Praktyczne i przydatne aplikacje w góry - blog Skalnik
Praktyczne i przydatne aplikacje w góry
kobieta z plecakiem patrzy na telefon, który trzyma w ręce
Porady

Praktyczne i przydatne aplikacje w góry

Beata Nawrotkiewicz / 05 marca 2021

Aplikacje w smartfonie zastępują wiele urządzeń i przedmiotów. Stają się wszechobecne także w górach. Poznaj te, które warto zainstalować w telefonie i mądrze z nich korzystaj.

W tym tekście polecam warte polecenia aplikacje w góry, które podzieliłam na kilka kategorii. Są to apki ze sprawdzonych źródeł, dostępne w oficjalnych sklepach. Ponieważ posługuję się telefonem z systemem Android skupię się właśnie na dedykowanym jemu aplikacjach. Nie trzeba instalować ich wszystkich, ale warto popróbować, bo dzięki temu sprawdzisz, z której najwygodniej ci korzystać.

Aplikacje do planowania wycieczek

Czy są tutaj osoby, których nie kręci planowanie wycieczki, „rozkminianie” wariantów, łączenie „kropek” w terenie? Mam nadzieję, że nie. Jeśli jednak należysz do takich osób, mam dobry trop – aplikacje górskie. Musisz jedynie wskazać startu i mety (mogą być też punkty pośrednie), a aplikacja wskaże najbardziej optymalną drogę.

Apki w góry docenią też ci, którzy lubią zaplanować wcześniej całą wędrówkę. Nie trzeba mozolnie dodawać godzin wypisanych na mapie, zaglądać na poziomice – to wszystko zrobi aplikacja. Wskaże szlaki w górach, przeliczy czas wędrówki, pokaże profil trasy. Najpopularniejszymi aplikacjami do planowania wycieczek są Mapa Turystyczna oraz Mapy.cz, do tej listy warto jeszcze dodać Locus Map. Co znajdziesz w tych aplikacjach?

  • Mapa Turystyczna – polska aplikacja działająca jako nakładka na Mapy Google. Trasę można wyznaczać jedynie w ramach przebiegu szlaku, a jej planowanie jest bardzo łatwe. W wyniku otrzymujesz zaznaczony przebieg trasy (który łatwo można zmodyfikować), profil, czas przejścia, a także informację o punktach GOT. W Mapie Turystycznej zaznaczone są – oprócz szlaków – także schroniska i niektóre atrakcje (np. jaskinie). Swoim zasięgiem aplikacja obejmuje szlaki w Polsce, a także przygraniczne szlaki czeskie i słowackie. Łatwa w obsłudze aplikacja i wersja desktopowa. Wersja premium (umożliwiająca m.in. zapisanie nieograniczonej liczby zaplanowanych tras) kosztuje 34,99 zł/rok.
  • Mapy.cz – aplikacja umożliwia ściągnięcie map offline, co jest sporą zaletą w górach, gdzie nie zawsze mamy zasięg (o internecie nawet nie wspomnę). Mapy są bardzo szczegółowe, widać dróżki, ścieżki, przecinki. Na mapy są naniesione szlaki turystyczne oraz niektóre obiekty znajdujące się w terenie (np. schroniska, wiaty). Ciekawą opcją są propozycje wycieczek o różnej długości – wystarczy wskazać miejsce startu, a na suwaku wskazać dystans wycieczki, na którą mamy ochotę. Planowanie trasy w wersji na komputer jest zdecydowanie łatwiejsze niż w aplikacji.
  • Locus – niezwykle dokładne mapy z zaznaczonym przebiegiem nie tylko szlaków turystycznych, ale także rowerowych, biegówkowych oraz najdrobniejszych nawet dróżek. Przy domyślnych ustawieniach apka pokazuje szlaki jako kropki w przekłamanych kolorach. Żeby to wyeliminować warto zmienić mapę w Menedżerze i wybrać np. Hike & Bike (za tę wskazówkę dziękuję uważnemu czytelnikowi). Dla osób chodzących skrótami i leśnymi duktami nie ma lepszej mapy. Aplikacja pozwala zaplanować trasę także poza szlakami. W darmowej wersji otrzymuje się informację o dystansie do pokonania oraz czasie wędrówki, natomiast płatny jest profil trasy, suma podejść oraz zejść. Koszt aplikacji w wersji Pro to 9,99 euro. Aplikacja daje także możliwość pobrania płatnych map renomowanych wydawnictw (np. Kompass).
Zrzuty ekranu z trzech aplikacji z mapkami. Od lewej mapa turystyczna, pośrodku Locus Map Free, po prawej Mapy.cz. Wszystkie pokazują wycinek z zaznaczonymi szlakami turystycznymi
Zrzuty z trzech aplikacji (od lewej: Mapa Turystyczna, Locus Map, Mapy.cz) – wszystkie pokazują podobny teren – zachodnie stoki Masywu Ślęży

Pamiętaj mapy turystyczne na telefon czy też aplikacje górskie są tylko pomocnikami. Nic nie zastąpi fizycznej (papierowej lub laminowanej) mapy w góry – przeczytaj jak ją wybrać – oraz kontrolowania czasu przejścia fragmentów szlaku. Nawigacja w górach to mapa i kompas – one nie potrzebują zasilania, zasięgu, GPSa. Pamiętaj o tym, gdy zechcesz ze sobą zabrać w góry jedynie Mapy Google, czy którąkolwiek z wymienionych powyżej aplikacji. Mogą one służyć jako pomoc w planowaniu i lokalizacji. Kluczowe jest jednak słowo „pomoc”.

Aplikacja pogodowa – jaką wybrać

Pogoda w górach to kwestia, od której zależy nie tylko komfort wycieczki, ale w skrajnych okolicznościach także zdrowie lub życie. Pakuj się w góry zawsze po sprawdzeniu aktualnych warunków. Coś czego nie może zabraknąć w twoim smartfonie to aplikacja pogoda w górach. Masz ją zawsze przy sobie, możesz na bieżąco śledzić zmianę warunków atmosferycznych. Aplikacje pogodowe pokażą prognozę w rejonie, w który się wybierasz. Znajdziesz w nich informację o temperaturze powietrza oraz odczuwalnej, opadach, wietrze (prędkość i kierunek), nasłonecznieniu, a także godzinach wschodu i zachodu słońca.

dwa zrzuty z aplikacji pogodowej, które pokazują, jaka pogoda jest prognozowana dla Ślęży w dniu 1.03.2021
Porównanie szczegółowej prognozy w dwóch aplikacjach (po lewej: YR, po prawej MeteoBlue®

Szczególnie polecam:

  • meteoblue® – łatwa w obsłudze i czytelna prognoza obejmująca najbliższe 7 dni (jest też opcja prognozy 14-dniowej). Wielokrotnie sprawdziła się bezbłędnie w terenie, w jej bazie miejsc są szczyty. Dane są prezentowane w rozbiciu na bloki 3-godzinne, pomaga to zaplanować czas wędrówki. Czytelnie prezentuje podstawowe dane.
  • YR – aplikacja z prognozą norweskiego Instytutu Meteorologicznego. Wyszukiwarka miejsc obejmuje także szczyty (i to nie tylko najwyższe). Zaletą są prognozy dla całego świata. Domyślnym ekranem jest animacja nieba wraz z informacją o temperaturze powietrza i odczuwalnej, prędkości i kierunku wiatru oraz temperaturach. Dla miłośników dokładnych informacji są też zakładki z tabelami lub grafami (prognoza godzina po godzinie).
  • Blitzortung – radar burzowy – na mapę OpenStreetMap nakładane są w czasie rzeczywistym informacje o burzach. Intensywność koloru wskazuje, jaki czas minął od wyładowania – im jaśniejszy, tym mniej upłynęło czasu. Apka zbiera infomacje z radarów znajdujących się na całym świecie – przydatna będzie w każdej podróży.

Więcej o górskiej prognozie pogody możesz przeczytać we wpisie Sławka.

Inne aplikacje górskie

  • Ratunek – absolutne każdy, kto wychodzi w góry, musi ją mieć. To aplikacja ratunkowa, za pomocą której łatwo wezwiesz ratowników. Wystarczą trzy proste kliknięcia, by wezwać pomoc – telefon odbierze dyżurujący ratownik. Apka wskaże też miejsce, w którym niezbędna jest pomoc. Szczegółowo aplikacja została opisana w oddzielnym artykule.
  • Polskie Góry – ciekawa aplikacja do rozpoznawania gór. Wymaga włączonej lokalizacji GPS oraz internetu. Kierując telefon na horyzont dostajemy szczegółową rozpiskę szczytów. Tak szczegółową, że czasem (np. przy słabej widoczności) trudno się zorientować, na co właściwie patrzymy. Aplikacja pokaże bowiem te szczyty, których możemy nie dostrzegać.
widok na góry z nałożoną warstwą aplikacji, która pokazuje nazwy szczytów znajdujących się w danym kierunku - na zrzucie widać góry od Szczytnej (po lewej) do Okrąglaka (po prawej)
Panorama gór widziana z zachodnich stoków Masywu Ślęży – zrzut ekranu z aplikacji Polskie Góry

Jestem ciekawa, jakich aplikacji Ty używasz w górach. Daj znać.

Zdjęcie nagłówkowe: Tło zdjęcie utworzone przez senivpetro – pl.freepik.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: