5 powodów, dla których warto mieć koc termiczny w swoim ekwipunku
Porady

5 powodów, dla których warto mieć koc termiczny w swoim ekwipunku

Anna Śliwa / 07 kwietnia 2023

Koc termiczny, folia NRC, koc ratunkowy, folia życia – wiele określeń na ten sam prosty element wyposażenia, który na pewno masz w swojej apteczce. A jeśli jeszcze się tam nie znajduje, to lepiej szybko uzupełnij skład apteczki. Wyjaśnię Ci dlaczego i w jakich sytuacjach folia NRC będzie wręcz niezbędna oraz do czego jeszcze możesz jej użyć.

Co to jest koc termiczny

Koc termiczny, nazywany popularnie folią NRC to metalizowana folia polipropylenowa. Z jednej strony pokryta jest warstwą srebrną, a z drugiej złotą. Jest cienka, lekka, nie przepuszcza wody, a po złożeniu nie zajmuje więcej miejsca niż przeciętnej wielkości smartfon. Ponieważ dość łatwo ją rozerwać podczas używania, warto mieć na wyposażeniu więcej niż 1 pakiet. Tym bardziej, że zalecane jest jej jednorazowe stosowanie ze względów higienicznych i epidemicznych.   

Skąd w naszych apteczkach i plecakach wzięły się koce termiczne? Tym razem odpowiedź „z kosmosu” jest jak najbardziej uprawniona. Za jej wprowadzeniem do użytku stoi NASA, a skrót NRC odznacza amerykański National Research Center, w którym powstał jej projekt. Naukowcy z NASA używali folii przede wszystkim jako materiału wykończeniowego w sondach kosmicznych ponieważ odbija aż do 80% promieni słonecznych. Stąd już tyko krok do zastosowań wojskowych oraz użycia jej w ratownictwie, outdoorze i codziennym życiu. Folia okazała się niezwykle funkcjonalna, a jej zdolność do obijania ciepła stała się głównym powodem umieszczenia w apteczkach pierwszej pomocy.

Jak używać folii NRC

Zaletą koca termicznego jest to, że jest on niezwykle prosty w użyciu. Wystarczy, że wyjmiesz go z opakowania, owiniesz nim osobę potrzebująca pomocy i… tyle. Koc zaczyna działać. A działanie to przejawia się przede wszystkim w odbijaniu ciepła i w efekcie spowalnianiu wychłodzenia osoby potrzebującej pomocy. Za pomocą folii NRC można zabezpieczyć ją przed wychładzaniem, chociaż, o czym koniecznie musisz pamiętać osobie w stanie hipotermii sam koc pomoże w niewielkim stopniu.

folia nrc
Folia NRC to podstawowy sprzęt, by zabezpieczyć osobę, która uległa wypadkowi w górach.

Producenci koców termicznych twierdzą, że bardzo ważne jest używanie go odpowiednią stroną, czyli w przypadku chęci ogrzania poszkodowanego zawsze srebrną stroną w kierunku ciała. Jednak ratownicy, w tym GOPRowcy na podstawie prowadzonych badań i obserwacji podkreślają, że to mit. Różnice w kumulacji ciepła, gdy koc jest zwrócony srebrną czy złotą stroną w kierunku ciała są na tyle niewielkie, że nie ma to żadnego znaczenia podczas prowadzenia działań ratunkowych. Najważniejsze jest żebyś użył folii NRC, a złoty kolor na wierzchu jest na pewno znacznie lepiej widoczny np. na śniegu i z większych odległości.  

Prawidłowe używanie koca termoizolacyjnego zakłada owinięcie nim całego poszkodowanego. Narzucenie go na ramiona czy jedynie przykrycie leżącego nie na wiele się przyda ponieważ ciepło i tak będzie „uciekało”, a brak izolacji od podłoża sprawi, że będzie się on nadal wychładzał. Pamiętaj też, że jeśli masz do czynienia z osobą w mokrym ubraniu, to przed użyciem koca należy ją przebrać w suche rzeczy lub przynajmniej zdjąć te przemoczone.

Kliknij po –> folię NRC.

Dlaczego warto mieć koc termiczny w swoim plecaku

Po tych wyjaśnieniach nie muszę Cię już chyba bardziej przekonywać, że koc w apteczce pierwszej pomocy i w plecaku to wyposażenie niezbędne. Pokażę Ci jednak kiedy możesz go użyć, zarówno w ratownictwie, jak i w sytuacjach, z którymi możesz spotkać się podczas trekkingów, biwaków czy każdej innej aktywności outdoorowej.

Poznaj 5 powodów użycia i zastosowań koca termicznego:

  • podstawowy i najważniejszy to utrzymanie komfortu termicznego poszkodowanego- zapewnisz nim zarówno ochronę przed wychłodzeniem, jak i osłonę od działania wysokiej temperatury (bardzo rzadko stosowane). Koca używa się u osób przemoczonych i przemarzniętych (pamiętaj o zmianie ubrania na suche!), po urazach, będących w szoku, ofiar wypadków.
  • stworzenie prowizorycznego schronienia przed deszczem – jeśli złapie Cię ulewa, a nie masz namiotu czy tarpa, z folii NRC, która jest nieprzemakalna możesz stworzyć prowizoryczną osłonę przed opadami. Z folii możesz też zrobić prostą pelerynę.
  • izolacja od zimnego, wilgotnego podłoża – nie masz maty, karimaty czy podkładki, a trzeba usiąść lub położyć się na zimnym, wilgotnym podłożu? Użyj koca termicznego, który ma właściwości izolacyjne.
  • osłona od wiatru – wiatr potrafi bardzo szybko wychładzać. Folia NRC nie przepuszcza podmuchów i dzięki temu zabezpieczy przed utratą ciepła. Możesz jej też użyć osłonięcia kuchenki żeby woda szybciej się gotowała na wietrze.
  • odbijanie promieni słonecznych i ciepła – jeśli podróżujesz samochodem i musisz go zostawić na słońcu możesz osłonić przednią szybę folią NRC. Dzięki temu wnętrze będzie zacienione, uzyskasz też niższą temperaturę wnętrza niż w przypadku bezpośredniego wpadania promieni słonecznych do środka

Zobacz jak bushcraftowcy budują schronienie z folii NRC


Koc termiczny to element wyposażenia, który zawsze powinieneś mieć ze sobą na szlaku, w podróży czy podczas innych aktywności outdoorowych. W razie potrzeby pomoże w zabezpieczeniu przed wychłodzeniem, ale użyjesz go też w innych sytuacjach, które mogą Cię spotkać w terenie.

Pamiętaj że koc ratunkowy to nie wszystko. W Twoim plecaku powinna znaleźć się cała apteczka. Kliknij po –> apteczki turystyczne.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.