Turystyka zrównoważona w 2025 – nie trend, a konieczność
Branża

Turystyka zrównoważona w 2025 – nie trend, a konieczność

Anna Śliwa / 07 marca 2025

Trendy i mody w światowej turystyce pojawiają i znikają. Czasem bywa jednak tak, że trend rodzi się z konieczności lub odwrotnie staje się nią. Dziś o takim właśnie zjawisku możemy mówić w kontekście turystyki zrównoważonej. To nie przemijająca moda, ale konieczność, abyśmy w przyszłości mogli poznawać świat w jego najlepszym wydaniu i cieszyć się wspaniałymi krajobrazami, kontaktem z naturą czy warunkami umożliwiającymi uprawianie różnych dziedzin outdooru.

Górskie jezioro Emerald. Park Narodowy Yoho, Kanada.
Górskie jezioro Emerald, Park Narodowy Yoho, Kanada – perła zrównoważonej turystyki.

Zrównoważony rozwój – szansa dla regionów, nie pusta idea

W 2025 r. turystyka święci triumfy i staje się jednym z najszybciej rozwijających się segmentów gospodarki światowej. Do znanych i niezmiennie popularnych kierunków wyjazdów wypoczynkowych, outdoorowych, backpackerskich, ale i ekskluzywnych dołączają kolejne kraje. Chcemy podróżować, odkrywać i doświadczać nowych miejsc i coraz więcej regionów i państw chce czerpać z tego korzyści.

Rozwój turystyki zawsze jednak niósł i niesie ze sobą pewne zagrożenia. W przeszłości wiele państw je lekceważyło i nagle dziś budzi się z przekonaniem, że „coś poszło nie tak”. Kolejka na szczyt Everestu i tony śmieci wywożone z EBC, wycieczkowce przywożące jednorazowo tysiące turystów i zalewające nimi turystyczne dzielnice Wenecji, Barcelony czy Dubrownika, las apartamentowców i hoteli- molochów w popularnych kurortach, wyludnione przez miejscowych centra Amsterdamu lub wspomnianej już Barcelony, oddane we władanie wciąż zmieniających się „lokatorów na jedną – dwie noce” – czy na pewno chcemy, żeby tak to wyglądało?

Niektóre miasta i regiony już powiedziały „dość”! Te, które dołączają do podziału turystycznego tortu coraz częściej stawiają nie na ilość, ale na jakość i chcą przyciągać świadomego Podróżnika i Turystę. Stąd wprowadzanie limitów wejść do obiektów lub wręcz miast, podatki turystyczne płacone przez tych, którzy tylko wpadają by zaliczyć najważniejsze atrakcje, a nie korzystają z noclegów, ograniczenie najmu krótkoterminowego prowadzącego do zaburzenia lokalnych społeczności czy z drugiej strony promowanie doświadczania miejsca i lokalnych, oryginalnych usługi zamiast masówki, którą można spotkać wszędzie.

Spokojny, malowniczy szlak w górach, wolny od tłumów turystów. Przykład harmonijnego współistnienia człowieka i natury dzięki zasadom zrównoważonej turystyki.
Spokojny, malowniczy szlak w górach, wolny od tłumów turystów. Przykład harmonijnego współistnienia człowieka i natury dzięki zasadom zrównoważonej turystyki.

Co znaczy turystyka zrównoważona w 2025 roku?

By zostać świadomym Podróżnikiem i Turystom nie potrzeba wielkiego wysiłku. Wystarczy na początek przestrzegać kilku prostych zasad:

– postaw na minimalizm i ograniczenie bagażu. Zanim kupisz kolejny ciuch lub sprzęt, zastanów się czy na pewno go potrzebujesz. A gdy rzeczywiście jest to rzecz niezbędna zadbaj by była trwała, solidna- dzięki temu posłuży dłużej.

– wspieraj lokalne społeczności – korzystaj z noclegów w mniejszych obiektach prowadzonych przez miejscowych, lokalnych restauracji i barów, a nie sieciówek. Zwiedzaj z miejscowymi przewodnikami – oni wiedzą o danym miejscu najwięcej!

– zostaw miejsce lepszym niż zastałeś – o tym, że swoje śmieci należy zabierać ze sobą z miejsc, skąd nie da się ich wywieźć jest dziś oczywistością. Ale jeśli widzisz, że nie każdy jeszcze przyswoił tę prostą zasadę, zabierz także śmieci, które zastałeś i wyrzuć w przeznaczonym do tego miejscu.

– myśl o śladzie węglowym – często pociąg to równie dobre, a nawet lepsze rozwiązanie niż lot samolotem (szczególnie na krótkich trasach). Pomyśl też czy nie lepiej wybrać się gdzieś na dłużej niż wyjechać np. na 4 samolotowe wypady weekendowe.

– sprawdzaj marki, od których kupujesz – coraz więcej firm produkuje w sposób zrównoważony, ogranicza odpady, minimalizuje zużycie energii i korzysta ze źródeł alternatywnych, eliminuje chemikalia oraz ułatwia naprawy sprzętu, a w ostateczności wspiera recykling.

Czysta, naturalna plaża, gdzie widać skutki odpowiedzialnej turystyki. Kontrast dla popularnych miejsc, które borykają się z problemem zaśmiecenia.
Czysta, naturalna plaża, gdzie widać skutki odpowiedzialnej turystyki. Kontrast dla popularnych miejsc, które borykają się z problemem zaśmiecenia.

Władze vs turyści – kto kogo uczy odpowiedzialności?

Temat ograniczeń zawsze jest trudny. Część osób traktuje je jako to zamach na wolność. Nie tędy droga. Dziś już nie możemy myśleć w ten sposób w kontekście turystyki bo doprowadzimy do zadeptania niektórych miejsc i atrakcji. Overtourism to zjawisko, którego doświadczają zarówno miasta, jak i regiony o unikalnej przyrodzie czy krajobrazach. Krótka piłka, te miejsca nie są z gumy, a w wielu przypadkach ograniczenia to konieczność.

Świadomy Turysta rozumie, że ograniczenia w ostatecznym rozrachunku są korzystne. Tak, ich wprowadzanie obecnie ma działanie szokowe, ale to dlatego, że władze miast czy opiekunowie atrakcji uczą się jak zarządzać wciąż rosnącym ruchem turystycznym. A my uczymy się jak świadomie podróżować, co nierozerwalnie wiąże się ze zrozumieniem regulacji i ich wspieraniu.

Świadomy podróżnik w terenie 🗺️🌿 – Zamiast podążać utartymi szlakami, odkrywa nowe miejsca z poszanowaniem dla natury i lokalnej kultury. Zrównoważona turystyka zaczyna się od świadomych wyborów!
Świadomy podróżnik w terenie – odkrywa nowe miejsca z poszanowaniem dla natury.

Outdoorowe zakupy – małe wybory, wielki wpływ

Podróż to proces, który trwa nie tylko podczas samego wyjazdu. Planowanie i pakowanie to dla wielu osób rzecz tak samo ważna jak bycie w trasie. I na tych etapach także możesz być odpowiedzialnym Turystą i Podróżnikiem. Wyposażenie, które zabierzesz ostatecznie do plecaka ma większe znaczenie, niż może się wydawać.

– postaw na jakość i trwałość – mniej znaczy więcej – to powiedzenie sprawdza się tu doskonale. Lepiej mieć jedną solidną kurtkę membranową, funkcjonalny softshell, który posłuży przez wiele sezonów niż kilka ciuchów, które rozpadną się przy pierwszym praniu.

– szukaj certyfikatów i transparentności – marki odpowiedzialne chętnie chwalą się nimi w opisach produktów. Podają dokładne składy, w tym materiały z recyklingu, korzystają z puchu, wełny czy innych naturalnych materiałów pozyskiwanych etycznie, rezygnują ze szkodliwych chemikaliów i barwników.

– minimalizuj opakowania – szukaj produktów pakowanych oszczędnie i z jak najmniejszą ilością plastiku. Postaw na wielorazowe butelki, kubki czy naczynia. Jednorazówkom mówimy stanowcze nie!

Starannie spakowany plecak z niezbędnym, trwałym ekwipunkiem. Przypomnienie, że mniej znaczy więcej, a minimalizm w podróży ma realny wpływ na środowisko.
Starannie spakowany plecak z niezbędnym, trwałym ekwipunkiem. Przypomnienie, że mniej znaczy więcej, a minimalizm w podróży ma realny wpływ na środowisko.

Zrównoważona turystyka – teraz to się zwyczajnie opłaca

„Eko fanaberia” pewnie znasz to pogardliwe określenie. Na szczęście coraz częściej działania zrównoważone i proekologiczne stają się dla kolejnych Turystów i Podróżników zdrowym rozsądkiem. Luksus to dziś czyste powietrze, brak tłumów na szlakach, możliwość doświadczania autentycznego kontaktu z przyrodą i lokalną kulturą. To one przyciągają świadomych turystów i ich pieniądze. Mamy więc sytuację win- win. Zrównoważona turystyka opłaca się, wszystkim!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.