NetPlus® i Patagonia – nowe życie dla sieci rybackich - blog Skalnik
NetPlus® i Patagonia – nowe życie dla sieci rybackich
Recykling sieci rybackich Patagonia
Branża

NetPlus® i Patagonia – nowe życie dla sieci rybackich

Redakcja skalnik.pl / 10 sierpnia 2020

Każdego roku, ponad 8 milionów ton plastikowych śmieci trafia do morza. Odnajdujemy plastik w żołądkach wyrzuconych na plażę wielorybów i w układach pokarmowych migrujących albatrosów. Znajdujemy go w osadzie na dnie morza i w rdzeniach lodowych z Arktyki. Praktycznie każdy z nas ma udział w tym, że plastik i mikroplastik trafia do zasobów wodnych naszej planety.

Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych z 2017 roku, w morzach znajduje się ponad 51 kwintylionów cząsteczek mikroplastiku, czyli ponad 500 razy więcej niż gwiazd w Drodze Mlecznej! Źródeł mikroplatiku w wodzie jest wiele, ale jednym z najpowszechniejszych „dostawców” plastiku w oceanach są porzucone sieci rybackie.

Ocean z plastiku – plastik z ocenu

Od pokoleń stare, porwane sieci rybackie były wyrzucane wprost do morza. Obecnie, pod względem objętości, stanowią one 10% całego plastiku znajdującego się w oceanach. Okazuje się jednak, że można je ponownie wykorzystać.

 

„Sieci wystarczają na dwa – trzy lata, w zależności od tego, jak są użytkowane.”

„Nawet kiedy sieć kończy już swój żywot, materiał, z którego jest wykonana, nadal ma swoją wartość.”

Kevin Ahearn, współwłaściciel Bureo

 

W 2012 roku, Kevin Ahearn wraz ze swoim przyjaciółmi Benem Kneppersem i Davidem Stoverem, zajęli się problemem, w jaki sposób odzyskać tę ukrytą wartość surowców, a tym samym zmniejszyć ilość plastiku w oceanie.

W 2013 roku – z pomocą dotacji ze strony Chilijskiego rządu – założyli oni warsztat w Chile, w którym chcieli przerabiać plastik ze starych sieci na surowiec do produkcji deskorolek. Firmę nazwali Bureo, co w narzeczu indiańskiego plemienia Mapuche jest określeniem na falę. Zaraz też rozpoczęli objazd lokalnych rybaków w poszukiwaniu zużytych sieci.

 

Stare sieci rybackie, a materiał NetPlus®
Materiał NetPlus® powstaje z recyklingu starych sieci rybackich. Takie podejście zmniejsza ilość plastiku w oceanach (fot. Patagonia)

Zdobycz trzymali w wynajętym magazynie, ręcznie czyścili sieci rybackie i rwali na kawałki. Skontaktowali się też z miejscowymi firmami zajmującymi się recyklingiem, które przetwarzały otrzymany materiał w „nurdle” – drobne granulki tworzywa sztucznego, które można wykorzystać do produkcji innych rzeczy.  Finalnie stworzyli swój materiał i nazwali go NetPlus®. W przeciągu roku, wyprodukowali swoją pierwszą deskorolkę, a po niej przyszedł czas na kolejne modele. Sprzedaż i produkcja deskorolek nie dotrzymywały jednak kroku ilości sieci, które do nich spływały…

„Eko” czapki Patagonia

Szybko okazało się, że Bureo zna się lepiej na materiałach niż na sprzedaży. Firma zaprzestała własnej produkcji i skupiła się na współpracy z innymi, już istniejącymi firmami. W 2016 roku rozpoczęła się ich współpraca pomiędzy Bureo a marką Patagonia, która chciała ich materiałem zastąpić plastik stosowany w czapkach z daszkiem.

Czas nawiązania współpracy był okresem, w którym NetPlus® wytwarzało się prawie wyłącznie z dominujących w rybołówstwie nylonowych sieci. Nylon powodował częste łamanie się igieł w maszynach do szycia używanych przez Patagonię, przez co rosły koszty i wydłużał się czas produkcji. Na szczęście okazało się, że południowoamerykańscy rybacy używają też sieci wykonanych z HDPE – polietylenu wysokiej gęstości. To ten sam polimer, jaki normalnie był wykorzystywany przy produkcji czapek marki Patagonia! Odkąd Bureo zaczęło wytwarzać NetPlus® również z HDPE, igły były uratowane i ocalone zostało wykorzystanie starych sieci rybackich.

 

czapka patagonia wykonana z recyklingu sieci rybackich
Czapki Patagonia to przykład produktu, w którym wykorzystano stare sieci rybackie (fot. Patagonia)

Więcej starych sieci, mniej plastiku w wodzie

Mar del Plata to największy w Argentynie port rybacki. Właśnie tam Ben Kneppers nawiązał współpracę z Moscuzza, miejscowym producentem sieci. Ustalono, że każda stara sieć tej firmy zostanie zabrana przez Bureo, w zamian za wpłatę dla lokalnych społeczności rybackich. Dzięki takim działaniom zaczęła powstawać nowa infrastruktura i powstał impuls do tego, by dać zużytym sieciom drugie życie.

Od tego czasu, Bureo zawarło podobne umowy z innymi producentami sieci, zarówno nylonowych, jak i polietylenowych. Dziś współpraca rozwinęla się na 25 rybackich ośrodków w Chile. Oprócz wykorzystania odpadów, powstała sieć kontaktów, która łączy tuzin peruwiańskich społeczności zajmujących się rybołówstwem.

 

Postrzeganie odpadów jak źródła surowców nie jest niczym nowym, jednak niewiele gałęzi przemysłu działa w ten sposób. Jak mawia Ben: „Ludzie wyrzucają rzeczy, kiedy nie wiążą z nimi żadnej wartości. Kiedy jednak uda ci się przywrócić czemuś wartość, ta rzecz przestaje być postrzegana jako śmieć.”

Więcej o działaniach ekologicznych Patagonia dowiesz się z innych artykułów na naszym blogu

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *