Wełniane, syntetyczne, długie, krótkie, grube, cienkie – na outdoorowym rynku znajdziesz najróżniejsze skarpety w góry. Dlaczego więc dla tak wielu turystów wyborem numer jeden są skarpety z „mądrej wełny”, czyli skarpety Smartwool?
Skarpety merino Smartwool są jednymi z najpopularniejszych wśród górskich turystów. Ja także bardzo lubię w nich wędrować. Oto 5 powodów, dla których wybieram właśnie skarpety Smartwool wykonane z wełny merynosów.
Najważniejszą zaletą skarpetek Smartwool jest dla mnie ich termoaktywność. Co to oznacza? Skarpety z wełny merino świetnie izolują od zimna. Jednocześnie jednak chronią stopy przed przegrzaniem. Owce rasy merynos, dzięki którym możemy cieszyć się niezwykłą wełną merino, muszą sobie bowiem radzić zarówno w temperaturach sięgających prawie 40 stopni Celsjusza, jak i przy -20. Chroniąca je wełna wyewoluowała więc tak, by chronić owce w każdych warunkach.
Skarpety termoaktywne Smartwool nadają się zatem na różne pory roku oraz aktywności, również te intensywne, w trakcie których nietrudno o spocenie.
A skoro już mowa o poceniu. Skarpetki merino cechują się również bardzo dobrą oddychalnością. Błyskawicznie wchłaniają i odprowadzają powstającą na skórze wilgoć na zewnątrz, zapewniając miłą, suchą i ciepłą warstwę powietrza wokół stopy.
Przy okazji warto wspomnieć, że wełna merino dobrze radzi sobie również z tą wilgocią, która pochodzi z zewnątrz. Nawet jeśli skarpety wełniane nieco zamokną na deszczu, nadal będą cię grzały. A na dodatek szybko wyschną.
Skarpety wełniane? Przecież one na pewno będą mnie drapały. Tak myślałam przed pierwszym wypróbowaniem skarpetek z merino. Na szczęście w tym przypadku zapewnienia producenta o niezwykłej delikatności materiału nie okazały się jedynie marketingowym koloryzowaniem.
Wełna merynos nie drapie, nie gryzie ani nie podrażnia skóry. Jest miękka w dotyku i świetnie sprawdza się jako warstwa przylegająca bezpośrednio do ciała.
Warto podkreślić, że skarpety z wełny merino, mimo swojej delikatności dla skóry, są również wytrzymałe. Włókna nie przecierają się ani nie zmieniają kształtu nawet w przypadku intensywnego użytkowania. Moje skarpetki Smartwool służą mi już od kilku górskich sezonów i nadal jestem z nich bardzo zadowolona.
Jeżeli zależy ci na szczególnej wytrzymałości ubrań, wybierz skarpety Smartwool ze specjalistycznej serii PhD. Zastosowano w nich technologię Indestructawool polegającą na tkaniu włókien tak, aby potrafiły przetrwać nawet najtrudniejsze warunki.
Inną technologią zwiększającą wytrzymałość skarpet jest Wool on Wool, czyli dodatkowe wzmocnienie miejsc najbardziej narażonych na przetarcia (np. pod piętą). Według Smartwool pozwala to wydłużyć żywotność skarpet nawet o 30%. Taka dodatkowa warstwa poprawia również amortyzację i zmniejsza ryzyko odcisków.
Nikt nie lubi nosić na szlaku dużo rzeczy. Jednocześnie jednak możliwość prania w trakcie wędrówki jest zazwyczaj mocno ograniczona. Na szczęście skarpetki merino są gotowe i na to wyzwanie.
Wełna merino ma bowiem właściwości bakteriostatyczne. Co to oznacza? Skarpety merino w dużym stopniu powstrzymują rozwój bakterii i grzybów, a to właśnie one odpowiadają za powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Mówiąc krótko, skarpety z wełny merino nie śmierdzą nawet przy rzadkim praniu na szlaku.
Oczywiście, aby skarpetki długo ci służyły, należy je regularnie prać. Ale jeśli akurat przez pewien czas w trakcie wędrówki nie będzie to możliwe, nie odstraszysz napotkanych ludzi samym swoim zapachem.
Na długich szlakach dodatkową zaletą skarpet jest niska waga wełny merino. Jeżeli liczysz każdy gram, skarpetki Smartwool są stworzone dla ciebie.
Nawet najlepsze buty trekkingowe nie zapewnią komfortu na szlaku bez odpowiednich skarpet. Do tanga trzeba w końcu dwojga. Na szczęście, skarpety wełniane Smartwool tworzą z trekami wyśmienity duet gwarantujący wygodę nawet na długim szlaku.
Co sprawia, że skarpety merino są aż tak komfortowe?
W okolicach palców skarpetki są łączone przy pomocy płaskich szwów (technologia Virtually Seamless). Zmniejsza to ryzyko odcisków i pęcherzy, bo nie ma grubych zagięć, które mogłyby podrażniać skórę.
Skarpety Smartwool mają również elastyczny mankiet, który sprawia, że tej odzieży po prostu nie chcesz ściągać ze swoich stóp.
Stosowany przez Smartwool system 4 Degree Elite Fit pozwala świetnie dopasować skarpety merino do stopy, również takiej szerokiej czy w inny sposób niestandardowej. Skarpetki nie obracają się, nie uciskają ani nie zwijają – możesz je założyć i praktycznie zapomnieć, że masz je na stopach.
Skarpetki Smartwool są także dopasowane do płci użytkownika. Damskie wersje modeli są węższe i mają płytszą piętę. Dzięki temu trzymają się lepiej na kobiecej stopie.
Aby zapewnić sobie maksymalny komfort na szlaku, pamiętaj o wyborze odpowiedniej grubości odzieży. Skarpety z wełny merino występują zazwyczaj w kilku wariantach takich jak:
Grubość skarpety dobierz, biorąc pod uwagę nie tylko porę roku, lecz również rodzaj planowanej aktywności. Na intensywne działania zimowe (np. na skitury) nie potrzebujesz najgrubszej możliwej wersji.
Pamiętaj też, że poszczególne warianty będą się różniły nie tylko poziomem zapewnianej ciepłoty, lecz również amortyzacji.
Na koniec kwestia może mniej praktyczna, ale nadal ważna. Miło przecież, kiedy górska odzież jest nie tylko dobra, lecz również zwyczajnie się podoba.
Skarpety w góry Smartwool są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych. Możesz wybrać klasyczne modele: czarne albo szare. Jeśli jednak masz ochotę wprowadzić nieco żywych barw do swojej outdoorowej szafy, w ofercie Smartwool znajdziesz skarpetki merino w oryginalne, kolorowe wzory. Dopasuj więc odzież do swoich upodobań.
Powyższa lista z pewnością nie wymienia wszystkich zalet skarpetek merino proponowanych przez Smartwool. Jeśli również jesteś miłośnikiem lub miłośniczką merino, na pewno znajdziesz więcej powodów, by po kochać produkty marki Smartwool.
Katarzyna Hałupka