Thermarest – dlaczego warto wybrać jakość?
Thermarest
Branża

Thermarest – dlaczego warto wybrać jakość?

Redakcja skalnik.pl / 26 października 2020

Nikomu raczej nie trzeba tłumaczyć, że dobry sen to podstawa w trakcie długiego trekkingu. Jak tu się jednak wyspać, kiedy od ziemi czuć chłód, a w plecy boleśnie wbijają się twarde korzenie? Na szczęście rozwiązanie tego problemu znalazła marka Therm-a-Rest.

Firma Thermarest powstała w jednym celu: umożliwić turystom i wspinaczom wygodny sen na każdej wyprawie. Materace i maty Thermarest już od ponad 40 lat służą miłośnikom spania pod namiotem, tarpem czy w wiacie. Co wyróżnia produkty tej marki?

Thermarest życzy wygodnych snów

Historia marki Thermarest zaczęła się w latach 70. od dwóch inżynierów – Jima Lea oraz Neila Andersona – którzy za cel postawili sobie stworzenie wygodnego i lekkiego materaca turystycznego. Przez wiele miesięcy testowali i udoskonalali liczne pomysły. W 1972 r. zaprezentowali światu swój rewolucyjny materac: lekki, zapewniający dobrą izolację od chłodu i kompaktowy po złożeniu. Materac Thermarest szybko zyskał liczne grono miłośników.

Od tego czasu wiele się zmieniło, ale Therm-a-Rest nadal pozostało wierne swoim podstawowym zasadom:

  • tworzenie niezawodnych produktów,
  • dopracowanie detali każdego materaca i maty,
  • stosowanie najnowszych technologii, aby zapewnić naprawdę wygodny sen każdemu miłośnikowi outdooru.
Materac turystyczny Therm-a-Rest
Therm-a-Rest zapewnia wygodny sen w każdych warunkach (fot. Therm-a-Rest)

Symbolem wartości Thermarest jest udzielana przez tę firmę dożywotnia gwarancja. Każdy zaprojektowany przez Thermarest materac można zareklamować w dowolnym momencie, jeśli tylko powstało w nim uszkodzenie wynikające z wad materiału albo niewłaściwego wykonania. Thermarest naprawi materac lub, jeżeli nie będzie to możliwe, wymieni go na nowy.

Materac Thermarest – wygodne i lekkie spanie

Amerykańska marka jest znana turystom między innymi z serii materaców Thermarest NeoAir. Produkty z tej linii będą dobrym wyborem dla tych, którzy na wyjeździe nie chcą rezygnować z wygody, a jednocześnie cenią sobie lekki plecak.

Wybierając materac dla siebie, zwróć uwagę na współczynnik R-Value określający stopień izolacji cieplnej. Zasada jest prosta: im wyższa wartość, tym lepsze właściwości izolacyjne. Materace i maty używane od wiosny do jesieni powinny mieć R-Value równe co najmniej 3. Latem wystarczy zazwyczaj, by współczynnik wynosił 1,5.

Jednym ze sztandarowych modeli amerykańskiej marki jest materac Thermarest NeoAir XLite. Jest bardzo lekki (wersja Regular waży zaledwie 350 g), a po zwinięciu zajmuje mniej miejsca niż butelka z wodą. Materac Thermarest NeoAir XLite może ci służyć od wiosny do jesieni.

Dobrą propozycją na letnie biwaki jest natomiast zaprojektowany przez Thermarest materac NeoAir Uberlite. Po nadmuchaniu ma on grubość aż 6,5 cm, więc zapewni ci wygodny sen na każdym podłożu. W tym modelu zastosowano rozwiązanie stworzone przez Therm-a-Rest: Triangular Core Matrix. Kanały powietrza są ułożone w dwa rzędy trójkątnych przegród, które świetnie izolują od podłoża.

Materac Thermarest NeoAir Uberlite
Materac Therm-a-Rest NeoAir Uberlite sprawdzi się w cieplejsze noce (fot. Therm-a-Rest)

Innym modelem na cieplejsze noce jest materac Therm-a-Rest NeoAir Venture wyposażony w innowacyjny zawór WingLock. Dzięki niemu nadmuchasz materac nawet trzy razy szybciej! W jaki sposób inżynierowie Thermarest osiągnęli taki wynik? Zawór WingLock blokuje cofanie się powietrza, umożliwiając jego przepływ tylko w jednym kierunku. Zmianę trybu z pompowania na kompresję ułatwiają natomiast skrzydełka umieszczone przy zaworze.

Dla najbardziej wymagających stworzono z kolei materac Therm-a-Rest NeoAir Xtherm o R-Value równym 5,7. Taka izolacja termiczna wystarczy nawet na najsurowsze warunki.

Mata Thermarest przetrwa każde warunki

W ofercie Thermarest znajdziesz także bardzo odporne na przetarcia czy przekłucia maty samopompujące.

Maty Thermarest posiadają ergonomiczny kształt mumii, czyli są szersze w okolicy tułowia, a węższe w partii nóg i głowy. Dzięki temu zapewniają komfortowy sen, a jednocześnie pozwalają oszczędzić na wadze.

Mata samopompująca Therm-a-Rest
Z matą Therm-a-Rest szybko możesz się cieszyć wygodnym posłaniem (fot. Therm-a-Rest)

Wybierając matę dla siebie, zwróć uwagę na dopiski przy nazwie modelu:

1. Regular – standardowa wersja.

2. Large – wydłużona mata Thermarest, na której wyśpi się wygodnie nawet bardzo wysoki turysta.

3. Wide – poszerzona mata samopompująca Therm-a-Rest. Wybierz tę wersję, jeśli nie zależy ci tak bardzo na ograniczeniu wagi sprzętu.

4. Women – kształt maty wyprofilowany pod kobiecą sylwetkę. Mata Thermarest dedykowana dla pań posiada także więcej pianki w strefach klatki piersiowej, bioder i stóp, dzięki czemu zapewnia lepszą izolację termiczną.

Jednym z częściej wybieranych modeli amerykańskiej marki jest lekka mata Therm-a-Rest Prolite, której możesz używać na biwakach od wiosny do jesieni. Zastosowano w niej system skośnych kanałów powietrza, który spowalnia przepływ powietrza, a tym samym utratę ciepła. Złożona mata Thermarest zajmuje bardzo mało miejsca w plecaku.

Bardzo dobrą kompresją cechuje się także całoroczna mata samopompująca Therm a Rest Trail Pro. Za izolację od chłodu odpowiada w tym modelu system StrataCore, który stosuje ciągłą warstwę pianki termicznej. Ta mata samopompująca posiada też opisywany już wcześniej zawór WingLock.

Karimaty Thermarest, czyli klasyczne rozwiązanie na noc pod namiotem

Materace i maty Thermarest to nie koniec oferty amerykańskiej marki. Popularnością wśród turystów cieszą się także wytrzymałe i lekkie karimaty.

Klasycznym modelem o bardzo prostej, a dzięki temu niezawodnej, konstrukcji jest karimata Therm-a-Rest Ridgerest. Warto zwrócić uwagę, że Thermarest nawet w karimatach stosuje piankę bardzo dobrej jakości, która nie odkształca się ani nie przesuwa po podłodze namiotu.

Jeśli zależy ci na nieco lepszej izolacji, wybierz wersję Solite wyposażoną dodatkowo w warstwę folii aluminiowej.

Karimata Therm-a-Rest
Po wygodnie przespanej nocy można energicznie zacząć dzień (fot. Therm-a-Rest)

Thermarest jest także znany ze składanych karimat Z-Lite. Są one poręczniejsze i łatwiejsze do spakowania od tradycyjnych karimat. Ich karbowane wykończenie skutecznie zatrzymuje ciepłe powietrze i zapobiega przesuwaniu się śpiwora.

Co jeszcze oferuje Thermarest?

Thermarest chce zapewnić turystom wszystko co potrzebne do wygodnego snu. Nie powinno więc zbytnio dziwić, że w ofercie marki znajdziesz także ciepłe śpiwory puchowe oraz syntetyczne. Nieco większe zaskoczenie mogą natomiast wywołać poduszki samopompujące.

Ciekawym gadżetem jest też worek Blockerlite Pump Sack, który spełnia dwie funkcje. To jednocześnie wodoszczelny worek na sprzęt o pojemności 20 l oraz pompka do materaca. Możesz więc oszczędzić na wadze, a jednocześnie zapewnić sobie komfort.

Amerykańska marka sprzedaje też oczywiście praktyczne zestawy naprawcze, dzięki którym szybko naprawisz zaprojektowany przez Thermarest materac.

Śpiwór Therm-a-Rest
W ofercie Therm-a-Rest znajdziesz wszystko, co potrzebne, aby spać wygodnie na biwaku (fot. Therm-a-Rest)

Od początku swojego istnienia Thermarest chciał zapewnić wygodny sen turystom w każdych warunkach. Obecnie wytrzymałe i lekkie materace oraz maty Thermarest służą na różnych wyprawach we wszystkich zakątkach świata. Jeśli korzystasz już z produktów tej amerykańskiej marki, daj znać w komentarzu, gdzie dotarł twój materac czy mata.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.