Po raz 21. w listopadowy weekend (18–20 listopada 2016 r.) zjechali do Podlesic grotołazi z całego kraju. Odbyła się tam bowiem dobrze znana w jaskiniowym środowisku impreza – Speleokonfrontacje – organizowana przez Speleoklub Dąbrowa Górnicza. Sklepy górskie Skalnik po raz kolejny sponsorowały to wydarzenie oraz przygotowały atrakcyjne oferty cenowe dla kupujących.
Idei przyświecających temu ogólnopolskiemu spotkaniu jest oczywiście kilka: integracja środowiska, wymiana doświadczeń, pokazanie osiągnięć klubowych. Temu wszystkiemu sprzyja przyjazna atmosfera, o którą dbają zarówno organizatorzy, jak i sami uczestnicy.
Tegorocznym novum podczas Speleokonfrontacji był piątkowy panel dyskusyjny. Tematem przewodnim była francuska jaskinia Gouffre Berger, uznawana na przełomie lat 50. i 60. XX wieku za najgłębszą jaskinię świata. W jej odkrywaniu i przekroczeniu magicznej głębokości 1000 m mieli swój udział Polacy. To właśnie polskiego wkładu w eksplorację Gouffre Berger dotyczyły piątkowe prelekcje i wspominki. Na sali obecnych było niemal 200 osób z uwagą przysłuchujących się opowieściom sprzed lat i całkiem świeżych.
Sobota obfitowała w wydarzenia. Pierwsza część dnia to ciekawe i godne uwagi prelekcje m.in. o prehistorycznych rysunkach jaskiniowych, tajemnicach Czerwonych Wierchów, biegach górskich i najgłębszej zalanej jaskini świata. W międzyczasie odbył się „Bieg małego grotołaza”, w który wzięły udział pociechy uczestników Speleokonfrontacji od lat 4 do 13.
Głównym punktem sobotniego dnia był przegląd filmów i prezentacji dokumentujących wyprawy, eksploracje i klubowe życie. Podzielony na 3 części pokaz zgromadził prawie 400 widzów. Pokazano 13 filmów biorących udział w konkursie ocenianym przez jury (najlepsza prezentacja) oraz publiczność (nagroda publiczności), a także 4 prezentacje pozakonkursowe. W ten sposób w pigułce zaprezentowało się kilka klubów i w skrócony sposób przedstawiło swój dorobek oraz prowadzone eksploracje. Przerwy pomiędzy trzema blokami prezentacji sprzyjały kuluarowym rozmowom, zakupom i grillowaniu. Warto dodać, że wszyscy uczestnicy Speleokonfrontacji mieli możliwość zakupu sprzętu jaskiniowego, wspinaczkowego i turystycznego. Stoiska czynne były od rana do późnych godzin wieczornych w sobotę oraz od rana do wczesnego popołudnia w niedzielę. Swoją ofertę prezentowały m.in. Sklepy górskie Skalnik, Pajak, Małachowski, Kwark, Kotarba i Explorer.
Po trudzie oglądania prelekcji przyszedł czas na rozrywkę. Do wspólnej zabawy zaprosił wszystkich zespół Chałos. Znany w środowisku grotołazów z wpadających do ucha melodii i celnych tekstów. Zabawa rozkręcała się najpierw do hitów granych na żywo, a potem do puszczanych przez didżeja. Z wybiciem czwartej – jak w piosence – nad ranem, ostatni zabawowicze opuszczali salę, by udać się na zasłużony odpoczynek.
W niedzielę przed południem ogłoszono wyniki głosowania jury i publiczności, którzy wskazywali najlepszą prezentację. Natomiast kluby jaskiniowe głosowały, która z przedstawionych prezentacji zasługuje na tytuł „Wyczyn roku” (wszystkie sobotnie prezentacje były brane pod uwagę). Wyniki głosowania jury:
I miejsce – „Leoganger Steinberge 2016” – Michał Ciszewski i Agata Klewar, Krakowski Klub Taternictwa Jaskiniowego
II miejsce – „Hagengebirge 2016” – Dariusz Bartoszewski, Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego
III miejsce – „Jedna Jaskinia” – Jakub Nowak, Krakowski Klub Taternictwa Jaskiniowego
Według opinii publiczności najlepsze prezentacje to:
I miejsce – „Każdy kiedyś był kursantem” – Beata Nawrotkiewicz, Speleoclub Wrocław
II miejsce – „Hagengebirge 2016” – Dariusz Bartoszewski, Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego
III miejsce – „Spiral Cave – Czarnogóra 2014-2016” – Alicja i Sebastian Szczepaniak, Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego
Po wręczeniu pamiątkowych statuetek, ufundowanych przez Prezydenta miasta Dąbrowa Górnicza oraz wybraniu nagród przez zwycięzców, każdy z uczestników miał szansę na cenny upominek. Wystarczyła odrobina szczęścia w losowaniu – fantów przekazanych przez sponsorów i partnerów imprezy było naprawdę sporo.
Wszystko co dobre, szybko się kończy. XXI Speleokonfrontacje przeszły już do historii. Ale jednocześnie z pożegnaniem i podziękowaniem za udział, organizatorzy zaprosili wszystkich za rok na kolejne ogólnopolskie spotkanie grotołazów.