Skitouring - co to jest? - blog Skalnik - blog Skalnik
Co to jest skitouring
skitouring
Porady

Co to jest skitouring

Redakcja skalnik.pl / 05 lutego 2016

Skitouring. Co to takiego? Czy nie jest czasem groźny? Jest groźny. Istnieje ryzyko, że jak raz złapiesz bakcyla, to wzbogacisz swoją działalność w górach o jeszcze jeden rodzaj aktywności. Skitouring najprościej można określić jako styl zdobywania gór polegający na pokonywaniu terenu przy użyciu nart. Przestrzeń przemierza się za pomocą nart wyposażonych w wiązania narciarskie, przeznaczone zarówno do zjazdu jak i do podchodzenia. W skitouringu używa się także specjalnych butów skitourowych, fok, czyli pasów materiału zakładanych na ślizg przy podchodzeniu, a także kijów tourowych z regulacją długości. Skitouring uprawiany jest najczęściej w trzech odmianach. Pierwsza to klasyczny skitouring polegający na podchodzeniu na szczyt lub przełęcz i zjazdu w doliny. Druga odmiana to freeride. Miłośnicy freeride’u szukają „dziewiczych” stoków tylko w tym celu, by zjechać ich trudnym, czasem nawet ekstremalnie trudnym, zboczem. Ideałem jest zjazd w głębokim, świeżym puchu. Trzecim, najbardziej sportowym stylem jest skirunning. Polega on na jak najszybszym zdobyciu planowanej wysokości i równie szybkim powrocie w dół.

Na początek sprawdź czy skitouring jest dla ciebie

Na początek przygody ze skitourem najlepiej jest pożyczyć komplet sprzętu, a następnie odbyć wycieczkę skiturową z bardziej doświadczonym partnerem bądź instruktorem. Jeśli tura narciarska Ci się spodoba, to możesz myśleć o kompletowaniu sprzętu. Łatwo nie będzie, ale zaraz dowiesz się, na co zwrócić uwagę. W pierwszej kolejności zastanów się, jaka odmiana skitouringu Cię kręci. Do każdej ze wspomnianych aktywności potrzebujesz czegoś innego. Różnić będą się przede wszystkim buty i wiązania. Sprzęt, w zależności od rodzaju aktywności, będzie charakteryzował się zgoła inną konstrukcją, ciężarem i funkcjonalnością.

buty do skitouruDobre buty to podstawa

Na początek kup buty. Trzeba je dobrać z należytą uwagą i poświęcić wiele czasu na odpowiednie ich dopasowanie. Źle dobrany but to prawie katastrofa, więc trzeba jej uniknąć. Zbyt duży but skitourowy może powodować bolesne otarcia i źle trzymać stopę w zjazdach. Buty zbyt małe będą wywierać ucisk i pogarszać krążenie krwi. Szybko skończy się to marznięciem stóp i bólem. Na rynku jest kilka firm, które liczą się w świecie producentów butów do skitouringu. To przede wszystkim marki takie jak Dynafit, Scarpa i Black Diamond.

narty skitouroweJak wybrać narty do skitouringu?

Drugi zakup to oczywiście narty. Od zjazdówek różni je przede wszystkim waga i sztywność. Służą do jazdy w miękkich śniegach, więc nie stosuje się w nich specjalnych rozwiązań wspomagających trakcję. Dzięki temu są nie tylko lżejsze, lecz także bardziej miękkie od nart do jazdy w stylu alpejskim. Szerokość narty skitourowej wynosi pod butem około 70-85 cm, a w najszerszym miejscu osiąga 110-115 mm. Narty do freeride’u są zdecydowanie szersze i cięższe. Mają także bardziej pancerne wiązania i często wyposażone są w roker – czyli podgięcie czubków, dzięki któremu „płyną” w świeżym puchu. Sportowcy, którzy wybierają narty do skirunningu, stawiają na minimalizm pozwalający maksymalnie zmniejszyć wagę. Ze względu na duży promień skrętu, narty te przeznaczone są dla osób, które opanowały dobrze technikę zjazdu.

Wiązania skitourowe

Buty i narty potrzebują też kompletu wiązań. Na rynku znajdują się dwa typy wiązań skitourowych. Spotkasz na pewno klasyczne wiązanie szynowe, które pasuje do wszystkich butów skitourowych, a w wielu przypadkach także zjazdowych. Są one wygodne podczas długich wycieczek, w trakcie których często zmieniamy rodzaj zapięcia pomiędzy zjazdem a podchodzeniem. Drugim typem są wiązania TLT znane też jako wiązania „kłowe” lub pinowe. Ten model zapewni Ci zdecydowaną redukcję wagi wiązań ale wymaga specjalnych butów z dziurkami w przedniej części. Wiązania produkują różne firmy, jednak największą popularność zdobyły marki Dynafit i Diamir

Foki skitourowe

Narty, wiązania i dobre buty pozwalają tak naprawdę tylko zjeżdżać. Żeby zasmakować podejścia po stromym stoku należy wyposażyć się jeszcze w foki. Nowoczesne foki posiadają warstwę kleju, która umożliwia wielokrotne przyklejanie ich do ślizgu narty. Foki mają taką konstrukcję, że pozwalają poruszać się nartom do przodu (z włosiem), a do tyłu stawiają opór zapobiegając ślizganiu się narty. W ten sposób można podchodzić nawet mocno stromym zboczem.

kijkiPamiętaj też o bezpieczeństwie

Uzupełnieniem zestawu skitourowego są kijki z regulacją długości, kask oraz lawinowe ABC. Podstawowy zestaw lawinowy składa się z łopatki lawinowej, sondy lawinowej oraz specjalistycznego detektora lawinowego.

 

Jeśli zarazisz się skitourową pasją, to nie pozostanie Ci nic innego jak kompletować sprzęt. Zapraszam do stacjonarnych sklepów lub na stronę sklepu internetowego Skalnik.pl. Powiedz nam czego potrzebujesz, a profesjonalny zespół naszych pracowników pomoże Ci w dobraniu odpowiedniego zestawu narciarskiego.

O skitouringu więcej możesz przeczytać tutaj. Obejrzyj też nasz film.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: