Jack Links – suszona wołowina w góry
Branża

Jack Links – suszona wołowina w góry

Anna Śliwa / 11 czerwca 2023

Gdy pakujesz się na górski trekking lub w podróż na pewno analizujesz dokładnie możliwości zaopatrzenia w jedzenie. Wiadomo, że w wielu miejscach, także w górach, można skorzystać z wyżywienia, na przykład w schroniskach. Ale często trekkingi wymagają zabrania ze sobą jedzenia, choćby na część, a czasem też na całość ich trwania. Jedzenie zabierane na trasę musi być pożywne, bogate w składniki odżywcze i białko, a jednocześnie musi się dobrze przechowywać. Wymagania te spełnia suszone mięso. Jeśli przygotowujesz się do kolejnej wyprawy sprawdź ze mną jakie przekąski z suszonej wołowiny przygotowała amerykańska marka Jack Links.

Suszone mięso – tradycja z amerykańskich prerii

Choć firma Jack Links powstała w 1986 r., to historia suszonego mięsa rozpoczyna się o wiele wcześniej. Może czasem zastanawiałeś się, w jaki sposób ludzie radzili sobie z przechowywaniem mięsa zanim wynaleziono lodówkę. Sposobów było kilka, ale rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej do perfekcji opanowali jeden z nich. Przed wyruszeniem na polowania, podczas których przemierzali setki kilometrów prerii przygotowywano zapasy. Ich głównym składnikiem było mięso bawołów. Cięto je w cienkie paski, a następnie suszono i podwędzano. Tak przygotowane pożywienie było bogate w białko, pożywne, lekkie, a przy tym nie psuło się i mogło być transportowane przez wiele dni w różnych warunkach pogodowych.

Jack Links – rodzinna tradycja

Jack Links jest firmą rodzinną, która powstała w 1986 r. w Minong w stanie Wisconsin. Jednak znów tradycje, podobnie jak w przypadku samego suszonego mięsa, są znacznie dłuższe. W 1885 r. do Ameryki przypłynął z Niemiec Chris Links. Osiadł w Minong i zajął się tym, co umiał najlepiej, czyli produkcją wędlin i przetwórstwem mięsa. Przywiózł ze sobą pochodzące z Niemiec receptury, a jego wyroby zaczęły szybko cieszyć się sławą w całej okolicy. Chris i jego syn Earl zaczęli też suszyć mięso wykorzystując do tego technologię stosowaną przez rdzennych mieszkańców Ameryki.

Jack Links to jeden z czołowych światowych producentów przekąsek z suszonej wołowiny (fot. Jack Links)

Kolejne pokolenia rodziny Links rozwijały rodzinny biznes, który poszerzył się m.in. o hodowlę bydła. W końcu w 1986 r. prawnuk Chrisa, John „Jack” Links założył firmę nazwaną swoim nazwiskiem. Dziś to jeden ze światowych liderów w segmencie przekąsek mięsnych i produktów z suszonego mięsa.

Kliknij w nazwę marki i zobacz produkty Jack Links w naszej ofercie.

„Nakarm swoją dziką naturę”

To motto, które przyświeca marce Jack Links. W tym haśle mieści się autentyczność, wysoka jakość, szybkość, a także odwołanie do ponad 100 letnich tradycji. 

Jeśli jesz mięso na co dzień, wiesz na pewno, że w podróży czy podczas trekkingu ciężko się bez niego obyć. Jego odstawienie w momencie dużego wysiłku fizycznego, tym bardziej jeśli nie jest prawidłowo zastępowane, może prowadzić do większego zmęczenia i gorszego samopoczucia. Trekkingi i bardziej obciążające podróże to zdecydowanie nie jest czas na eksperymenty żywieniowe. Jeśli więc szukasz wysokiej jakości mięsa, które łatwo zabierzesz na szlak, sięgnij po suszoną wołowinę Jack Links.   

Jak powstaje suszona wołowina Jack Links

Produkcja suszonego mięsa znana była w Ameryce Północnej zanim przybyli tam biali osadnicy. Rdzenna ludność miała swoje własne sposoby na konserwację mięsa, a skorzystał z niej już Chris Links pod koniec XIX w. Stworzona przez niego receptura przekazywana jest w rodzinie z pokolenia na pokolenie, a John Links wprowadził ją jako główną technologię produkcji suszonej wołowiny.

Suszona wołowina Jack Links ma wysoką zawartość białka, a jednocześnie niewielką tłuszczu i cukru (fot. Jack Links)

Szczegółowe sposoby uzyskiwania soczystego, lekkiego, bogatego w białko mięsa suszonego jest pilnie strzeżoną tajemnicą rodzinną. Znane są jedynie zarysy tego procesu. Do produkcji używana jest jedynie wołowina select Premium, przyprawiana mieszanką ziół, której skład znają tylko nieliczni. Następnie pokrojone w cienki plasterki mięso jest suszone oraz podwędzane, aż uzyska pożądaną konsystencję. Cały proces jest starannie monitorowany, aby na rynek trafiało jedynie mięso najwyższej jakości.

W ofercie Jack Links znajdują się trzy rodzaje suszonej wołowiny, o których opowiem Ci teraz krótko.

Beef Jerky – amerykański klasyk

Beef Jerky to produkt, który najdłużej gości w ofercie Jack Links. Proces suszenia oparty jest na tradycjach rdzennych mieszkańców Ameryki i używany był już przez Chrisa Linksa pod koniec XIX w. Mięso krojone jest na cienkie paski przed przyprawieniem, a następnie jest podwędzane i suszone. Dzięki temu uzyskuje charakterystyczny, lekko słodkawy charakter z wyczuwalną nutą dymu. Beef Jerky to prawdziwa klasyka suszonego mięsa. Dość powiedzieć, że nazwę „jerky” stosuje się często na określenie wszelkich tego typu przekąsek.

Beef Jerky są produkowane według receptury mającej ponad 100 lat (fot. Jack Links)

Te przekąski produkowane są przez rodzinę Links od 130 lat. Całą linię wyróżnia staranny wybór mięsa, oryginalne przyprawy oraz staranny proces suszenia i wędzenia. Najwyższa jakość to także ilość mięsa zużywana do produkcji. 100 g suszonych „jerków” powstaje z 200 g świeżej wołowiny. Ma ona wysoką zawartość białka -44% i niewielką zawartość tłuszczu – 3%. Dzięki temu idealnie nadaje się jako przekąska po treningu, czy w czasie górskiej wędrówki.

Beef Jerky dostępne są w następujących smakach:

  • Original – przyprawiana według tradycyjnej receptury, o lekko słodkawym smaku z wyczuwalnym posmakiem dymu
  • Sweet & Hot – pikantna, a zarazem słodkawa
  • Teryaki – smak w azjatyckim stylu z sosem sojowym i nutą imbiru

Beef Jerky sprzedawane są w opakowaniach po 25 g i 70 g.

Biltong Original – smak Afryki Południowej

Na pierwszy rzut okaz Biltong wygląda podobnie do Beef Jerky.  Jednak różni je technologia produkcji i oczywiście smak. Do wyprodukowania 100 g wołowiny Biltong zużywane jest aż 250 g surowego, chudego mięsa. W przeciwieństwie do „jerków” Biltong nie jest podwędzany, a jedynie suszony, a do marynaty używany jest ocet spirytusowy nadający charakterystyczny posmak. W tych przekąskach odnaleźć można smaki z Afryki Południowej, które są wynikiem zastosowania starannie dobranej mieszanki przypraw. Biltong ma wysoką zawartość białka i bardzo niską zawartość cukru.

Beef Bar – mięsny baton

Proetinowe batony mięsne to efekt wielu prób i lat doświadczeń marki Jack Links. Beef Bar powstają z wysokiej jakości chudej wołowiny, która jest peklowana, a następnie suszona. Są soczyste i miękkie, a każdy z nich ma tylko 65 kalorii. Batony dostępne są w dwóch smakach – Original – z mieszanką przypraw z rodzinnej receptury oraz Sweet & Hot, który jest zaskakującym połączeniem słodyczy i pikantności.

Beef Bar to bogaty w proteiny baton mięsny (fot. Jack Links)

Jeśli lubisz na szlaku sięgnąć po mięsną przekąskę, spróbuj jerków, Biltonga oraz batonów mięsnych Jack Links. To najwyższej jakości chuda wołowina, bogata w konieczne podczas wysiłku proteiny, która zaskoczy Cię smakiem. Niewielkie, lekkie opakowania są stworzone by zabierać je ze sobą do plecaka czy podróżnej torby.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.