Jak dbać o buty trekingowe - blog Skalnik
Jak dbać o buty trekingowe
buty trekkingowe
Porady

Jak dbać o buty trekingowe

Redakcja skalnik.pl / 27 maja 2016

Odpowiednio zadbane buty trekkingowe to skarb. Aby na dłużej cieszyć się ich jakością nie trzeba wcale tak dużo pracy. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach regularnego czyszczenia i przechowywania obuwia oraz raz na jakiś czas odpowiednio je zaimpregnować.

Do czyszczenia i impregnacji butów trekkingowych nie powinniśmy stosować zwykłych środków. Najlpiej stosować specjalne płyny i impregnaty odpowiednie do typu materiału, z którego wykonany jest nasz but. W naszym sklepie znajdziesz produkty wielu sprawdzonych marek, np. impregnaty do butów marki Nikwax (zobacz).

Czyszczenie

footwear cleaning gel nikwaxPo każdorazowym użyciu butów w terenie należy je dokładnie wyczyścić. Będziesz do tego potrzebować wody, szczoteczki i ewentualnie specjalistycznego środka czyszczącego do obuwia. Przed rozpoczęciem czyszczenia wyjmij wkładki i sznurowadła. Najpierw miękką szczoteczką usuń największe zabrudzenia (np. z błota lub piasku). Następnie przemyj pod bieżącą wodą cholewkę buta (użyj do tego delikatnej szczoteczki). Do uporczywych zabrudzeń oraz tłustych plam zastosuj specjalistyczny żel czyszczący do obuwia marki Nikwax®. Stosowanie żelu pomaga usunąć brud i jednocześnie przywraca właściwości hydrofobowe skóry. Podeszwy butów wyszyść przy pomocy letniej wody i szczoteczki.

Suszenie

Skóra powinna schnąć powoli dlatego buty susz w zacienionym, przewiewnym miejscu. Najczęściej popełniany błąd to suszenie butów bezpośrednio przy ognisku, na kaloryferze lub słońcu. Taki sposób może spowodować nieodwracalne zniszczenia cholewki butów. Do suszenia butów najlepiej wykorzystać bibułę lub gazety. Wypełnij nimi buty i wymieniaj raz na jakiś czas. Taki zabieg skróci czas schnięcia.

Przechowywanie

Zanim schowasz buty pamiętaj o ich odpowiednim wyczyszczeniu (patrz wyżej). Po pewnym czasie może też być konieczna ich impregnacja. Obuwie przechowuj w przewiewnym i suchym miejscu, z szeroko odchylonymi językami.

Impregnacja

Impregnacja butów trekkingowych wykonywana jest w celu przywrócenia im właściwości hydrofobowych. W zależności od rodzaju skóry oraz konstrukcji cholewki należy użyć odpowiedniego środka impregnującego:

– do butów z nubuku i weluru polecamy preparat Nubuk i welur marki Nikwax (kliknij)
– do butów z tkaniny i skóry polecamy preparat Tkanina i skóra marki Nikwax  (kliknij)

Powyższe preparaty znajdziesz w naszym sklepie w wersji w sprayu lub z aplikatorem gąbkowym.

Do butów ze skóry licowej lub nubukowej zamiast standardowego impregnatu możesz użyć wosk, np. marki Nikwax, Meindl lub Granger’s.

fabric & leather proof nikwaxImpregnacja za pomocą środka w sprayu lub z aplikatorem gąbkowym

Przed użyciem wstrząśnij preparatem. Aplikator gąbkowy przyciśnij do powierzchni skóry aż do momentu zwolnienia zabezpieczenia ograniczającego wypływ środka. W przypadku środka w sprayu impregnację wykonaj z odległości około 25 cm od powierzchni skóry. Dokładnie i obficie nanieś preparat na powierzchnię butów. Po około 2 minutach usuń nadmiar impregnatu wilgotną szmatką. Buty pozostaw do wyschnięcia w suchym i przewiewnym miejscu (nie kładź ich bezpośrednio przy ognisku czy kaloryferze).

Uwaga! Produkt warto wypróbować w mniej widocznym miejscu np. na języku buta (zwłaszcza w przypadku jasnych odcieni skóry). Użycie środka impregnującego może spowodować nieznaczna zmianę koloru butów.

Woskowanie

waterproofing wax for leather nikwaxWstrząśnij preparatem przed użyciem. Aplikator gąbkowy przyciśnij do powierzchni skóry aż do momentu zwolnienia zabezpieczenia ograniczającego wypływ wosku. Wosk nanoś dokładnie i obficie kolistymi ruchami (pamiętaj o szwach!). Nadmiar wosku usuń za pomocą szmatki. Powierzchnię butów możesz wypolerować, w celu nadania połysku. Buty pozostaw do wyschnięcia w suchym i przewiewnym miejscu (nie kładź ich bezpośrednio przy ognisku czy kaloryferze).

Uwaga! Woskowanie skóry nubukowej może spowodować, że będzie ona gładsza i nieznacznie ciemniejsza.

 

Nasze porady są dość ogólne. Zawsze stosuj się do zaleceń producenta dla konkretnego produktu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: