Stuptuty Milo – przegląd modeli
Porady

Stuptuty Milo – przegląd modeli

Redakcja skalnik.pl / 21 października 2019

Milo to jeden z największych polskich producentów sprzętu i odzieży turystycznej. Ich najbardziej rozpoznawalne produkty to spodnie softshellowe wykonane z materiału Extendo oraz ochraniacze na buty czyli stuptuty. Dzisiaj przyjrzymy się różnicom pomiędzy trzema modelami stuptutów produkowanych przez Milo, aby łatwiej było wam zdecydować, które wybrać.

Do czego służą stuptuty

Na początek trochę teorii. W dużym uproszczeniu stuptuty to ochraniacze uszczelniające połączenie pomiędzy spodniami trekkingowymi a butami. Używamy ich kiedy na szlaku jest głębokie błoto lub śnieg oraz podczas opadów deszczu. Kiedy pada deszcz stuptuty zapobiegają nalewaniu się wody spływającej po spodniach trekkingowych od góry do butów. Kiedy jest błoto pomagają utrzymać w czystości spodnie, w kopnym śniegu zabezpieczają przed nasypywaniem się go górą do butów. Podsumowując jest to bardzo przydatny „gadżet”, który powinien się znaleźć w plecaku zawsze od jesieni do wczesnej wiosny. Spotykane są też pod nazwą ochraniacze śniegowe.

stuptuty zimą

Stuptuty najbardziej przydają się zimą, choć nie jest to jednynie sprzęt na najchłodniejszą część roku w outdoorze.

Stuptuty Milo czym się różnią

Milo produkuje 3 modele stuptutów: Creek, Walker i Ugo. Wszystkie modele są w jednym rozmiarze (uni) więc nie trzeba się martwić, jak wybrać prawidłową wielkość.

Stuptuty Milo Walker to najtańsza i najprostsza konstrukcja. Wykonane są z bardzo mocnego materiału Midora 600D bez membrany. Częściową wodoodporność stuptutów zapewnia powłoka DWR. Od góry obwód jest regulowany przez ściągacz ze stoperm. W połowie wysokości umieszczono w nich ściągacz z gumki, który stabilizuje ochraniacz na nodze. Pod butem trekkingowym ochraniacze mocujemy bardzo trwałym i wygodnym w obsłudze paskiem. Zamek do zapinania stuptutów jest umieszczony z tyłu. Zapięcie wzmocnione jest od góry i od dołu przy pomocy stalowych napów. Od przodu wyposażone są w haczyk pozwalający dodatkowo ustabilizować je zapinając o sznurówkę. Ochraniacze na buty turystyczne Walker są przeznaczone dla początkujących amatorów pieszych wędrówek. Stuptuty Walker produkowane w czarnym i szarym kolorze, a ich cena to 89 zł.

Stuptuty Milo Creek to jeden z największych bestsellerów w Skalniku. Ten model sprzedajemy z bardzo dużym powodzeniem od wielu lat. Jest to model dedykowany średniozaawansowanym turystom. W porównaniu do poprzedników obniżono ich wagę poprzez zastosowanie lżejszego materiału w górnej części stuptutów, która jest mniej narażona na pocięcie rakami. Czyli na górze mamy Midorę 420D, a w dolnej części mocniejszą Midorę 600D. Tak jak w Walkerach materiał jest bez membrany. Dla ułatwienia zakładania i ściągania zamek został przesunięty na przód ochraniacza. Na górze zamiast ścigacza z gumki jest wygodniejszy i bardziej precyzyjny pasek z klamerką. Środkowy ściągacz z gumki został przeniesiony niżej, dzięki czemu lepiej izolowane jest połączenie z butami górskimi. Haczyk do sznurówki pozostaje taki sam jak w Walkerach. Zaczepienie o buty trekkingowe powoduje, że stuptut nie obraca się na nodze. Dzięki zastosowaniu dwóch różnych materiałów, oprócz koloru czarnego mamy do wyboru łączony czarno-szary i czarno-czerwony. Ich cena to 99 zł.

Stuptuty Milo Ugo to rozwinięcie modelu Creek. Tutaj także użyto dwóch materiałów, ale w górnej części zastosowano dwu warstwowy Aqutex, czyli lekki materiał z membraną, wykorzystywany w produkcji wodoodpornych kurtek i spodni Milo. W dolnej, narażonej na uszkodzenia części, pozostaje niezastąpiona i pancerna Midora 600D. Zastosowanie membrany w górnej parti zwiększa oddychalność ochraniaczy i dzięki temu zmniejszamy zawilgocenie spodni od potu, który normalnie nie mógłby odparować przez trudno przepuszczalny materiał Midora. Materiał Aqutex jest też bardzo lekki, dzięki temu Ugo są najlżejsze w kolekcji. Pozostałe rozwiązania są takie same jak w stuptutach Creek. Mamy więc zamek z przodu wzmacniany napami i rzepem, zaczep na sznurówkę, dodatkowy gumowy ściągacz nad kostką i górną krawędź regulowana paskiem z klamrą. Te stuptuty z membraną kosztują 119 zł.

Stuptuty Milo – jakie wybrać

Klienci Skalnika masowo wybierają model Creek z racji niewielkiej różnicy w cenie w stosunku do Walkerów, a jednak niższej wadze i lepszym rozwiązaniom konstrukcyjnym. Oczywiście najlepsze z opisanych modeli są Ugo, ale ich cena jest sporo wyższa, choć moim zdaniem nadal bardzo atrakcyjna w porównaniu do zagranicznej konkurencji. Pamiętajcie, że w Skalniku zawsze znajdziecie je w cenach znacznie obniżonych, nawet o 25%, a jeśli wam się nie spodobają, macie 30 dni na zwrot. Koszty takiego zwrotu paczkomatem bierzemy na siebie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.