Speleokonfrontacje, czyli spotkanie grotołazów
speleokonfrontacje
Pasja

Speleokonfrontacje, czyli spotkanie grotołazów

Beata Nawrotkiewicz / 25 listopada 2016

Po raz 21. w listopadowy weekend (18–20 listopada 2016 r.) zjechali do Podlesic grotołazi z całego kraju. Odbyła się tam bowiem dobrze znana w jaskiniowym środowisku impreza – Speleokonfrontacje – organizowana przez Speleoklub Dąbrowa Górnicza. Sklepy górskie Skalnik po raz kolejny sponsorowały to wydarzenie oraz przygotowały atrakcyjne oferty cenowe dla kupujących.

Speleokonfrontacje, czyli…

Idei przyświecających temu ogólnopolskiemu spotkaniu jest oczywiście kilka: integracja środowiska, wymiana doświadczeń, pokazanie osiągnięć klubowych. Temu wszystkiemu sprzyja przyjazna atmosfera, o którą dbają zarówno organizatorzy, jak i sami uczestnicy.

Gouffre Berger 60 lat eksploracji

Tegorocznym novum podczas Speleokonfrontacji był piątkowy panel dyskusyjny. Tematem przewodnim była francuska jaskinia Gouffre Berger, uznawana na przełomie lat 50. i 60. XX wieku za najgłębszą jaskinię świata. W jej odkrywaniu i przekroczeniu magicznej głębokości 1000 m mieli swój udział Polacy. To właśnie polskiego wkładu w eksplorację Gouffre Berger dotyczyły piątkowe prelekcje i wspominki. Na sali obecnych było niemal 200 osób z uwagą przysłuchujących się opowieściom sprzed lat i całkiem świeżych.

Sobotnie atrakcje

Sobota obfitowała w wydarzenia. Pierwsza część dnia to ciekawe i godne uwagi prelekcje m.in. o prehistorycznych rysunkach jaskiniowych, tajemnicach Czerwonych Wierchów, biegach górskich i najgłębszej zalanej jaskini świata. W międzyczasie odbył się „Bieg małego grotołaza”, w który wzięły udział pociechy uczestników Speleokonfrontacji od lat 4 do 13.

Głównym punktem sobotniego dnia był przegląd filmów i prezentacji dokumentujących wyprawy, eksploracje i klubowe życie. Podzielony na 3 części pokaz zgromadził prawie 400 widzów. Pokazano 13 filmów biorących udział w konkursie ocenianym przez jury (najlepsza prezentacja) oraz publiczność (nagroda publiczności), a także 4 prezentacje pozakonkursowe. W ten sposób w pigułce zaprezentowało się kilka klubów i w skrócony sposób przedstawiło swój dorobek oraz prowadzone eksploracje. Przerwy pomiędzy trzema blokami prezentacji sprzyjały kuluarowym rozmowom, zakupom i grillowaniu. Warto dodać, że wszyscy uczestnicy Speleokonfrontacji mieli możliwość zakupu sprzętu jaskiniowego, wspinaczkowego i turystycznego. Stoiska czynne były od rana do późnych godzin wieczornych w sobotę oraz od rana do wczesnego popołudnia w niedzielę. Swoją ofertę prezentowały m.in. Sklepy górskie Skalnik, Pajak, Małachowski, Kwark, Kotarba i Explorer.

Tańce do białego rana

Po trudzie oglądania prelekcji przyszedł czas na rozrywkę. Do wspólnej zabawy zaprosił wszystkich zespół Chałos. Znany w środowisku grotołazów z wpadających do ucha melodii i celnych tekstów. Zabawa rozkręcała się najpierw do hitów granych na żywo, a potem do puszczanych przez didżeja. Z wybiciem czwartej – jak w piosence – nad ranem, ostatni zabawowicze opuszczali salę, by udać się na zasłużony odpoczynek.

zespół chałos

Do wspólnej zabawy zaprosił wszystkich zespół Chałos

Najlepsze z najlepszych

W niedzielę przed południem ogłoszono wyniki głosowania jury i publiczności, którzy wskazywali najlepszą prezentację. Natomiast kluby jaskiniowe głosowały, która z przedstawionych prezentacji zasługuje na tytuł „Wyczyn roku” (wszystkie sobotnie prezentacje były brane pod uwagę). Wyniki głosowania jury:

I miejsce – „Leoganger Steinberge 2016” – Michał Ciszewski i Agata Klewar, Krakowski Klub Taternictwa Jaskiniowego
II miejsce – „Hagengebirge 2016” – Dariusz Bartoszewski, Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego
III miejsce – „Jedna Jaskinia” – Jakub Nowak, Krakowski Klub Taternictwa Jaskiniowego

Według opinii publiczności najlepsze prezentacje to:
I miejsce – „Każdy kiedyś był kursantem” – Beata Nawrotkiewicz, Speleoclub Wrocław
II miejsce – „Hagengebirge 2016” – Dariusz Bartoszewski, Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego
III miejsce – „Spiral Cave – Czarnogóra 2014-2016” – Alicja i Sebastian Szczepaniak, Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego

Po wręczeniu pamiątkowych statuetek, ufundowanych przez Prezydenta miasta Dąbrowa Górnicza oraz wybraniu nagród przez zwycięzców, każdy z uczestników miał szansę na cenny upominek. Wystarczyła odrobina szczęścia w losowaniu – fantów przekazanych przez sponsorów i partnerów imprezy było naprawdę sporo.

wręczenie pamiątkowych statuetek

Wręczenie pamiątkowych statuetek

 

Wszystko co dobre, szybko się kończy. XXI Speleokonfrontacje przeszły już do historii. Ale jednocześnie z pożegnaniem i podziękowaniem za udział, organizatorzy zaprosili wszystkich za rok na kolejne ogólnopolskie spotkanie grotołazów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.