Vibram – kultowa podeszwa outdoor - blog Skalnik
Vibram – kultowa podeszwa outdoor
Branża

Vibram – kultowa podeszwa outdoor

Marcin Nowak / 12 lutego 2020

Każdy entuzjasta górskich włóczęg i wspinaczek wie, że dobra podeszwa to połowa sukcesu. W końcu nikt z nas nie lubi czuć się niepewnie w ścianie lub na szlaku. Stawiając kroki w wymagającym terenie chcesz mieć gwarancję, że każdy kolejny ruch przybliży cię do założonego celu. Od ponad 80-ciu lat tę gwarancję dają nam podeszwy Vibram.

Ta włoska marka specjalizująca się w produkcji podeszew powstała 1937 roku z inicjatywy wszechstronnego i utalentowanego alpinisty Vitale Bramaniego. Jesienią 1935 roku doszło do wypadku na Punta Rasica w Bergaglii, w którym zginęło sześciu alpinistów – przyjaciół Bramaniego. Wypadek ten był spowodowany między innymi przez nieodpowiednie obuwie. Vitale był świadkiem tego tragicznego zdarzenia. Zdarzenie było dla młodego alpinisty impulsem do stworzenia podeszwy, która nie zawiedzie w nawet najbardziej wymagających warunkach.

Początki – Piz Badile, K2 i Vibram

Dwa lata po tragicznych wydarzeniach pod Punta Rasica powstaje podeszwa Carrarmato. Ma ona zapewnić przyczepność w zróżnicowanym, górskim terenie. Sam kształt podeszwy był dokładnie przemyślany. Carrarmato czy sama ściła się z błota i śniegu, a rozmieszczenie klocków bieżnika gwarantowało stały kontakt z podłożem. Front podeszwy umożliwiał stawanie na mniejszych skalnych stopniach, a obcas podeszwy służył jako hamulec podczas zejścia. Ponadprzeciętna przyczepność i wytrzymałość podeszwy została potwierdzona przez samego twórcę w 1937 r. podczas wspinaczki na Piz Badile.

Dziesięć lat później, w 1947 r. Vitale stawia pierwszą fabrykę. Gomme Tecnica, bo tak pierwotnie nazywała się firma Bramaniego, zatrudnia czterdzieści osób. Z biegiem lat fabryka rozrasta się, a założyciel inwestuje w co raz to lepsze i bardziej wydajne maszyny. Vibram staje się oficjalną nazwą dopiero w 1958 r. i w tym roku właśnie o Vibramie usłyszy reszta świata.

Siedemnaście lat od testu pierwszej podeszwy Bramaniego na Piz Badile ma miejsce włoska wyprawa w Karakorum. Jej celem jest zdobycie niesamowicie trudnego szczytu – K2. Pod tę wyprawę zostają zaprojektowane aż trzy rodzaje podeszew: Hercules, Rocca i Montagna. Wyprawa osiąga szczyt, co staje się historycznym wydarzeniem w świecie himalaizmu i przynosi sławę marce Bramaniego.

Podeszwa Vibram – dalszy rozwój

Zdobycie K2 przez Achille Compagnoniego i Lino Lacedelliego przyniosło marce popularność. Dla wizjonera, jakim był Vitale była to niebywała okazja dająca możliwości rozwoju dla młodej marki. Na początku lat ‘60. rozpoczyna się eksport podeszew Vibram do Ameryki Północnej. Chwilę później Vitale Bramani udziela licencji na produkcję podeszew Quabag Corporation.

W roku 1969 powstaje podeszwa Vibram Security. Miała ona zapewnić bezpieczeństwo pracowników fabryk przemysłowych tam, gdzie można było spodziewać się na przykład plam oleju. W tym samym roku podeszwa Vibram Montagna zostaje obrandowana charakterystycznym żółtym logo, które widać na spodach butów wielu alpinistów. W przeciągu kilku lat „złote logo” stanie się jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków w świecie outdooru.

Podeszwy Vibram – święty Graal wspinaczy

W 1988 roku powstaje podeszwa Vibram Grip, która jest najbardziej rozpoznawalną podeszwą wśród miłośników wspinaczki. Niebywałe tarcie i precyzja, z jaką można było pokonywać kolejne metry ściany były spełnieniem marzeń wszystkich wspinaczy. W kolejnych dekadach portfolio podeszew dedykowanym wspinaczom poszerza się i dominuje rynek pozostawiając konkurencję w tyle.

Vibram Five Fingers

Przeskakjuemy niemalże o dwie dekady, bo aż do roku 2005. W tymże roku światło dzienne ujrzały minialistyczne buty Vibram Five Fingers, będące kolejną innowacją marki. Five Fingersy, które pierwotnie miały służyć żeglarzom znalazły swoje zastosowanie między innymi w bieganiu i jodze. Najbardziej popularne stały się jednak wśród biegaczy i przyczyniły się do popularyzacji biegania naturalnego. Od samego początku rodzina pięciopalczastych butów rozrastała się skutecznie poszerzając grono swoich odbiorców.

five fingers vibram
Innowacyjne buty Vibram Five Fingers. (fot. Vibram)

Buty trekkingowe i wspinaczkowe – rodzaje Vibramu

Chcę jednak przedstawić teraz produkty najbliższe aktywnościom, którym tak chętnie się oddajemy. Pragnę zaznaczyć, że nie będę skupiał się na kształtach bieżników, ponieważ jest ich zbyt wiele, żeby opisać każdy z nich. Większość producentów butów trekkingowych i butów turystycznych, takich jak chociażby Salewa, tworzy wzory podeszew we współpracy z marką Vibram. Oczywiście wszystkie wzory różnią się od siebie i sprawdzają się w innych sytuacjach, ale wszystkie mają wspólny mianownik – mieszankę, z której są wykonane.

XS Grip

Absolutny klasyk i obiekt pożądania większości wspinaczy. Vibram XS Grip jest spadkobiercą dziedzictwa podeszwy Vibram Grip. XS Grip jest jedną z najbardziej uniwersalnych podeszew wspinaczkowych, która gwarantuje bardzo dobre tarcie i wytrzymałość na ścieranie. To, co czyni tę podeszwę wyjątkową, to precyzyjna praca w niskich i wysokich temperaturach. Mieszanka ta świetnie sprawdzi się tam, gdzie potrzeba uniwersalnego narzędzia, na którym polegać będzie mógł nawet najbardziej wytrawny wspinacz.

XS Grip 2

XS Grip 2 to podeszwa, którą wykorzystują choćby buty wspinaczkowe La Sportiva Cobra i Miura VS. Mieszanka, która została wykorzystana przy produkcji podeszwy XS Grip 2 gwarantuje najwyższe parametry tarciowe. Jest to mieszanka, która zyskała zaufanie światowej, boulderowej czołówki. Dzięki Vibram XS Grip 2 żaden crux (np. na Znikającym Punkcie VI.3+/4) nie zrzuci cię z patentowanej drogi.

XS Edge

Vibram XS Edge odznacza się wyśmienitymi parametrami tarciowymi i wytrzymałością. Najważniejszą jego cechą jest jednak dużo lepsza praca na małych stopniach i krawądkach. Wszystko dzięki zastosowaniu mieszanki gum o większej gęstości. Takie rozwiązanie pozwoliło stworzyć podeszwę, która przy zachowaniu wybitnych wręcz właściwości tarciowych nie traci swojego kształtu. Czujne wyciągi, po których musisz poruszać się jak kot nie powinny stanowić problemu dla Vibram XS Edge.

Megagrip

Podeszwa Vibram Megagrip to rozwiązanie, które najczęściej stosowane jest przez projektantów, gdy tworzą buty biegowe i buty podejściowe. Ten rodzaj podeszwy daje pokaz swoich możliwości w najcięższych warunkach, tam, gdzie inne podeszwy wymiękają. Jest to rodzaj podeszwy, któremu niestraszne jest śliskie podłoże. Prócz ponadprzeciętnej przyczepności Megagrip oferuje odporność na ścieranie stanowiąc konkurencję dla innych, równie miękkich mieszanek.

XS Trek

Podeszwa Vibram XS Trek jest odpowiedzią na potrzeby wszelkiej maści turystów i alpinistów. Specjalna mieszanka zaopatrza buty turystyczne w solidny kontakt z podłożem. Wprawdzie mieszanka XS Trek to kompromis pomiędzy trwałością, a przyczepnością. Użytkownik butów turystycznych wyposażonych w tę podeszwę może być pewien, że nieprzewidywalny górski teren nie stanowi dla niej żadnego wyzwania. Podeszwa XS Trek jest niesamowicie wszechstronna i występuje w wielu wariantach. Niezależnie od tego, czy szukasz butów podejściowych, czy też butów trekkingowych, podeszwa XS Trek spełni twoje wysokie oczekiwania.

Mont

Mierząc się z najbardziej wymagającymi, najwyższymi szczytami musisz korzystać z pewnych rozwiązań. Tutaj do akcji wkracza Vibram Mont, twoje panaceum na zmarzniętą, skutą lodem skałę. Ten wariant podeszwy Vibram odznacza się wyśmienitą przyczepnością w ekstremalnych warunkach, będąc przy tym równie wytrzymałym i relatywnie lekkim. Mieszanka użyta do produkcji podeszew z serii Mont nie utwardza się w niskich temperaturach, dzięki minimalizuje ryzyko poślizgnięcia się w kluczowych momentach wspinaczki. Technologię Vibram Mont spotkasz w większości modeli butów wysokogórskich.

buty aku podeszwa vibram
Podeszwy Vibram znajdziesz na spodzie butów wspinaczkowych, trekkingowych i wysokogórskich modeli. (fot. AKU)

Vibram – czy warto?

Myślę, że jest to najwłaściwszy wybór. Oczywiście musisz sobie zadać pytanie, gdzie swojego obuwia będziesz używać w pierwszej kolejności. Obuwie trekkingowe z odpowiednio dobraną podeszwą Vibram będzie ci służyć przez kilka intensywnych sezonów. W tym czasie zagwarantuje przyczepność w zróżnicowanych warunkach, dając wsparcie nawet na mokrej skale (tutaj najlepiej sprawdzi się Vibram Megagrip). Z własnego doświadczenia wiem, że Vibram sprawdza się wszędzie tam, gdzie inne podeszwy nie mają żadnych szans. Vibram jest marką, która stale kładzie nacisk na rozwój i innowacje, stąd pewność, że zawsze będziesz mieć do czynienia z najbardziej zaawansowanym technicznie produktem.

Jak możesz łatwo zauważyć podeszwy Vibram cechują się przede wszystkim wysoką przyczepnością i wytrzymałością na ścieranie. Osobiście nie wyobrażam sobie obuwia turystycznego z inną podeszwą niż ta ze złotym logo. Vibram miałem okazję sprawdzić podczas wyjazdów wspinaczkowych, biegach górskich i hikingach. W czasie trwania moich przygód nigdy mnie nie zawiódł i sprawiał, że kolejne kroki stawiałem z pewnością. Vibram jest po prostu synonimem podeszwy uniwersalnej, wytrzymałej i funkcjonalnej, dlatego własnie taką podeszwę powinny mieć – według mnie – buty trekkingowe. Niezależnie od tego, jaką formą turystyki górskiej lub wspinaczki się zajmujesz, buty z podeszwą Vibram powinny być częścią twojego ekwipunku. Do zobaczenia na szlaku!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: