Kurtka przeciwwiatrowa – jak wybrać?
Kurtka przeciwwiatrowa do biegania
Porady

Kurtka przeciwwiatrowa – jak wybrać?

Redakcja skalnik.pl / 23 grudnia 2020

Osoby zaczynające górską przygodę zazwyczaj najbardziej obawiają się deszczu. Bardziej zaprawieni turyści wiedzą jednak, że niejednokrotnie to wiatr jest groźniejszym przeciwnikiem. Dlatego też każdemu miłośnikowi gór przyda się kurtka przeciwwiatrowa. Jak ją wybrać?

Outdoorowy rynek przypomina często przeciąganie liny między uniwersalnym rozwiązaniami a odzieżą dedykowaną na konkretne sytuacje. Hardshell, czyli kurtka z membraną, to kurtka przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa, która niejednokrotnie zapewni odpowiednią ochronę. Ulewa, mżawka, chłodny i wilgotny dzień – w takich przypadkach hardshell zabezpieczy cię przed przemoknięciem i zimnem.

Jeśli jednak zastanowisz się dokładnie nad swoimi górskimi wyprawami, to stwierdzisz zapewne, że deszczowe dni należały do rzadkości. Często natomiast, nawet w ciepłe dni, trzeba było walczyć z silnym wiatrem na grani. W taki ciepły i suchy, ale wietrzny dzień, hardshell będzie zazwyczaj zbyt pancerną ochroną. Nawet najlepsza membrana ogranicza bowiem oddychalność. Dlatego też na outdoorowym rynku znajdziesz specjalne kurtki przeciwwiatrowe, które chronią przed silnymi podmuchami wiatru, nie ograniczając jednocześnie tak mocno odprowadzania potu na zewnątrz.

Kurtka GORE-TEX w góry
W górach nawet w słoneczny dzień może wiać silny wiatr (fot. GORE-TEX)

Jakie kurtki przeciwwiatrowe możesz wybrać?

Kurtki wiatroszczelne to dość szeroka kategoria odzieży, dzięki czemu każdy może dobrać rozwiązanie do swoich potrzeb. Co oferują outdoorowe marki?

Wiatrówka na ciepłe i zimne dni

Najprostszym rozwiązaniem chroniącym przed wiatrem jest wiatrówka. Taka kurtka niczego nie udaje: osłania przed wiatrem i tyle. Nie zapewnia natomiast izolacji przed chłodem. Paradoksalnie dzięki temu taka kurtka przeciwwiatrowa jest uniwersalnym rozwiązaniem na różne pory roku. W ciepłe, ale wietrzne dni, wiatrówkę narzucisz na samą koszulkę z krótkim rękawem. W zimniejsze dni pod kurtkę założysz natomiast warstwy lepiej chroniące przed zimnem, czyli np. bieliznę termiczną i polar. Bardzo lekka wiatrówka sprawdzi się też dobrze jako kurtka przeciwwiatrowa na rower.

Wiatrówka Marmot Trail Wind
Lekką i oddychającą wiatrówkę bez problemu zabierzesz na każdy wyjazd (fot. Marmot)

Wiatrówka zapewnia bardzo dobrą oddychalność, więc nie musisz się obawiać uczucia zimnego kompresu, kiedy po szybkim podejściu staniesz na wietrznej grani. Tego typu kurtka przeciwwiatrowa damska lub męska nie zajmuje też wiele miejsca w plecaku i bardzo szybko schnie.

Wybierając wiatrówkę dla siebie, zwróć uwagę, czy materiał, z którego wykonano dany model, zapewnia odpowiednią wytrzymałość.

Elastyczny softshell chroniący przed wiatrem i chłodem

Softshell powstał w kontrze do tradycyjnych kurtek z membraną, czyli hardshelli. Klasyczny softshell zapewnia więc bardzo dobrą oddychalność, swobodę ruchów oraz ochronę przed wiatrem, ale nie osłania przed deszczem. Co prawda softshelle są pokryte hydrofobową powłoką DWR, ale ona zapewni wystarczającą ochronę jedynie w razie krótkiego opadu.

Zazwyczaj softshell składa się z dwóch warstw: miękkiego fleecu chroniącego przed chłodem oraz gęsto tkanej warstwy zewnętrznej. To właśnie ona nie pozwala zimnym podmuchom wiatru przeniknąć przez odzież do twojego ciała.

Dzięki wewnętrznej warstwie fleecu softshell sprawdzi się jako kurtka przeciwwiatrowa także w chłodniejsze dni. Jeśli potrzebna jest ci kurtka przeciwwiatrowa na rower na jesienne dni, odzież na trekkingi w porach przejściowych czy też warstwa na skitoury, softshell może być właśnie tym, czego szukasz.

Pakownym i bardzo lekkim softshellem chroniącym przed wiatrem jest np. Rab Borealis. Jeśli jednak szukasz softshella na chłodniejsze jesienne dni lub wręcz zimowe wypady, wybierz model z grubszym materiałem, a najlepiej te podszyte materiałem fleece.

Softshell z membraną – wiatroszczelność na 100%

Jeśli potrzebna jest ci kurtka przeciwwiatrowa damska lub męska, która będzie całkiem wiatroszczelna, zwróć uwagę na softshelle z membraną. Jak one działają?

Tego typu softshelle posiadają membranę pomiędzy elastyczną warstwą zewnętrzną a wewnętrznym materiałem. Głównym zadaniem tej membrany nie jest jednak ochrona przed deszczem (jak w przypadku hardshelli), a osłona przed wiatrem. Dzięki temu softshell z membraną może być prawie całkowicie nieprzewiewny.

Takie kurtki wiatroszczelne stawią czoła nawet bardzo silnym wiatrom na grani. Musisz jednak pamiętać, że softshell z membraną będzie nieco cięższy i mniej oddychający od klasycznego softshella.

Mimo że membrana w softshellach nie chroni tak dobrze przed wodą jak ta, która jest używana w hardshellach, to softshell z membraną da ci pewną ochronę przed opadami. Tego typu model może być więc używany jako kurtka przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa.

Wybierając model dla siebie, sprawdź, jaką dokładnie membranę posiada kurtka przeciwwiatrowa. W dalszej części artykułu przedstawiam najważniejsze membrany wiatroszczelne.

Softshell Marmot Rom
Softshell z membraną zapewni całkowitą nieprzewiewność (fot. Marmot)

Ultralekkie wiatrówki dla biegaczy

Biegacze zazwyczaj unikają kurtek. Jeśli jednak już muszą ją założyć, to w razie bardzo silnego wiatru postawią zazwyczaj na ultralekkie wiatrówki stworzone specjalnie z myślą o nich.

Taka kurtka przeciwwiatrowa nie chroni oczywiście przed deszczem. Jest za to lekka i można ja zwinąć w bardzo mały pakunek, który zmieści się nawet w kieszeni.

Tego typu kurtki przeciwwiatrowe sprawdzą się dobrze na treningach czy też zawodach biegowych w górach, kiedy liczysz każdy gram, ale jednak obawiasz się przewiania na grani.

Jak powinna być zbudowana kurtka wiatroszczelna?

Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie ostatecznie postawisz, zwróć uwagę na kilka detali w budowie, dzięki którym kurtka przeciwwiatrowa damska lub męska jeszcze lepiej osłoni cię przed zimnymi podmuchami:

  • Przedłużony tył – ochroni przed przewianiem twoje plecy.
  • Ściągacze u dołu kurtki – zabezpieczą przed podwiewaniem odzieży.
  • Sposób uszycia rękawów – powinny być wykonane tak, by przy podnoszeniu rąk do góry kurtka nie podnosiła się razem z nimi.
  • Kaptur – sprawdź, czy swobodnie zmieścisz pod niego kask oraz czy można go wygodnie wyregulować ściągaczami.
Kurtka przeciwwiatrowa na rower
Na rower także przyda się kurtka chroniąca przed przewianiem (fot. Dynafit)

Jaką membranę może posiadać kurtka przeciwwiatrowa?

Najbardziej znaną membraną wiatroodporną jest GORE Windstopper wyprodukowana przez Gore & Associates. Dzięki strukturze miliardów mikrootworów zapewnia ona bardzo dobrą oddychalność, chroniąc jednocześnie przed wiatrem.

Kurtki przeciwwiatrowe z taką membraną zapewnią ci przez dłuższy czas ochronę przed wodą, ale pamiętaj, że nie są one wodoodporne. Dzięki dużej wytrzymałości na przetarcia nie musisz się natomiast obawiać, że kurtka wiatroszczelna już po jednym sezonie będzie się nadawała do wyrzucenia.

W ostatnim czasie Windstopper dołączył do linii Infinium i po modyfikacjach jest oferowany pod nazwą GORE-TEX Infinium Windstopper. Najnowsza wersja zapewnia jeszcze większą oddychalność, więc odzież z taką membraną sprawdzi się jako kurtka przeciwwiatrowa na rower.

Kurtka z membraną GORE-TEX INFINIUM Windstopper
Kurtka z membraną GORE-TEX INFINIUM Windstopper to dobry wybór również na bieganie w chłodniejsze dni (fot. GORE-TEX)

Czym dokładnie jest linia Infinium? To kurtki GORE-TEX, w przypadku których priorytetem nie jest wodoodporność, lecz komfort i zapewnienie optymalnej termiki. Produkty z tej rodziny nie są więc wodoszczelne, ale bardzo dobrze chronią przed wiatrem. Według zapewnień producenta kurtka przeciwwiatrowa z membraną GORE-TEX INFINIUM Windstopper jest w 100% nieprzewiewna.

Membranę GORE-TEX INFINIUM posiada m.in. kurtka wiatroszczelna Marmot Rom 2.0 Hoody.

Na rynku znajdziesz także kurtki przeciwwiatrowe z membraną innych firm. Dla przykładu marka Salewa wykorzystuje w odzieży technicznej membranę Stormwall. Posiada ją choćby kurtka przeciwwiatrowa Salewa Comici.

Kurtka softshell Salewa Comici
Salewa Comici ma kaptur regulowany jedną ręką, który na pewno docenią wspinacze

Wiatr hulający na grani to bardzo częste wyzwanie na górskich szlakach. Chłodne podmuchy dają się też we znaki rowerzystom i biegaczom. Kurtki przeciwwiatrowe staną jednak w twojej obronie i sprawią, że będziesz się cieszyć pobytem na dworze także w wietrzny dzień.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.