1,5% podatku na GOPR
Branża

1,5% podatku na GOPR

Anna Śliwa / 19 stycznia 2023

Ratownicy GOPR są zawsze tam, gdzie w górach dzieje się coś złego. Pomagają turystom, a czasem także mieszkańcom gór. Świetnie wyszkoleni, gotowi do działania o każdej porze dnia i nocy. Udzielają pomocy nieodpłatnie, ale to nie znaczy, że ich działalność nie wymaga nakładów. Wprost przeciwnie. Żeby GOPR mógł działać i skutecznie nieść pomoc musi cały czas doskonalić zarówno sprzęt, jak i wiedzę oraz umiejętności ratowników. Sama dotacja państwowa nie wystarczy na tak szeroko zakrojoną działalność. Dlatego co roku Fundacja GOPR, która jest organizacją pożytku publicznego (OPP), przypomina o możliwości przekazania 1,5% podatku dochodowego na jej cele statutowe, które wspierają zadania realizowane przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Czym jest 1,5% podatku i jak go przekazać

W Polsce funkcjonuje mnóstwo fundacji i stowarzyszeń prowadzących działalność pożytku publicznego. Jednak nie wszystkie z nich mogą używać nazwy organizacja pożytku publicznego. Aby  stać się taką organizacją trzeba nie tylko działać w tym obszarze, ale także wykazać pełną przejrzystość, poddawać się regularnym kontrolom oraz działać zgodnie ze stosowną ustawą. W zamian za to posiada się przywileje takie jak zwolnienie z podatków, opłat skarbowych i sądowych, prawo do bezpłatnego informowania w mediach o swojej działalności oraz prawo do zbierania 1,5% podatku dochodowego na swoją działalność.

Jeśli płacisz podatki i wypełniasz formularz PIT, na pewno wiesz, że na jego końcu znajduje się dział pozwalający przekazać 1,5% (do 2023 r. był to 1%) Twojego podatku na wskazaną przez Ciebie organizację pożytku publicznego. Ciebie nie kosztuje to nic. Pieniądze pochodzą z tego, co i tak musisz oddać państwu w ramach płaconego podatku. Niczego nie dopłacasz! Warunek jest tylko jeden – musisz wypełnić to pole i wskazać nr KRS organizacji. Bez tego, pieniądze trafiają do skarbu państwa.

Możesz pomyśleć, że przecież taka kwota jest niewielka. Co komu po Twoich kilkudziesięciu złotych. Ale w Polsce podatek dochodowy płaci ponad 27 milionów osób. Przemnóż to przez swój 1,5%. I ta kwota robi już naprawdę duże wrażenie.

GOPR- z czego się utrzymuje

Obecność ratowników GOPR w Beskidach, Sudetach i na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej jest widoczna cały czas. Spotykasz ich w schroniskach, na stokach narciarskich, widzisz stacje i dyżurki w miejscowościach turystycznych a czasem może nawet obserwujesz ich podczas akcji. Ale czy zastanawiasz się jak to wszystko działa? Skąd pochodzą pieniądze na tak szeroką działalność?

Bez wsparcia sponsorów, partnerów oraz Fundacji GOPR, ratownictwo górskie w Polsce nie mogłoby działać tak prężnie. Współpracujemy z GOPR, wspieramy ratowników sprzętem i zachęcamy do przekazania 1,5% w rozliczeniu podatkowym.

Część przekazuje państwo w ramach dotacji. Pokrywa ona jednak tylko 40% potrzeb GOPR. Pozostałe 60% to środki przekazywane przez sponsorów i partnerów oraz przez Fundację GOPR. Gdyby nie one, ratownicy byliby słabiej wyszkoleni, a także posiadali gorszej jakości sprzęt. Nie mogliby też prowadzić licznych działań o charakterze prewencyjnym czy edukacyjnym.

Czym jest Fundacja GOPR

Fundacja GOPR została powołana w 2016 r. w celu wspierania działań statutowych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do jej głównych zadań zaliczają się:

  • wspieranie badań i rozwoju technologicznego przyczyniającego się do podniesienia jakości i skuteczności działań GOPR
  • budowanie świadomości społecznej i rozwój edukacji dotyczącej bezpieczeństwa w górach i na stokach narciarskich
  • wspieranie działań prewencyjnych na stokach narciarskich
  • wspieranie rozwoju ratownictwa górskiego
  • wspieranie działalności szkoleniowej ratowników
  • promowanie ochrony środowiska górskiego
  • pomoc stypendialna dla ratowników GOPR
Fundacja GOPR wspiera rozwój ratownictwa górskiego.
gopr współpraca skalnik.pl
Ratownicy niosą pomoc w każdym terenie i każdych warunkach pogodowych. (fot. Maciej Moskwa)

Dzięki wsparciu Fundacji ratownicy otrzymują sprzęt potrzebny podczas akcji ratunkowych, mogą uczestniczyć w specjalistycznych szkoleniach podnoszących ich umiejętności oraz umożliwiających poznawanie nowoczesnych metod ratowniczych. Fundacja wspiera też działalność Akademii GOPR prowadzącej szkolenia dla turystów z zakresu pierwszej pomocy, wspinaczki, nawigacji w terenie i wielu innych umiejętności potrzebnych do bezpiecznego poruszania się w górach. Przekazuje także fundusze na badania związane z bezpieczeństwem w górach oraz podnoszące jakość pracy ratowników. Dzięki Fundacji wsparcie uzyskują też ratownicy i ich rodziny, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji życiowej lub materialnej, w tym także dzieci zmarłych lub zaginionych ratowników GOPR.

Zobacz, dlaczego Twój 1,5% podatku jest tak ważny.

Już na podstawie tych najbardziej podstawowych informacji  możesz wyrobić sobie zdanie jak szeroką działalność prowadzi Fundacja GOPR. Bez jej wsparcia ciężko sobie wyobrazić wiele projektów realizowanych przez GOPR oraz skuteczne niesienie pomocy z wykorzystaniem nowoczesnego wsparcia technologicznego.

Odwiedź stronę Fundacji GOPR – kliknij tutaj.

gopr skalnik.pl
GOPR – zawsze gotowy iść na ratunek! (fot. Maciej Moskwa)

Jeśli chodzisz po górach doskonale wiesz jak ważna jest działalność GOPR. Świadomość, że żadne wezwanie pomocy nie pozostanie bez reakcji ma duże znaczenie. Ratownicy wspierają nas na szlakach i stokach, a my poprzez Fundację GOPR możemy wesprzeć ich. Wystarczy, że przy wypełnianiu PIT wpiszesz  w polu przekazania 1,5% podatku na OPP nazwę Fundacji GOPR oraz podasz jej nr KRS 0000607021. Pamiętaj, liczy się każda złotówka.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.