Jakie spodnie softshellowe wybrać?
Porady

Jakie spodnie softshellowe wybrać?

Redakcja skalnik.pl / 21 lutego 2022

Powinny zapewniać swobodę ruchów i być odporne na ostre skały oraz gałęzie. Muszą stanowić nieprzejednaną barierę dla silnych podmuchów wiatru, a jednocześnie sprawnie odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Spodnie trekkingowe nie mają łatwo. Na szczęście spodnie softshell odpowiedzą na prawie każde wyzwanie czekające w górach.

Spodnie turystyczne – idealny kandydat poszukiwany

Każdy turysta ma nieco inną wizję swoich wymarzonych spodni outdoorowych. Są jednak pewne cechy, które są ważne dla wszystkich wędrowców. Spodnie trekkingowe powinny być:

  • wytrzymałe – góry to nie prosty chodnik ani komfortowe biuro. Tutaj na spodnie czają się liczne ostre zarośla i kamienie.
  • elastyczne – czy to w skałach, czy to na otwartym terenie spodnie outdoorowe powinny zapewniać ci pełną swobodę ruchów.
  • szybkoschnące – jednym z gorszych uczuć w górach jest wielogodzinna wędrówka w mokrych, ciężkich spodniach lepiących się do nóg. Spodnie trekkingowe powinny więc wysychać tak szybko, jak to tylko możliwe.
Spodnie trekkingowe Arc'teryx
Spodnie outdoorowe muszą stawić czoła licznym wyzwaniom (fot. Arc’teryx)

Na rynku jest oczywiście dostępnych wiele rodzajów outdoorowych spodni, jednak według mnie powyższe warunki najlepiej spełniają spodnie softshellowe.

Softshell – co to za materiał?

„Softshell co to znaczy?” – to pytanie zadaje sobie wielu turystów, którzy dopiero zaczynają orientować się w szerokiej gamie outdoorowych rozwiązań i materiałów. Przeglądając oferty różnych firm, co rusz natrafiają na określenia typu: kurtka softshell, spodnie softshell, softshell damski i męski. Co się kryje pod tą nazwą?

Mówiąc najkrócej, softshell to materiał, który zapewnia:

  • oddychalność,
  • ochronę przed wiatrem,
  • pełną swobodę ruchów.

Kliknij tutaj i przeczytaj więcej o tym, czym jest softshell materiał.

Z softshellowego materiału powstają kurtki, spodnie, rękawiczki i wiele innych rodzajów ubrań. Tego typu odzież najlepiej sprawdza się w trakcie bardziej dynamicznych działań, kiedy zależy ci przede wszystkim na oddychalności. Softshell męski i damski sprawnie odprowadza wilgoć na zewnątrz, dzięki czemu twoja skóra pozostaje przyjemnie sucha.

Spodnie czy kurtka softshell są również przyjemne w dotyku. Podczas gdy odzież z membraną jest sztywna, to softshelle męskie i damskie zaskoczą cię swoją gładkością i miękkością.

Spodnie Rab
Spodnie górskie muszą zapewniać ci swobodę ruchów (fot. Rab)

W przeciwieństwie do hardshelli kurtka softshellowa czy spodnie z tego materiału nie chronią przed deszczem. Producenci softshelli wychodzą bowiem z założenia, że w górach zdecydowanie częściej twoimi przeciwnikami są wiatr i nadmierne pocenie się niż ulewa. Aby jednak softshell był choć trochę odporny na wilgoć, pokrywa się go często hydrofobową warstwą DWR. Dzięki niej cząsteczki wody są odpychane od tkaniny, zamiast w nią wsiąkać. Oczywiście, warstwa DWR nie pomoże ci w razie silnej zlewy, ale z małym opadem czy śniegiem sobie poradzi.

Jak wybrać spodnie softshell?

Spodnie softshellowe to bardzo różnorodna kategoria. Poszczególne modele różnią się grubością materiału, sposobem zapinania, rozmieszczeniem kieszeni i wieloma innymi detalami. Skąd wiedzieć, na jakie spodnie softshell się zdecydować?

Wybierając spodnie softshell damskie czy męskie, odpowiedz sobie najpierw na dwa pytania:

  • Czy potrzebne są ci spodnie softshellowe na lato czy chłodniejsze dni?
  • Jaki rodzaj aktywności planujesz uprawiać w tych spodniach?

Znając odpowiedzi na te pytania, będzie ci o wiele łatwiej dobrać konkretny model spodni.

Spodnie softshellowe Milo
Spodnie softshellowe dobierz do planowanej aktywności (fot. Milo)

Jakie spodnie softshell na lato?

Szukając spodni na lato, zwróć uwagę na modele wykonane z lżejszej wersji materiału softshell. W ciepłe dni priorytetem będzie bowiem jak najlepsza oddychalność, a nie ochrona przed wiatrem.

Ciekawą opcją na lato są spodnie softshell z odpinanymi nogawkami. Przymierzając tego typu spodnie 2w1, zwróć jednak uwagę, czy dodatkowy zamek nie uwiera cię ani nie przeszkadza, kiedy podnosisz wysoko nogę.

Które spodnie softshell na lato wybrać? Poniżej znajdziesz kilka propozycji modeli na ciepłe dni:

  • spodnie softshell Arc’teryx Lefroy SE – wykonane z materiału Aequora AirPerm zapewniają pełną oddychalność i komfort. Dzięki płaskim szwom nie musisz się obawiać obtarć ani podrażnień.
  • spodnie softshellowe Rab Ascendor Light – ten model sprawdzi się w trakcie wspinaczki oraz na ambitnych wycieczkach po szlakach. Klin w kroku oraz profilowany krój zapewniają pełną swobodę ruchów.
  • spodnie softshell Mountain Equipment Comici – miłośnicy letniej wspinaczki lub trekkingu pokochają ten model. Lekki i silny materiał EXOLITE chroni przed wiatrem i zapewnia oddychalność, a zintegrowany pasek świetnie współpracuje z uprzężą.

Pod tym linkiem znajdziesz spodnie softshell męskie dostępne u nas.

Jakie spodnie softshell na zimę?

W zimowe oraz chłodne jesienne dni znaczenia nabiera ochrona przed niską temperaturą i wiatrem. Nie można jednak zapominać o oddychalności. W trakcie ruchu ciało szybko się rozgrzewa. Jeśli masz na sobie zbyt grube warstwy, grozi ci przegrzanie. Dlatego dobrze oddychające spodnie softshell na zimę to świetne rozwiązanie.

Na rynku znajdziesz spodnie softshell z materiału o różnej grubości. Jeśli jednak obawiasz się, że nawet w grubszym modelu będzie ci za chłodno, załóż dodatkowo pod spodnie bieliznę termoaktywną. Właśnie tak ubieram się, jeżdżąc w zimowe Sudety czy Beskidy. Łącząc moje ukochane spodnie softshellowe Milo Vino z legginsami wiem, że nie będzie mi zimno, a jednocześnie nie obawiam się przegrzania.

Spodnie softshell Milo
Spodnie softshellowe sprawdzą się również zimą. Aby było ci cieplej, ubierz pod nie bieliznę termoaktywną (fot. Milo)

Zimą dobrze sprawdzi się również inny model polskiej marki: spodnie softshell Milo Brenta. Te uniwersalne spodnie wykonane z materiału Extendo 4-way stretch nadadzą się na trekking, wspinaczkę, a także skitury. Wzmocnienia po wewnętrznej stronie chronią odzież przed zębami raków, a możliwość rozpięcia nogawek do połowy wysokości uda ułatwia zakładanie butów skiturowych.

Bardzo surowym warunkom dzielnie stawią czoła spodnie softshell Salewa Lagorai. Intensywne działania w górach, narciarstwo, wspinaczka – niezależnie od tego, co robisz, te spodnie zapewnią ci optymalną ochronę. Bardzo wytrzymały materiał Durastretch stanowi barierę dla nawet mroźnego wiatru. Silikonowe wykończenia nogawek i warstwa DWR zapewniają lepszą ochronę przed wilgocią. Z kolei rozpinane otwory na udach umożliwiają zwiększenie wentylacji, kiedy jest to potrzebne.

Kliknij tutaj i znajdź spodnie softshell damskie dla siebie.

Spodnie softshell pod lupą

Zastanawiając się, jakie spodnie softshell wybrać, nie zapominaj też o detalach. Drobne udogodnienia w spodniach powinny być dopasowane do planowanej aktywności.

Kiedy wybierasz spodnie softshell męskie lub damskie, znaczenie mogą mieć dla ciebie:

  • Liczba i umiejscowienie kieszeni – umożliwiają one trzymanie różnych ważnych drobiazgów pod ręką, ale pamiętaj, że każda kieszeń zwiększa wagę spodni. Jeśli szukasz spodni do wspinaczki, zwróć również uwagę, czy kieszenie nie będą kolidować z uprzężą.
  • Profilowane kolana i klin w kroku – te detale sprawią, że spodnie softshell zapewnią jeszcze większą swobodę ruchów. Niech nic cię nie ogranicza!
  • Wzmocnienia nogawek – ostre zęby raków czy krawędzie nart nie będą straszne, jeśli nogawki spodni będą odpowiednio wzmocnione.
  • Regulowany obwód nogawek – pozwoli dopasować spodnie do wąskich butów wspinaczkowych. Taką możliwość posiadają choćby spodnie softshell Salewa Puez Orval.
  • Niezawodne zamki – najlepiej, by spodnie softshell damskie czy męskie były wyposażone w zamki YKK.

Elastyczność, ochrona przed wiatrem, oddychalność – zalety spodni softshellowych można by długo wymieniać. Tak naprawdę najważniejsze jest jednak to, że spodnie softshell męskie i damskie zapewniają ci komfort. W tych spodniach po prostu wygodnie się idzie. Ruszaj więc po swoje spodnie i czerp pełną radość z wędrówki.

Katarzyna Hałupka

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.