Fire-Maple – jaki typ kuchenki wybrać
Branża

Fire-Maple – jaki typ kuchenki wybrać

Anna Śliwa / 17 maja 2023

Kompletujesz sprzęt na trekking, rowerową lub kajakową wyprawę, dłuższy wyjazd wspinaczkowy, a może po prostu na biwak? Jeśli tak, to jednym z nieodzownych punktów wyposażenia będzie palnik lub kuchenka turystyczna, która pozwoli na przygotowanie jedzenia w terenie. Poznaj ofertę kuchenek marki Fire Maple obejmującą różnorodne palniki oraz zestawy do gotowania w każdych warunkach.

Fire Maple – jakość w rozsądnej cenie

Fire maple to jeden z najważniejszych producentów sprzętu kempingowego i biwakowego z Azji. Pracuje zarówno nad własnymi rozwiązaniami, jak również jest podwykonawcą dla marek z Europy czy Stanów Zjednoczonych. W ofercie marki najważniejsze miejsce zajmują palniki, kuchenki, zestawy do gotowania oraz garnki i naczynia turystyczne.

Dewiza marki „Go to the Wild” pokazuje, w jakim kierunku podążają konstruktorzy. Fire Maple to łatwe gotowanie na łonie natury, w każdych warunkach i o każdej porze roku. Jeśli długie trekkingi, podróże w najdalsze rejony świata, wyprawy do lasu, na spływy czy wspinaczkę są tym, co Cię napędza, na pewno szukasz sposobów na to, by je ułatwić. I tu właśnie super sprawdza się Fire Maple. Gotowanie w terenie ma być proste i wydajne. Ognisko daje świetny klimat podczas biwaku, ale gotowanie na nim to często droga przez mękę. Po co się męczyć, skoro inżynierowie Fire Maple tworzą systemy i konstrukcje pozwalające ugotować wodę na herbatę już w niecałe dwie minuty?

Z Fire-Maple gotowanie jest łatwe, gdziekolwiek poniesie Cię przygoda (fot. Fire Maple)

Fire-Maple wciąż doskonali swoje systemy gotowania tak, by miały jak najlepsze parametry. Opracowuje także rozwiązania, które sprawdzają się w najcięższych warunkach zimowych oraz wysokogórskich. Należą do nich system Mars Radiant Stove – kuchenka radiacyjna stworzona z myślą o wyprawach wysokogórskich oraz system Polaris, w którym można regulować ciśnienie gazu. Pozwala to na osiągnięcie lepszej efektywności w warunkach zimowych.

Tym, co wyróżnia Fire-Maple jest bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Na palniki, czy kuchenki tej marki, mogą sobie pozwolić także turyści o mniej zasobnych portfelach

Kliknij i poznaj wszystkie produkty –> Fire-Maple.

Jak wybrać kuchenkę Fire-Maple?

Pokażę Ci jakie kuchenki Fire-Maple będą najlepsze do konkretnych aktywności. Ułożyłam je od tych najbardziej skomplikowanych i zaawansowanych, do najprostszych, minimalistycznych modeli. Pamiętaj, że prosty nie oznacza „zły”. Oznacza tyle, że zapewne będzie lekki i bardzo łatwy w obsłudze, a w wielu przypadkach całkowicie wystarczający do Twoich potrzeb.

Czym kierować się w wyborze kuchenki lub palnika? Przede wszystkim tym, w jakich warunkach będziesz go używać. Czy potrzebujesz sprzętu do okazjonalnego gotowania na biwakach i krótkich wypadach w góry czy, może na wielodniowy trekking lub w podróż w najdalsze rejony świata. Musisz zastanowić się czy będziesz mieć dostęp do paliwa oraz czy będziesz korzystać z liofilizatów, czy też nastawiasz się na gotowanie w pełnym tego słowa znaczeniu z zabranych surowców i półproduktów.

Przejrzyj teraz ze mną ofertę Fire-Maple.

Mars Radiant Stove System – kuchenka do zadań specjalnych

Mars Radiant Stove System to najbardziej zaawansowany model w ofercie Fire-Maple. Gazowa kuchenka radiacyjna, w której płomień zamknięty jest wewnątrz palnika, zapewnia dzięki wymiennikowi ciepła efektywne i bardzo szybkie gotowanie wody. Używając go z garnkiem wyposażonym w radiator, pół litra wody można zagotować już w 1 min i 40 s. Ważna zaletą kuchenki jest opracowany przez Fire Maple system regulacji ciśnienia. Dzięki temu doskonale sprawdza się w niskich temperaturach oraz na dużych wysokościach.

Mars Radiant to kuchenka opracowana specjalnie na wyprawy alpinistyczne na dużych wysokościach, na warunki zimowe oraz takie, gdzie można spodziewać się bardzo silnego wiatru. To, że płomień zamknięty jest wewnątrz palnika sprawia, że kuchenka jest odporna na działanie wiatru. Płomień nie może zostać zgaszony mocniejszym podmuchem.

Wadą tego rozwiązania jest zakaz używania go z garnkami stalowymi.

System Polaris – kuchenki i palniki z regulacją ciśnienia

Jeśli masz zamiar gotować w terenie, musisz wiedzieć, że efektywność kuchenek i palników spada w niskich temperaturach oraz na dużych wysokościach. Jest to związane z niższym ciśnieniem, jakie ma gaz. Płomień jest wówczas słabszy, a gotowanie trwa dłużej. Ale konstruktorzy Fire-Maple znaleźli na to radę. To system regulacji ciśnienia Polaris, dzięki któremu moc płomienia utrzymywana jest na stałym poziomie, nawet wtedy, gdy ciśnienie w kartuszu spada.

Polaris Pressuer Regulator Cooking System to konstrukcja oparta o bestsellerowy model Star X, ale z posiadający regulację ciśnienia (fot. Fire Maple)

System Polaris obejmuje trzy modele kuchenek – system do gotowania z radiatorem i garnkiem Polaris Pressuer Regulator Cooking System (bardzo podobny do systemów FM Star X), palnik z wężykiem Polaris Pressuer Regulator Remote Gas Stove oraz palnik nakręcany na kartusz Polaris Pressuer- Regulator Gas Stove.

Kuchenka wielopaliwowa – uniwersalny sprzęt do gotowania w każdym miejscu na świecie

FireMaple ma w swojej ofercie także kuchenkę wielopaliwową Lava Multi-Fuel Backpacking Stove, która działa z kartuszem gazowym, ale także na benzynę i naftę. Jest to system, który powinieneś rozważyć jeśli planujesz podróż w rejony, gdzie zaopatrzenie w gaz może być utrudnione. Nawet w najdalszych rejonach świata da się zwykle dostać benzynę, choć może ona być niskiej jakości. Paliwa płynne lepiej sprawdzają się także na zimnie oraz na większych wysokościach zapewniając wyższą efektywność gotowania. Kuchenka Lava o mocy 3000 W gotuje jeden litr wody w 3 min 15 s.

Kupując kuchenkę wielopaliwową musisz wiedzieć, że jej użytkowanie jest nieco bardziej skomplikowane od zwykłego palnika. Korzystając z benzyny musisz wytworzyć odpowiednie ciśnienie za pomocą pompki, co początkowo może wydawać się skomplikowane. Korzystania z tego typu kuchenki trzeba się zwyczajnie nauczyć, ale później staje się bardziej intuicyjne. Musisz też pamiętać, że wymaga ona czyszczenia, zwłaszcza gdy jest używana z niższej jakości benzyną lub naftą.

Seria X – bestsellerowe systemy do gotowania Fire-Maple

Teraz czas na bestseller czyli serię Star X (FMS-X). To prawdziwa gwiazda, a właściwie trzy gwiazdy X1, X2 i X3 w ofercie marki. System składa się z kuchenki z osłoniętym od wiatru płomieniem oraz garnka z radiatorem. Dzięki specjalnej nakładce kuchenkę można używać też ze zwykłymi garnkami czy patelniami turystycznymi.

Kuchenki serii X mają moc 2200 W i są w stanie zagotować 0,5 l wody w około 1 min i 40 s. Wersje X1 i X2 mają pojemność 1 l, zaś X3 0,8 l. Zestaw jest bardzo pakowny, jego elementy oraz kartusz gazowy 230 ml mieszczą się wewnątrz garnka. Jeżeli planujesz gotowanie podczas trekkingu jedynie wody na herbatę oraz do zalewania liofilizatów i innych dań gotowych, to kuchenki serii X nadadzą się do tego wyśmienicie. Nic dziwnego, że znajdują się wśród najlepiej sprzedających się produktów Fire Maple.

Blade 2 Titanium Backpaking Stove – kuchenka turystyczna gazowa z wężykiem

Blade 2 Titanium Backpacking to bardzo lekki palnik gazowy, który możesz stabilnie rozstawić na podłożu. Ma moc 2800 W i daje możliwość zagotowania 0,5 l wody w niecałe 3 i pół minuty. Dzięki składanej konstrukcji jest bardzo pakowny i zawsze znajdzie się dla niego miejsce w plecaku.

Kuchenka turystyczna z wężykiem jest bardzo stabilna i pozwala na manewrowanie kartuszem.

Pierwszą z zalet kuchenki z wężykiem jest jej duża stabilność ponieważ stoi bezpośrednio na podłożu (oczywiście musisz wybrać płaskie, równe miejsce). Druga z zalet, którą docenisz w niskich temperaturach to wspomniany już wężyk. Dzięki temu, gdy jest chłodniej, możesz ogrzewać kartusz w dłoniach, poprawiając jego wydajność, a jeśli gaz zbyt wolno trafia do palnika także odwrócić kartusz do góry dnem.

Mały palnik turystyczny – poznaj modele Fire Maple

Na koniec zostawiłam najprostsze i najmniejsze z palników znajdujących się w ofercie Fire-Maple. To kuchenki nakręcane na kartusze, które odznaczają się niską wagą oraz niewielkimi rozmiarami. Są to modele takie jak Hornet II Titanium i jego poprzednik FMS-300T, FMS-116T Titanium oraz Buzz Portable Backpacking, który za pomocą adaptera FM Z1 może być też używany z dużymi butlami kempingowymi. Niektóre po złożeniu mieszczą się w dłoni i możesz je wsunąć nawet do kieszeni. To doskonałe rozwiązanie dla minimalistów i osób ceniących styl fast and light. Jednocześnie ze względu na dużą moc kuchenki te są bardzo wydajne i gotują 0,5 l w około 1 min 40 s. Ich zaletą jest też prosta, intuicyjna obsługa. Są jednak nieco mniej stabilne od kuchenek z wężykiem i łatwiej strącić z nich garnek.

Małe palniki są bardzo wszechstronne i sprawdzą się zarówno na biwaku i trekkingu, jak i na kempingu, gdzie gotujesz z użyciem naczyń turystycznych. Nie bez powodu to właśnie tego typu modele należą do najpopularniejszych wśród miłośników outdooru.


Wybór kuchenki turystycznej może w pierwszej chwili sprawić nieco problemów. Jednak jeśli dokładnie przeanalizujesz do czego będziesz jej używać, będzie znacznie prościej wybrać odpowiedni model. Z produktami Fire Maple masz pełną paletę możliwości, które nie wydrenują Twojej kieszeni.

Zobacz wszystkie –> kuchenki Fire-Maple.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.