1% podatku na góry - blog Skalnik
1% podatku na góry
1 procent na organizacje górskie
Porady

1% podatku na góry

Angela Semczuk / 20 lutego 2019

Pierwsze miesiące nowego roku to czas snucia planów, organizacji nowych projektów i realizacji postanowień noworocznych. To także czas bardziej przyziemnych obowiązków – jak rozliczenia podatkowe roczne.

Jako podatnicy co roku mamy możliwość przekazania 1% podatku na tak zwane Organizacje Pożytku Publicznego.

Co to oznacza w praktyce?

Składając zeznanie roczne, czyli dokument PIT, do urzędu skarbowego, możemy zdecydować o tym, gdzie trafi 1% naszego podatku. Podatek od dochodu to pieniądze, które każdy podatnik musi oddać na rzecz Skarbu Państwa, jednak zamiast przekazać je w całości, możemy 1% z tej kwoty przekazać wybranej organizacji. Nas to nic nie kosztuje, nie wyciągamy żadnej kwoty z przysłowiowej „kieszeni”, a możemy wspomóc stowarzyszenia czy fundacje, które są bliskie naszemu sercu.

1% to niewiele, ale razem wszystkie te kwoty składają się na duże sumy

Jak przekazać 1% podatku?

Jest to bardzo proste – nic nie musimy osobiście przekazywać. Wszystkim zajmą się za nas urzędnicy, wystarczy tylko w odpowiedniej rubryce wpisać nr KRS danej organizacji oraz w drugiej kwotę do przekazania – nie może ona jedynie przekroczyć 1% podatku należnego. W deklaracji możemy również wskazać konkretny cel organizacji, który chcemy wesprzeć. Jest to ważne, gdy chcemy skierować środki od nas na pomoc konkretnej osobie, nad którą fundacja sprawuje opiekę.

Czym jest Organizacja Pożytku Publicznego?

Są to fundacje i stowarzyszenia, które działają non profit – nie pobierają zysków z prowadzenia określonej działalności, a fundusze przekazują na realizację celów opisanych w swoim statucie. Taka działalność musi otrzymać oficjalny status Organizacji Pożytku Publicznego i zostać wpisana na ich listę, wtedy możemy przekazać jej część naszego podatku.

Jeśli myślisz, że 1% to niewiele i nie warto się tym interesować, to może przemówią do Ciebie liczby, które są niemałe. Średnia stawka 1% waha się między 40 a 60 zł, jeśli pomnoży się to przez kilkadziesiąt tysięcy wpłat – wychodzi całkiem niezła sumka. Co roku na OPP w sumie przekazuje się miliony złotych. W roku 2018 była to kwota: 760 milionów! Wiele organizacji przyznaje, że dochody z 1% są ich głównym środkiem utrzymania. W obliczu tych faktów, uważamy, że warto wpisać wybrany KRS do rubryki.

Ponieważ lista Organizacji z roku na rok rośnie i przejrzenie jej w całości może zająć sporo czasu, to w tym artykule zebraliśmy dla górskich miłośników organizacje związane z górami i aktywnościami okołogórskimi. Przedstawiamy je poniżej.

Ogólnopolskie OPP

Fundacja Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR

Tej fundacji chyba nikomu nie trzeba bliżej przedstawiać. Ratownicy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pilnują bezpieczeństwa na Tatrzańskich szlakach i idą z pomocą każdemu, kto w Tatrach tę pomoc wezwie. Fundacja środki finansowe przeznacza na zakup specjalistycznego sprzętu i ekwipunku ratowniczego, szkolenia ratowników, ochronę tatrzańskiego środowiska i wspieranie inicjatyw, które przyczynią się do bezpieczeństwa w Tatrach. O swoich wydatkach oficjalnie informują na stronie internetowej fundacji TOPR.

 

Fundacja GOPR

Podobnie jak ratownicy tatrzańscy, tak i GOPR-owcy dbają o nasze bezpieczeństwo we wszystkich pozostałych rejonach górskich w Polsce. Fundacja GOPR obejmuje swoją działalnością wszystkie grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce. Środki przekazywane są na rozwój ratownictwa i zaopatrzenie ratowników w sprzęt i ekwipunek oraz naprawy, modernizacje sprzętu i badania naukowe, które mają na celu podnosić skuteczność działalności GOPR-u. Wpłacając 1% możemy wyszczególnić, na którą konkretnie grupę chcemy łożyć.

Fundację GOPR możesz wspierać na różne sposoby. 1% to jedno. Ideę wspierania ratowników GOPR można propagować ustawiając sobie w stopce maila atrakcyjną grafikę lub dodając nakładkę na na zdjęcie profilowe na Facebooku.

 

Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki

Fundacja im. Jerzego Kukuczki działa już od prawie 30 lat. Jej główne cele to wspieranie wypraw górskich i ludzi, którzy w tych górach działają. Fundacja wspiera inicjatywy poprawiające bezpieczeństwo w górach i promocję oraz utrwalanie wiedzy o polskich dokonaniach górskich. Prowadzi zbiórki na rzecz osób poszkodowanych w górach. Pod opieką fundacji są także rodziny osób, które w górach zapłaciły najwyższą cenę m.in. wdowa po Piotrze Morawskim – Olga Morawska z dziećmi.

Poszkodowanym w górach pomożesz z Fundacją Kukuczki

Fundacja Wspierania Ratownictwa Górskiego, Sportu oraz Działalności Charytatywnej RADAN

Fundacja zajmuje się wsparciem wszystkich grup ratowników GOPR, a prócz tego dodatkowo sponsoruje różne sportowe zajęcia i imprezy dla dzieci i młodzieży. Jako swój cel założyła umożliwienie młodym sportowcom rozwój i otwarcie ścieżki do kariery na arenie międzynarodowej. Powstała z inicjatywy ratownika i wiceprezesa z grupy GOPR w Beskidach.

Możesz przekazać 1% podatku wpisując cel szczegółowy GOPR, bądź przekazać kwotę na konkretną grupę wpisując: GOPR Karokonosze, GOPR Krynica, GOPR Podhale, GOPR Bieszczady, GOPR Jura, Grupa Wałbrzysko-Kłodzka lub Grupa Beskidzka

 

Fundacja Czarodziejska Góra

Fundacji przyświeca hasło: „Wierzymy, że Każdy może zdobyć swój Everest”. Wspiera ona osoby wykluczone społecznie ze względu na stan zdrowia, ograniczenia intelektualne czy uzależnienia. Swoimi działaniami pragnie pomóc dzieciom, młodzieży i dorosłym, a w ramach tej pomocy organizuje obozy rehabilitacyjno-wspinaczkowe, wyjazdy górskie, wspólne zdobywanie szczytów i edukacyjne programy międzynarodowe.

Fundacja Wspinka

Fundacja, która dba o czystość i bezpieczeństwo w polskich skałach. Odświeża stare drogi wspinaczkowe i tworzy nowe. Za cel postawiła sobie również rozwój infrastruktury na skałkowych terenach wspinaczkowych. Co roku organizuje sprzątanie Doliny Będkowskiej i Kobylańskiej. Prowadzi portale internetowe o wspinaczkowej tematyce oraz tworzy bezpłatne e-przewodniki, organizuje szkolenia. Fundusze przeznacza na dalszy rozwój swojej działalności.

Nazwa: FUNDACJA WSPIERANIA ROZWOJU WSPINACZKI „WSPINKA
KRS: 0000331588

Fundacja im. Anny Pasek

Główny nurt fundacji to dbanie o realizację górskich i naukowych pasji wśród młodych ludzi, by realizowali je jak najdłużej. Fundacja stawia przy tym na rozwój i edukację w sferach przyrodniczych – nauka oraz ochrona, a także w obszarze nauk geograficznych. Podejmuje działania promujące fotografię podróżniczą i bezpieczeństwo w górach.

Nazwa: FUNDACJA IM.ANNY PASEK
KRS: 000299655

Rozwój i edukacja – wspierasz?

 

Lokalne OPP

Przy wyborze Organizacji, dla której przekażesz część swojego podatku, możesz również pokierować się lokalnym patriotyzmem i rozejrzeć, czy w Twojej miejscowości lub jej okolicy jest taka, której działania chcesz wesprzeć. Dla przykładu podajemy kilka lokalnych klubów i stowarzyszeń.

Klub Wspinaczkowy Kotłownia – Lublin

Klub wywodzi się z Lublina. Propaguje różnego rodzaju sporty i aktywności wspinaczkowe. Środki przeznacza na budowę ściany, zajęcia dla dzieci i młodzieży, zawody i organizację wyjazdów wspinaczkowych.

Nazwa: KLUB WSPINACZKOWY KOTŁOWNIA
KRS: 000364857

Klub Wysokogórski Kraków

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych Klubów Wysokogórskich w Polsce. Klub prowadzi własne sekcje wspinaczkowe, turystyczne i narciarskie. Finanse przeznacza na szkolenia, wyprawy i działania podnoszące bezpieczeństwo w działaniach górskich.

Nazwa: KLUB WYSOKOGÓRSKI KRAKÓW
KRS: 000022732

Rzeszowski Klub Wysokogórski

Klub działa w Rzeszowie i integruje tamtejsze środowisko górskie. Dba o rozwój działalności górskiej klubowiczów i bezpieczeństwo w uprawianiu sportów górskich.

Nazwa: RZESZOWSKI KLUB WYSOKOGÓRSKI
KRS: 0000249274

Alpinistyczny Klub Eksploracyjny – Sopot

Klub wspiera dzieci i młodzież, organizując formy aktywnego wypoczynku i propagując turystykę. Prowadzi działalność eksploracyjną i alpinistyczną. Celem klubu jest także rozpowszechnianie aktywności fizycznej i kultury sportu.

Nazwa: ALPINISTYCZNY KLUB EKSPLORACYJNY
KRS: 0000237623

Klub Skialpinistyczny „KANDAHAR” – Chorzów

To pierwszy w Polsce klub zrzeszający narciarzy. Obecnie jest to największa taka organizacja w Polsce. Klub powstał z inicjatywy narciarzy ze śląskich środowisk górskich, m. in. klubów wysokogórskich. Rozrastając się zaczął zrzeszać również osoby spoza regionu śląskiego. Chętnie przyjmuje osoby pragnące rozwijać się skialpinistycznie zarówno amatorsko, jak i zawodowo. Klubowicze spełniają się także w innych sportach górskich, biegowych czy rowerowych.

Nazwa: SKIALPINISTYCZNY „KANDAHAR”
KRS: 000135686

Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy

Klub, podobnie jak inne tego typu organizacje, ułatwia swoim członkom prowadzenie wszelkiej aktywności górskiej, wspinaczkowej i jaskiniowej oraz dostęp do szkoleń. Organizuje wyjazdy i zawody, współpracuje z PZA.

Nazwa: WAŁBRZYSKI KLUB GÓRSKI I JASKINIOWY
KRS: 0000259887

Speleoclub Wrocław

Wrocławski klub dla miłośników eksploracji jaskiniowej. Organizuje kursy, szkolenia, wyjazdy klubowe, parki linowe dla dzieci. Fundusze pokrywają koszty organizacyjne powyższych, a także realizację projektów prospołecznych np. zajęcia tematyczne dla dzieci szkolnych i współpracę w zakresie badań naukowych w Tatrach.

Nazwa: SPELEOCLUB WROCŁAW
KRS: 000075494

Uniwersytecki Klub Alpinistyczny – Warszawa

Lokalny klub warszawski. Organizuje obozy, spotkania, wyjazdy i zawody. Za fundusze wspiera juniorów i wymienia asekurację na obitych drogach w skałach. Klub wydaje na terenie całego kraju swój biuletyn.

Nazwa: UNIWERSYTECKI KLUB ALPINISTYCZNY
KRS: 000108308

Klub Wysokogórski w Bielsku-Białej

Tak jak pozostałe kluby zrzesza miłośników aktywności górskich, dba o ich rozwój. Nie obojętna jest mu ochrona środowiska naturalnego i krajobrazu gór. Środki z 1% przeznacza na sprzęt, w który zaopatrywana jest klubowa wypożyczalnia.

Nazwa: KLUB WYSOKOGÓRSKI W BIELSKU-BIAŁEJ
KRS: 0000158810

Powyższa lista jest tylko wybranym przez nas zbiorem Organizacji Pożytku Publicznego, oczywiście możesz znaleźć inne działalności, których założenia bardziej ci się podobają. Naszym celem było ułatwienie dotarcia do tych, które wspierają działania w środowisku górskim i przekazanie krótkiej informacji na ich temat, bo to, że warto wpisać jakikolwiek KRS, to już przecież wiesz.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: