Winter Himalayan Challenge
Spotkania z górami

Winter Himalayan Challenge

152634240015 maja 2018

Krzysztof Wielicki

TEMAT:

Winter Himalayan Chellenge

PRELEGENT:

Krzysztof Wielicki

MIEJSCE:

Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Budynek A1 PWR, sala Aula, Wrocław

DATA:

15.05.2018 19:00

Gościem majowych Spotkań z Górami będzie Krzysztof Wielicki, który o himalaizmie zimowym wie – jeśli nie wszystko, to bardzo dużo. Sam trzykrotnie stawał zimą na najwyższych szczytach – Mount Evereście, Kanczendzondze i Lhotse. Był kierownikiem zimowych wypraw w Himalaje i Karakorum. Dwukrotnie dowodził akcją górską na K2, był także liderem wyprawy na Nanga Parbat i Broad Peak. Niespełna dwa miesiące temu wrócił z Karakorum, spod – wciąż niezdobytego zimą – K2.

UWAGA! Ze względów bezpieczeństwa do auli możemy wpuścić ograniczoną liczbę osób. Przygotowanych zostanie ok. 500 miejsc. Osoby wchodzące będą liczone i gdy aula się wypełni, nie będziemy wpuszczać kolejnych.

O prelekcji:

Trzydzieści osiem lat temu ludzie po raz pierwszy w historii stanęli zimą na szczycie ośmiotysięcznika. Byli to dwaj Polacy – Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy, a na ich sukces pracowało kilkudziesięciu członków wyprawy kierowanej przez legendarnego Andrzeja Zawadę. Udało się wówczas zdobyć najwyższy szczyt świata – Mount Everest. Po tym sukcesie było już jasne, że można zdobyć zimą wszystkie ośmiotysięczniki. Wtedy też narodził się himalaizm zimowy, w którym prym wiedli polscy himalaiści. Wówczas to przylgnął do nich przydomek lodowych wojowników. Od tamtego czasu zmieniło się wiele – nie ma już Lidera (taki przydomek miał Andrzej Zawada), nie ma wielu zdobywców himalaiskich kolosów, a cztery ośmiotysięczniki zdobyli zimą nie-Polacy. Nie zmieniła się jednak potęga natury i piekielnie trudne warunki, jakie trzeba znieść, by próbować z nią walczyć. Przez te wszystkie lata zdobywcom opierał się jeden szczyt zwany górą gór – K2.

Krzysztof Wielicki podczas prelekcji podzieli się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami zdobywanymi podczas zimowych wypraw. Bez wątpienia można mu pozazdrościć talentu gawędziarskiego. O swoich przygodach opowiada malowniczo i z dużym poczuciem humoru. Trudne warunki życia wyprawowego odmalowuje z detalami, ubarwiając je bądź to anegdotami, bądź własnym komentarzem. Na pewno powie coś więcej o tegorocznej wyprawie, która obfitowała w dramatyczne wydarzenia: akcję ratunkową na Nanga Parbat, lawiny spadające z K2, odłączenie się Denisa Urubko.

Podczas prelekcji będzie można zakupić biografię Krzysztofa Wielickiego „Mój wybór” w promocyjnej cenie, chusty wielofunkcyjne z wyprawy na K2, a także zapoznać się z nowościami marki Berghaus.

Krzysztof Wielicki:

Krzysztof Wielicki to jeden z najbardziej utytułowanych himalaistów na świecie. Jako piąty człowiek w historii himalaizmu skompletował Koronę Himalajów i Karakorum. Czternaście najwyższych gór świata zdobył w stylu, który do dziś inspiruje wielu himalaistów i o który pokusić mogą się jedynie najlepsi. Kilka pierwszych wejść zimowych, solowe zdobycia najwyższych szczytów, czy błyskawiczne wręcz rajdy po kolejny szczyt do korony, były specjalnością Wielickiego. Pierwszy swój ośmiotysięcznik zdobył zimą. W roku 1980 wraz z Leszkiem Cichym stanął na szczycie Mount Everest obalając tezę Edmunda Hillarego, który twierdził, że zimą powyżej 7000 m n.p.m. nie da się przeżyć. Wielicki i Cichy udowadniają, że himalaizm zimowy jest możliwy. Otwierają w ten sposób nowy problem w dziejach alpinizmu uprawianego w najwyższych górach świata. Wyżej wejść się nie da, ale każdy z ośmiotysięczników zimą stanowi wyzwanie dla następnych pokoleń himalaistów. Kolejny z listy najwyższych szczytów na ziemi Wielicki zdobywa w stylu, który zaskakuje świat. Wejście na szczyt Broad Peak i powrót do bazy zajmuje mu jedynie 21,5 godziny i jest to pierwsze na świecie wejście na ośmiotysięcznik i powrót, który trwa poniżej jednej doby. Tym razem Wielicki łamie granicę szybkości w himalaizmie i po raz pierwszy w swoim życiu wchodzi na ośmiotysięcznik solo. Kolejne szczyty powyżej 8000 m n.p.m. kompletuje również w rewelacyjnym stylu. Na Manaslu (1984) wchodzi nową drogą. Kanczendzongę i Lhotse zdobywa znów jako pierwszy człowiek zimą. Na pierwszy z tych szczytów wchodzi wraz z Jerzym Kukuczką, drugi zdobywa samotnie i to w gorsecie ortopedycznym, który nosi po odniesionym urazie. Wielicki staje się specjalistą od solowych wejść w Himalajach. W kolejnych latach, w pojedynkę, zdobędzie jeszcze: Dhaulagiri, Sziszapangmę (nową drogą), Gasherbrum II i potężny masyw wyniosłej Nangi Parbat. Za swoje osiągnięcia był wielokrotnie nagradzany prestiżowymi w alpinistycznym środowisku nagrodami. Wielicki wielokrotnie pełnił funkcję kierownika wypraw w Himalaje. Na przełomie lat 2002/2003 kierował zimową ekspedycją Polska Wyprawa Zimowa Netia K2, która nie zdobyła szczytu. Zimą 2006/2007 przewodził wyprawie na Nanga Parbat, podczas której również nie udało się dokonać zimowego wejścia. W 2013 r. był kierownikiem zimowego ataku na Broad Peak, który zakończył się pierwszym zimowym wejściem. Ostatniej zimy (2017/2018) kierował Narodową Zimową Wyprawą na K2, podczas której co prawda nie udało zdobyć się drugiego szczytu ziemi, ale na Nanga Parbat przeprowadzono brawurową akcję ratunkową i uratowano francuską himalaistkę Elisabeth Revol.

Sponsorzy

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.