy bardzo łatwo i szybko ulegają wychłodzeniu lub przegrzaniu, skarpety należy dobrać do panującej na dworze temperatury oraz planowanej aktywności.

Skarpety Salewa
Materiał skarpet dpopasuj do planowanych aktywności i temperatury (fot. Salewa)

Skarpetki powinny również zapobiegać podrażnieniom i obtarciom. Muszą więc sprawnie odprowadzać wilgoć. Właśnie dlatego bawełniane skarpetki na szlak to zły pomysł. W trakcie aktywności fizycznej, twoje ciało będzie wydzielać pot. Bawełniane skarpetki nie odprowadzą go szybko na zewnątrz, tylko nim nasiąkną. W efekcie, zamiast przyjemnej, suchej i ciepłej warstwy powietrza wokół stóp, powstanie zimny i wilgotny kompres.

Zobacz wszystkie –> skarpety damskie Salewa.

Z jakiego materiału wykonane są skarpety Salewa?

Wykonane przez Salewa skarpety górskie nie zawierają oczywiście bawełny. Z jakiego zatem materiału są wykonane? Włoska firma stawia na dwa główne rozwiązania:

  • naturalne materiały: wełna merynosa, włókna konopne
  • materiały syntetyczne np. Coolmax.

Jakie są zalety tych rozwiązań?

Wełna merino jest przyjemna dla skóry i doskonale odprowadza wilgoć. Ze względu na dobre właściwości termoregulacyjne nadaje się zarówno na lato, jak i na zimę. Trzeba jedynie pamiętać o dobraniu odpowiedniej gramatury. Wełniane skarpetki Salewa o dużej gramaturze sprawdzą się zimą i w wysokich górach. Latem postaw na skarpety Salewa cechujące się niższą gramaturą.

Wełna z merynosów ma również świetne właściwości antybakteryjne. Z pewnością docenisz je, jeśli zabierzesz skarpetki Salewa na dłuższy szlak.

Salewa firma przy produkcji skarpetek korzysta również z włókien konopnych. To jeden z najwytrzymalszych naturalnych materiałów.

Wśród materiałów syntetycznych króluje Coolmax. Skarpetki Salewa wykonane z tej tkaniny sprawdzą się dobrze latem oraz w trakcie intensywnego wysiłku. Coolmax może się bowiem pochwalić bardzo dobrą oddychalnością. Nawet w upalne dni zaprojektowane przez Salewa skarpety z tego materiału zapewnią komfort i suchość twoim stopom.

Przeglądając ofertę Salewa, szybko zauważysz, że większość skarpetek jest wykonanych z kilku materiałów. Nie jest to efekt skąpstwa firmy, która nie chce zainwestować w skarpetki zrobione np. w 100% z wełny merino. Dodatek włókien syntetycznych do naturalnej wełny zwiększa wytrzymałość oraz elastyczność skarpetek. Taka mieszanka wykorzystuje najlepsze cechy różnych materiałów i sprawia, że współpracują one razem dla dobra twoich stóp.

Zobacz wszystkie –> skarpety męskie Salewa.

Które skarpety Salewa wybrać?

Wiesz już, jakie zadania mają do spełnienia skarpety górskie oraz z jakich materiałów korzysta Salewa firma przy ich produkcji. Czas przedstawić kilka modeli skarpetek, które razem z trekami stworzą świetny zespół chroniący twoje stopy na szlaku.

Salewa skarpety
Które skarpety wybrać? Poznaj modele Salewa! (fot. Salewa)

Na intensywne aktywności w górach polecam skarpetki Salewa Wildfire AM Hemp QRT. Wykonano je głównie z naturalnych włókien merino i konopnych. Dodatek syntetycznych tkanin – elastanu i poliamidu – zapewnia lepsze dopasowanie do stopy oraz większą wytrzymałość.

Te zaprojektowane przez Salewa skarpety mogą się pochwalić bardzo dobrą oddychalnością i świetnymi właściwościami termoregulacyjnymi oraz antybakteryjnymi. Bezszwowa budowa zapobiega otarciom, a dzięki wzmocnieniu newralgicznych obszarów te skarpetki Salewa posłużą ci na wielu wyjściach. A kiedy już nie będą się nadawały do dalszego użytku, docenisz ich biodegradowalność.

Podobnym modelem są skarpety Salewa MTN TRN AM QRT z merino i włókien syntetycznych. Te skarpetki mogą się pochwalić bardzo dobrą amortyzacją dzięki uzupełnieniu podeszwy o materiał French Terry. Elastyczny mankiet zapobiega zsuwaniu się skarpet z nóg, a sprawne odprowadzanie wilgoci i właściwości antybakteryjne zapewniają suche środowisko dla stóp przez cały dzień na szlaku.

Ciekawe skarpetki znajdziesz również w kolekcji Pedroc, którą Salewa firma dedykuje miłośnikom szybkich wędrówek na lekko. Skarpety Salewa Pedroc Camu AM QRT łączą wełnę merino z nowoczesnymi włónami Tencel. Te naturalne włókna z celulozy są bardzo wytrzymałe i dobrze pochłaniają wilgoć. Skarpetki Salewa Pedroc Camu posiadają również amortyzujące elementy na podeszwie oraz dopasowany mankiet, dzięki któremu trzymają się na swoim miejscu

Jeśli planujesz naprawdę intensywne trekkingi, zwróć uwagę na skarpety Salewa Pedroc AM Crew wykonane z merino oraz włókien Coolmax. Ten model sięga ponad kostkę i zapewnia bardzo dobrą termoregulację. Syntetyczna tkanina Coolmax EcoMade błyskawicznie odprowadza wilgoć na zewnątrz. Specjalny splot włókien zwiększa natomiast wytrzymałość. Przy palcach oraz na pięcie znajdziesz miękką wyściółkę, która amortyzuje twoje kroki i wzmacnia skarpety. Elastyczny ściągacz zapobiega zsuwaniu się skarpet w trakcie ruchu, a bezszwowe wykończenia palców chronią przed otarciami.


Wbrew pozorom, skarpetki to bardzo ważny element górskiego wyposażenia. Nawet najlepsze buty mało pomogą, jeśli bezpośrednio wokół stóp będziesz mieć warstwę wilgotnego materiału ocierającego boleśnie twoje ciało przy każdym kroku. Na szczęście, skarpetki i buty Salewa stworzą razem świetny zespół, który zapewni stopom komfort na szlaku niezależnie od panujących warunków. Wybierz więc swój model i ruszaj na wyprawę.

Katarzyna Hałupka

Do wybranych skarpet dobierz idealne –> buty Salewa.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.