Pomysły na prezent 2019. Znajdź coś dla wspinacza lub turysty
Porady

Pomysły na prezent 2019. Znajdź coś dla wspinacza lub turysty

Redakcja skalnik.pl / 28 listopada 2019

Twój chłopak co chwila jeździ w skałki? Twoja siostra każdy wolny weekend spędza na górskim szlaku? Dla zapalonego turysty lub wspinacza najlepszym prezentem pod choinkę będzie coś związanego z ich górską pasją. Jeśli nie wiesz, co dokładnie kupić, spójrz na te pomysły na prezent.

Pomysły na prezent dla wspinacza oraz dla turysty podzieliłam na trzy kategorie cenowe. Znajdziesz więc ciekawą inspirację zarówno na drobny podarunek, jak i duży prezent.

 

Pomysł na prezent do 150 zł

Drobne gadżety dla podróżnika to niewyczerpane pole inspiracji prezentowych. Oto moje pomysły na mały, ale trafiony, prezent dla podróżnika.

Pomysły na prezent dla wspinacza

1. Woreczek na magnezję
Biała odwaga jest potrzebna każdemu wspinaczowi. Gdzieś ją jednak trzeba przechowywać. Woreczek na magnezję przyda się więc każdemu, kto choć trochę czasu spędza w skałkach czy na ściance. Możesz wybrać klasycznie wyglądający woreczek na magnezję lub zdecydować się na kolorowy woreczek 8B+ w kształcie stworka.

2. Karabinek i przyrząd VI.6+
Karabinek i przyrząd asekuracyjny to dobry pomysł na prezent dla wspinacza, niezależnie od tego, czy bliska ci osoba stawia dopiero pierwsze kroki na ściance, czy też jest już doświadczonym łojantem. Kupując w zestawie przyrząd wspinaczkowy i karabinek od VI.6 zaoszczędzisz nawet 50 zł.

3. Topo
Jeśli wspinacz akurat nie jest w skałkach, to zapewne wyszukuje drogi wspinaczkowe na najbliższy wyjazd. Jeżeli wiesz, jaki rejon szczególnie interesuje wspinacza, podaruj topo właśnie tego miejsca, aby w domowym zaciszu mógł się dobrze przygotować do wymarzonego wyjazdu. W cenie 40 – 70 zł znajdziesz wiele ciekawych przewodników.

prezent dla wspinacza do 150 zł

Prezenty dla wspinacza do 150 zł – praktyczne drobiazgi, które doceni każdy łojant.

 

4. Butelka na wodę
Rzeczy jednorazowego użytku to już przeżytek. Wytrzymała butelka na wodę, taka jak butelka On The Go, to świetny pomysł na prezent dla wspinacza, który dba nie tylko o siebie, lecz także o środowisko. Z takim prezentem więcej nie kupi butelkowanej wody na ściankę wspinaczkową.

5. Zestaw karabinków
Karabinków nigdy za wiele. Po co więc ograniczać się do jednego, szykując paczkę pod choinkę? Wybierz cały zestaw niezawodnych karabinków, aby wspinaczkowe wyjazdy twojego przyjaciela czy przyjaciółki zawsze kończyły się bezpiecznie.

Pomysły na prezent dla turysty

1. Zestaw do prania
Tylko ta odzież, o którą się dba, będzie dobrze służyła przez wiele lat. Wie o tym każdy prawdziwy podróżnik. Listę prezentów dla turystów otwierają więc zestawy do prania. Do wyboru masz między innymi płyn do prania puchu z piłkami do suszarki, płyn do prania merino, czy zestaw do prania technicznej odzieży odnawiający jej hydrofobowe właściwości.

2. Ręcznik
Wilgotny ręcznik to koszmar każdego turysty. Ten problem rozwiązuje szybkoschnący ręcznik z mikrofibry. Na dodatek jest on lżejszy od ręcznika bawełnianego i zajmuje o wiele mniej miejsca w plecaku. Ręcznik marki Bacty kupisz już za około 80 zł.

3. Akcesoria odzieżowe
Myślisz, że skarpetki czy bokserki to banalny pomysł na prezent? W przypadku odzieży górskiej takie twierdzenie kompletnie mija się z prawdą. Każdy miłośnik gór doceni parę dobrych outodoorowych skarpet. Wygodne bokserki SAXX to z kolei świetny pomysł na prezent dla mężczyzny podróżnika.
Uniwersalnym prezentem z tej kategorii są także wielofunkcyjne chusty Buff, które kupisz za niecałe 100 zł. Nawet jeśli obdarowywana przez ciebie osoba ma już w szafie taką chustę, z chęcią przyjmie kolejną. Tego typu gadżety dla podróżnika przydadzą się bowiem w najróżniejszych sytuacjach. Jednocześnie stosunkowo łatwo je zgubić, więc nie istnieje coś takiego jak „za dużo buffów”.

prezent dla turysty do 150 zł

Świąteczne drobiazgi dla turysty. Propozycje z tego zestawu przydadzą się każdemu, kto kocha góry i podróże.

4. Termos
Nic tak nie poprawia nastroju na szlaku w zimny i wietrzny dzień, jak gorąca herbata. Długo utrzymujący temperaturę napoju termos to dobry pomysł na prezent dla turysty górskiego niezależnie od jego stopnia doświadczenia. Możesz wybrać tradycyjny termos na płyn lub termos na żywność taki jak Trailbreak Lunch Jug 550, który kosztuje obecnie niecałe 100 zł.

5. Książka
Miłośnik wędrówek, który akurat nie jest w górach, chętnie przeniesie się do nich chociaż w wyobraźni. Ciekawa książka o tematyce górskiej to trafiony pomysł na prezent dla podróżnika. Możesz wybrać książkę opowiadającą o którymś z wielkich polskich himalaistów (jak np. „Jeden dzień z życia” autorstwa Krzysztofa Wielickiego) lub poradnik (np. „Sztuka zimowej wędrówki”).

 

Pomysł na prezent dla podróżnika do 300 zł

Dysponując budżetem do 300 zł, możesz już bardziej popuścić wodze fantazji. Co najbardziej ucieszy wspinacza lub turystę w tej kategorii cenowej?

Pomysły na prezent dla wspinacza

1. Spodnie wspinaczkowe
Kiedy liczą się centymetry (a niekiedy nawet milimetry), źle uszyte spodnie, które nie pozwolą wysoko zadrzeć nogi, mogą zepsuć cały wyjazd w skały. Każdy łojant doceni więc dobre spodnie wspinaczkowe, takie jak spodnie Rondo Slim marki E9.

2. Zestaw ekspresów
Szukasz prezentu dla osoby regularnie jeżdżącej w skały? Zestaw ekspresów (np. Positron II) to prezent dla wspinacza, który możesz kupić w ciemno. Od żadnej osoby wspinającej się w skałach nie usłyszysz bowiem nigdy, że cierpi na nadmiar ekspresów.

3. Okulary do asekuracji
Długotrwałe zadzieranie głowy nikomu nie wychodzi na zdrowie. Okulary do asekuracji Classic marki Y&Y pozwalają asekurować drugą osobę bez ciągłego spoglądania do góry i narażania się na nieprzyjemne skurcze karku. Ten bardzo użyteczny prezent dla wspinaczy jest na dodatek dostępny w różnych kolorach.

prezent dla wspinacza do 300 zł

Prezenty wspinaczkowe do 300 zł. Propozycje dla wspinaczy, którzy zasłużyli przez cały rok na piękny prezent.

 

4. Torba na linę
To od jakości liny często zależy życie i zdrowie wspinacza. Warto więc o nią zadbać, transportując ją w wytrzymałej i wygodnej torbie. Dobrą torbę na linę, taką jak Super Chute czy Ropebag XL, dostaniesz za około 200 zł.

5. Hamak
Nie ma lepszego odpoczynku między jedną a drugą próbą w skale jak drzemka w hamaku. To dobry pomysł na prezent także dla tych wspinaczy, którzy regularnie decydują się na spanie w krzonie. Już za niecałe 200 zł możesz podarować bliskiej osobie wygodny hamak podwójny TTTM.

Pomysły na prezent dla turysty

1. Nóż lub multitool
Cążki, noże, śrubokręty, nożyczki – to wszystko zawiera dobry multitool. Pomoże on rozwiązać nawet najbardziej skomplikowany problem na szlaku. Dobry multitool to świetny pomysł na prezent dla mężczyzny podróżnika (a i kobiety zapewne nie pogardzą takim urządzeniem). Multitoole kosztują zazwyczaj więcej niż 300 zł, ale jeśli chwilę poczekasz, możesz załapać się w Skalniku na korzystną promocję i upolować multitool za mniejszą kwotę.

Inne przydatne gadżety dla podróżnika to noże najróżniejszego rodzaju. Nóż Fire Knife posiada dodatkowo chowane w trzonku krzesiwo, które pozwoli rozpalić ogień niezależnie od warunków pogodowych.

2. Czołówka
Czołówka to zawsze dobry prezent dla turysty górskiego. Wieczorny powrót z trasy, nocne rozbijanie namiotu, poranne poszukiwanie drobiazgu zagubionego w plecaku – czołówka przyda się w różnych sytuacjach. Ceny czołówek różnią się bardzo zależnie od modelu, ale dysponując budżetem do 300 zł na luzie znajdziesz mocną czołówkę renomowanej firmy.

3. Rękawiczki
Nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani turyści. Rękawiczki z membraną, takie jak rękawiczki Venta, ochronią ręce bliskiej ci osoby przed wiatrem, deszczem i zimnem. Dzięki temu będzie mogła ruszać na szlak niezależnie od pogody.

prezent dla turysty do 300 zł

Turystyczne podarki w budżecie do 300 zł. Tylko praktyczne podarki dla tych, co lubią być na szlaku.

 

4. Kije trekkingowe
Kije trekkingowe odciążą stawy i kręgosłup na każdej wyprawie górskiej. To trafiony pomysł na prezent zarówno dla doświadczonego turysty planującego swój kolejny trekking z dużym plecakiem, jak i dla początkującej osoby ruszającej na swoje pierwsze szlaki. Dysponując budżetem do 300 zł, możesz wybrać na przykład kije Discovery XT marki Gabel.

5. Kuchenka turystyczna
Kuchenka turystyczna to dobry pomysł na prezent dla turysty górskiego, który kocha długie wyprawy z dala od cywilizacji. Dzięki kuchence możliwe będzie przygotowanie gorącego posiłku niezależnie od tego, gdzie się nocuje. Korzystając z promocji, możesz upolować za niecałe 300 zł kuchenkę MSR Superfly.

 

Pomysł na prezent powyżej 300 zł

Obdarowywany turysta czy wspinacz był w tym roku bardzo grzeczny? Oto pomysły na prezent dla tych Mikołajów, którzy chcą przygotować naprawdę wielką niespodziankę.

Pomysły na prezent dla wspinacza

1. Lina
Lina to podstawowy element szpeju wspinacza. Dobra lina jednak swoje kosztuje, więc znalezienie jej pod choinką na pewno bardzo ucieszy każdego łojanta. Lina Roca Siurana to dobry wybór na prezent dla wspinacza, który ma już za sobą wiele godzin w skale.

2. Plecak wspinaczkowy
Dobry plecak wspinaczkowy musi spełniać wiele wymagań. Powinien być pojemny, lekki, mieć komfortowe pasy ramienne oraz piersiowy, chronić skutecznie przed wodą cały szpej w nim zgromadzony i robić jeszcze dziesiątki innych rzeczy. Jeśli chcesz mieć pewność, że plecak sprosta tym wszystkim wymaganiom, wybierz na prezent plecak Alpha FL 45.

3. Kurtka puchowa
Dobra izolacja termiczna to podstawa, kiedy na dworze panują niskie temperatury. Ciepłą kurtkę puchową doceni się zwłaszcza wtedy, kiedy będzie się dłużej stać, asekurując partnera. Na prezent dla wspinacza nada się na przykład kurtka puchowa albo ocieplana kurtka syntetyczna, tak jak Alpha 60 legendarnej marki Marmot.

prezenty dla wspinaczy powyżej 300 zł

Dla bardzo, ale to bardzo grzecznych wspinaczy. Kto pracował na to miano cały rok, pod choinką może znaleźć spełnione sprzętowe marzenie.

 

4. Zestaw kości lub friend
Kości i friendy to kolejne elementy szpeju, których wspinacze zawsze mają za mało. Służą one do zakładania punktów asekuracyjnych. Zestaw kości wspinaczkowych (np. Stopper Set firmy Black Diamond) może i wygląda niepozornie, ale zdecydowanie zaskarbi ci sympatię obdarowanego wspinacza. W ofercie wspomnianej wcześniej marki Black Diamond znajdziesz także ultralekkie friendy Camalot.

5. Okulary przeciwsłoneczne
Okulary przeciwsłoneczne to doskonały pomysł na prezent nie tylko dla wspinacza, któremu zależy przede wszystkim na odpowiedniej stylistyce. Najważniejszym zadaniem okularów, takich jak Cham Alti Arc, jest ochrona przed szkodliwym dla wzroku promieniowaniem UV. Dzięki nim światło odbite od białego śniegu czy wapiennej skały nie zaszkodzi oczom wspinacza.

Pomysły na prezent dla turysty

1. Zestaw lawinowy
Obdarowywana osoba pasjonuje się także turystyką zimową? W takim przypadku na pewno ucieszy ją zestaw lawinowy złożony z detektora, sondy i łopaty. Taki kompletny zestaw zdecydowanie zwiększy szanse na przeżycie w razie zejścia lawiny.

2. Namiot

Namiot to świetny pomysł na prezent dla podróżnika, który ceni sobie wolność i niezależność. Poszczególne modele namiotów zdecydowanie różnią się ceną i jakością. Jeżeli szukasz prezentu dla pary ruszającej na długie i wymagające trekkingi, polecam namiot Foehn 2.

3. Czekan + raki
Czekan i raki to podstawowe wyposażenie turystów, którzy nie zapadają w sen zimowy, lecz ruszają w trasę. Decydując się na zakup raków i czekana w zestawie, możesz zaoszczędzić ponad 200 zł.

4. Kurtka hardshell
Dobry hardshell chroniący przed deszczem i wiatrem to świetny pomysł na prezent dla turysty górskiego. Taka kurtka pozwoli na realizację pasji nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych. Przebierając wśród najróżniejszych modeli dostępnych na rynku, warto zwrócić uwagę na kurtkę Stratos firmy The North Face.

5. Mata samopompująca
Na koniec proponuję coś, co zagwarantuje obdarowanemu turyście mocny i spokojny sen. Mata samopompująca zapewnia zdecydowanie wyższy komfort spania niż tradycyjna karimata. Na prezent dla podróżnika świetnie nada się któraś z mat firmy Therm-A-Rest.

 

Karty podarunkowe, czyli zawsze trafiony prezent

Żadna z przedstawionych powyżej propozycji nie przypadła ci do gustu? A może przeciwnie: masz teraz za dużo pomysłów na prezent i nie wiesz, na co się zdecydować? Niech zatem obdarowywana osoba podejmie tę decyzję.
Karta podarunkowa do sklepu Skalnik ucieszy każdego miłośnika gór. Co ważne, elektroniczna karta może zostać wysłana do obdarowywanej osoby nawet w ciągu 20 minut od jej zakupu. Jest to więc doskonały pomysł na prezent na ostatnią chwilę.

karty podarunkowe na święta

Nietrafionym prezentom mówimy STOP. Karta podarunkowa do Skalnik.pl to prezent, który turystom i wspinaczom sprawia radość.

Kupując kartę podarunkową, możesz wybrać jeden z wielu dostępnych wzorów, aby jak najlepiej pasował on do upodobań wspinacza czy turysty. To ty ustalasz także wartość karty: może ona wynieść od 20 do nawet 4000 zł.

 

Powyższa lista zawierająca pomysły na prezent dla podróżnika, mimo że dość długa, zdecydowanie nie jest kompletna. Wspinacze i turyści mogliby jeszcze długo wymieniać rzeczy, które by im się przydały w skale czy na szlaku. Jeśli więc masz własne ciekawe pomysły na prezent, podziel się nimi w komentarzu.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.