Bądź eko – weź butelkę wielokrotnego użytku - blog Skalnik
Bądź eko – postaw na butelkę wielokrotnego użytku
Butelka wielorazowa LifeStraw
Porady

Bądź eko – postaw na butelkę wielokrotnego użytku

Redakcja skalnik.pl / 06 listopada 2020

Milion – tyle plastikowych butelek zużywa się na świecie… co minutę. Chcesz ograniczyć swój wkład w tę produkcję? Postaw na butelki wielorazowe – bezpieczne dla ciebie i przyjazne dla środowiska.

Możliwość kontaktu z nieskażoną naturą to dla wielu ludzi najważniejszy motyw wyjazdów w góry. Warto więc postarać się, by górskie wycieczki były jak najmniej szkodliwe dla przyrody. Jednym ze skutecznych sposobów na ograniczenie swojego negatywnego wpływu jest korzystanie z opakowań wielokrotnego użytku, takich jak butelki wielorazowe.

Butelki PET
Masz dość jednorazowych butelek? Postaw na bidony wielokrotnego użytku (fot. Hans, Pixabay)

Butelka wielorazowa – przyjazna dla ciebie i dla środowiska

Codziennie na świecie setki tysiące butelek PET opuszczają linię produkcyjną. Następnie nalewa się do nich wodę. Butelki wędrują do sklepu i po jednym użyciu trafiają na śmietnik. Mała część z nich zostanie poddana recyklingowi i trafi do ponownej produkcji. Reszta poleży kilkaset lat na wysypisku.

Nie chcesz, by taki los spotkał butelki, które zabierasz do pracy, na siłownię i w góry? Postaw na wielokrotny użytek. Nie chodzi jednak o wielorazowe używanie butelek PET, ponieważ tego typu opakowania po pewnym czasie zaczynają wydzielać substancje szkodliwe dla zdrowia. Na rynku są na szczęście dostępne specjalne butelki wielorazowe, dzięki którym nie będziesz się dokładać do produkcji kolejnych dziesiątek opakowań.

Butelka wielorazowa filtrująca LifeStraw
Wielorazowe butelki na wodę są przyjazna dla środowiska oraz organizmu człowieka (fot. LifeStraw)

Butelka na wodę wielokrotnego użytku pozwoli ci też łatwiej zadbać o odpowiednie nawodnienie. Nawet człowiek, który nie wykonuje żadnej specjalnej aktywności fizycznej,  potrzebuje ok. 2,5 litra płynów dziennie. Jeśli danego dnia idziesz na trening czy jedziesz w góry, twoje zapotrzebowanie na wodę będzie oczywiście znacznie większe. Tymczasem butelka wielorazowa może być zawsze pod ręką. Zabierzesz ją do pracy, włożysz do torby, kiedy czeka cię cały dzień załatwiania spraw na mieście czy zapakujesz do górskiego plecaka. Nawet kiedy przebywasz w domu, warto napełnić taką butelkę, aby łatwiej kontrolować, czy wypiło się wystarczająco wody danego dnia. Już nieznaczny ubytek płynów w organizmie zmniejsza bowiem wyraźnie wydajność, wytrzymałość i koncentrację.

Butelka wielokrotnego użytku – jaki materiał wybrać?

Z jakiego materiału powinna być wykonana eko butelka? Na rynku jest już dostępnych wiele opcji, więc każdy może wybrać taki model, jaki mu odpowiada.

Butelka wielorazowa LifeStraw
Butelka wielokrotnego użytku przyda się także na treningu (fot. LifeStraw)

Butelki wielorazowe z metalu

Tradycyjne butelki wielorazowego użytku są wykonane z metalu: ze stali nierdzewnej lub aluminium. Podstawowymi zaletami tego typu butelek są ich trwałość i szczelność. Wadą natomiast dość duży ciężar oraz fakt, że nie widzisz, ile dokładnie wody zostało jeszcze w butelce.

Jeśli zdecydujesz się na model z aluminium, zwróć uwagę, czy butelka na wodę wielokrotnego użytku została pokryta od wewnątrz tworzywem sztucznym. Napój nie powinien mieć bowiem bezpośredniego kontaktu z aluminium, ponieważ może być ono szkodliwe dla twojego organizmu. Jeśli butelka wielorazowa ma wewnętrzną powłokę, uważaj, by nie uszkodzić jej w trakcie mycia.

Butelka turystyczna z tworzyw sztucznych

Jeśli metalowa butelka wielokrotnego użytku jest dla ciebie za ciężka, zwróć uwagę na takie wykonane z tworzyw sztucznych. Najpopularniejsze wśród nich są zdecydowanie butelki wielorazowego użytku zrobione z tritanu.

Butelka wielorazowa z tritanu jest przede wszystkim bardzo lekka, a jednocześnie odporna na wysokie i niskie temperatury. Możesz więc bez obaw wlać do niej także zagrzaną wodę. Tego typu butelka turystyczna jest też zazwyczaj przezroczysta, więc widzisz, czy musisz już myśleć o uzupełnieniu zapasów wody czy masz jeszcze czas. Wielu producentów umieszcza zresztą na butelce praktyczną podziałkę.

Butelka do wody wielokrotnego użytku z tritanu jest także odporna na wgniecenia, a po powrocie z gór można ją umyć w zmywarce.

Wiele butelek z tritanu ma w swojej ofercie marka Nalgene. Jednym z najpopularniejszych modeli jest eko butelka On The Fly. Z łatwością otworzysz ją i zamkniesz jedną ręką, a zakrętka umożliwia łatwe przytroczenie bidonu do plecaka czy uprzęży. Butelka eko będzie więc przez cały czas dosłownie pod ręką.

Butelka Nalgene z podziałką
Butelki Nalgene posiadają też zwykle praktyczną podziałkę (fot. Nalgene)

Składana butelka do wody wielokrotnego użytku

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest także składana wielorazowa butelka na wodę. Po napełnieniu korzystasz z niej jak z normalnego bidonu. Kiedy jednak butelka eko jest już pusta, możesz ją złożyć tak, by przybrała kształt niewielkiego dysku. Dzięki temu butelkę schowasz nawet do kieszeni spodni i nie będziesz już musieć walczyć z problemem pustych opakowań zajmujących prawie całe miejsce w plecaku.

W produkcji butelek składanych specjalizuje się marka HydraPak, która korzysta z wytrzymałego i elastycznego materiału TPU. Każda eko butelka na wodę od tego producenta ma gwarancję No-Leak. Co to oznacza? Firma gwarantuje, że bidon nie zacznie przeciekać, o ile tylko butelka wielorazowa będzie używana zgodnie z przeznaczeniem.

Eko butelka z filtrem – dla jeszcze większej wolności

Butelka na wodę wielokrotnego użytku jest zazwyczaj kompatybilna z filtrami. Możesz jednak pójść o krok dalej i wybrać butelkę z już zintegrowanym filtrem, która w czasie rzeczywistym uzdatnia płyn do spożycia. Taka butelka z filtrem redukuje zanieczyszczenia oraz eliminuje bakterie i drobnoustroje na poziomie nawet 99,99%.

Filtr do butelki LifeStraw
Butelka z filtrem może być przydatna także w mieście (fot. LifeStraw)

Butelka wielokrotnego użytku z filtrem jest dostępna w ofercie takich marek jak LifeStraw (np. butelka turystyczna Go 2-Stage) czy Water to Go.

Ciekawym modelem jest także eko butelka na wodę Befree marki Katadyn. Posiada ona filtr oczyszczający wodę w czasie rzeczywistym z mikroorganizmów. Pustą butelkę można natomiast złożyć, aby nie zajmowała niepotrzebnie miejsca.

Wybierając butelkę filtrującą, zwróć uwagę na żywotność filtra, czyli na to, ile litrów wody oczyścisz przy jego pomocy przed koniecznością wymiany. Wspomniana powyżej butelka wielorazowa Befree ma filtr, który oczyści 1000 litrów wody.

Woda – skąd ją czerpać?

Butelka turystyczna z filtrem pozwala jeszcze bardziej uniezależnić się od cywilizacji. Mając taki bidon, wodę możesz nalewać bezpośrednio z mijanych strumyków. Oczywiście, nawet jeśli posiadasz butelkę filtrującą, lepiej czerpać wodę z wyżej położonych miejsc.

Ruszając na szlak, dobrze jest wcześniej przyjrzeć się mapie, aby wiedzieć, gdzie są szanse na bezpieczne napełnienie butelki. Dzięki temu zorientujesz się też, ile mniej więcej wody musisz zabrać ze sobą, aby nie narazić się na odwodnienie, a jednocześnie nie nosić zbędnych ciężarów.

Butelka z filtrem LifeStraw
Mając butelkę z filtrem, możesz czerpać wodę w różnych miejscach (fot. LifeStraw)

Eko butelka z filtrem sprawdzi się też oczywiście w schronisku. Nie musisz wtedy kupować kolejnej plastikowej butelki, bo wystarczy ci woda z kranu.

Z tego tekstu dowiesz się więcej o butelkach filtrujących.

 

Na bieganie i na siłownię, w góry i do pracy, na ściankę i na wypad w skały – butelka do wody wielokrotnego użytku przyda ci się w wielu różnych sytuacjach. Taki bidon pozwoli ci zadbać nie tylko o środowisko, lecz także o twoje zdrowie i nawodnienie. Zamiast więc przynosić ze sklepu kolejne sterty jednorazowych butelek, zainwestuj raz w butelkę, która zostanie twoim wiernym przyjacielem na długie lata.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: