Spotkania z górami

W cieniu Everestu

157178880002 października 2019

TEMAT:

W cieniu Everestu

PRELEGENT:

Magda Lassota

MIEJSCE:

Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Politechnika Wrocławska, budynek A1, sala 329

DATA:

23.10.2019 (środa), godz. 19:00

 

O prelekcji:

Na pierwsze w tym sezonie Spotkania z Górami zapraszamy nie we wtorek, ale w środę. Zaczynamy z wysokiego C, bo zaczynamy samym Everestem i życiem pod największą z gór! Naszym gościem będzie Magda Lassota, która opowie o codzienności pod Everestem, nie zachowując dla siebie żadnej z tajemnic.

Magda na tle Everest Base Camp (fot. M. Lassota)

 

Pod największą z gór Magda spędziła niedawno prawie dwa miesiące. Nie przybyła do base campu, by wejść na szczyt jak inni. I choć nie interesowały ją ani wierzchołek, ani kolejne obozy, to doświadczyła czym jest choroba wysokościowa, stanęła oko w oko z grozą icefall’u i przekonała się, że na tej wysokości nic nie jest łatwe. Pod górę przybyła po to, żeby problemy Everestu i jego magię zobaczyć na własne oczy i zrealizować fotoreportaż “W Cieniu Everestu”.

Godziny rozmów, ale i godziny milczenia. Radość i smutek. Strach, odwaga, miłość, śmierć. Everest ma wiele obliczy, bo każdy przyjeżdża pod niego z własną historią i pragnieniami. Magda udaje się do bazy, by obserwować i słuchać opowieści. Jedzie również po to, by przekonać się sama, jak to jest ze wszystkimi eversetowskimi skandalami, zbliżyć się do prawdy o faktach i mitach, które napędzane są everestowską gorączką.

Widok na Everest (fot. M. Lassota)

 

Na październikowych spotkaniach z górami Magda opowie o Mount Everest z wielu perspektyw. Jej opowieść wzbogacać będą świetne zdjęcia i wystawa fotografii. Jeśli lubisz oglądać piękne zdjęcia i słuchać opowieści, które powodują wypieki na twarzy, to nie może cię zabraknąć na tych Spotkaniach z Górami.

Jakie tajemnice kryje życie w cieniu Everestu? Na spotkaniu zajrzymy do EBC – czyli Everest Base Camp – żeby sprawdzić kim są ludzie, którzy wybierają się na everestowską wyprawę i ci, dla których jest to miejsce pracy. Jak wygląda życie przewodników i tragarzy w sezonie i poza nim? Magda opowie o życiu porterów, którzy potrafią nieść na barkach nawet sto kilogramów bagaży i zaopatrzena dla turystów i himalaistów. Ludzie ci maszerują zgięci w pół, ze wzrokiem wbitym w grunt pod stopami. Czy jest w ich pracy chwila na radość i czy w ich oczach czasem odbija się obraz ośnieżonych Himalajów… Będzie to także okazja, by sprawdzić czy base camp to miejsce wśród pięknych szczytów, czy jednak najwyżej położone wysypisko śmieci na ziemi.

Ludzie to pod Everestem jeden z ważniejszych tematów. Z wyprawy Magda przywiozła bogatą kolekcję portretów (for. M. Lassota)

 

Magda Lassota

zawodowo jest tłumaczem, choć od pewnego czasu głównie poświęca czas na podróże, fotografowanie i pisanie reportaży. Największą miłością darzy Tatry, ale to Himalaje stały się dla niej tematem, inspiracją i problemem do poznania. Pierwszy himalajski fotoreportaż – „To nie jest kraj dla słabych ludzi” – zrealizowała w 2018 r. Wiosną 2019 wybrała się w kolejną podróż-reportaż realizując projekt “W Cieniu Everestu”. Teraz planuje wyprawę do Pakistanu. Publikowała w National Geographic Polska i czasopiśmie Górski Magazyn Sportowy Góry.

Sponsorzy

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.